OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη εμπορικών και δωρεάν επεκτάσεων & θεμάτων (Themes / Templates)
Από billbillakos
#5080
Πρώτο πρόβλημα
Oλα ξεκίνησαν όταν πήρα αυτο το μήνυμα καθώς προσπαθούσα να αλλάξω ενα banner σε ενα slider: (όπου **** είναι το όνομα του host μου που ειναι το επίθετο μου και το domain.gr τα οποια και δε θα ήθελα να εμφανιστουν εδω)
Κώδικας: Επιλογή όλων
SyntaxError: JSON.parse: unexpected character at line 1 column 1 of the JSON data
OK
<b>Notice</b>: getimagesize(): Read error! in <b>/home/www/****/****.gr/www/system/library/image.php</b> on line <b>11</b>[{"file":"-inside-\/banners\/banners-categories-wide\/categories-bag-banner.png","filename":"categories-bag-banner.png","size":"69.71KB","thumb":"http:\/\/www.****.gr\/image\/cache\/data\/-inside-\/banners\/banners-categories-wide\/categories-bag-banner-100x100.png"},{"file":"-inside-\/banners\/banners-categories-wide\/christmas banner.jpg","filename":"christmas banner.jpg","size":"0B","thumb":"http:\/\/www.****.gr\/image\/cache\/data\/-inside-\/banners\/banners-categories-wide\/christmas banner-100x100.jpg"}]
Η ευκολη λύση ήταν να απενεργοποιήσω την εμφάνιση σφαλμάτων. Τωρα δε μου εμφανίζει το error, αλλα υπάρχει και ισως δημιουργήσει μεγαλύτερο πρόβλημα στο μέλλον. Δεν αλλάξαμε κάτι. Γιατι το εμφανίζει ξαφνικά;

Δευτερο πρόβλημα
Στη λίστα των εικόνων, το κουτί που εμφανίζονται οι φωτογραφίες, εχει ''κλωτσήσει'' και εμφανίζεται πιο κάτω κατι που κάνει δυσκολη τη διαδικασία. Δίνω δείγμα. Τι να κάνω για να το φτιάξω;

Εικόνα

Ευχαριστώ πολυ προκαταβολικά!!!

ΥΓ: Η μακέτα που ισως φαινεται διαφορετική, μπηκε σε μια προσπάθεια να διορθωσω το παράθυρο που ''΄κλωτσάει΄΄ χωρίς αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
Από botonakis
#5085
Όπως θα δεις στο error που σου γράφει, υπάρχει το:
getimagesize(): Read error!
Αυτό σημαίνει ένα από τα παρακάτω:
  • Το αρχείο δεν υπάρχει
  • Το αρχείο υπάρχει αλλά είναι locked, δεν έχεις τα απαραίτητα permissions
  • Το αρχείο υπάρχει αλλά έχει μηδέν μέγεθος. Είτε γιατί υπήρξε λάθος είτε γιατί ο server σου γέμισε από χώρο. Εάν ο server έχει χώρο, τότε το πακέτο hosting σου ίσως γέμισε.
  • Κάποιοι hosters βάζουν όρια στα inodes, δηλαδή το σύνολο αρχείων που επιτρέπεται να έχεις ανά hosting. Μπορεί ο χώρος να υπάρχει αλλά να ξεπέρασες αυτό το όριο, οπότε το αρχείο δε μπορεί να διαβαστεί ή να γραφτεί.
Από billbillakos
#5086
botonakis έγραψε:Όπως θα δεις στο error που σου γράφει, υπάρχει το:
getimagesize(): Read error!
Αυτό σημαίνει ένα από τα παρακάτω:
  • Το αρχείο δεν υπάρχει
  • Το αρχείο υπάρχει αλλά είναι locked, δεν έχεις τα απαραίτητα permissions
  • Το αρχείο υπάρχει αλλά έχει μηδέν μέγεθος. Είτε γιατί υπήρξε λάθος είτε γιατί ο server σου γέμισε από χώρο. Εάν ο server έχει χώρο, τότε το πακέτο hosting σου ίσως γέμισε.
  • Κάποιοι hosters βάζουν όρια στα inodes, δηλαδή το σύνολο αρχείων που επιτρέπεται να έχεις ανά hosting. Μπορεί ο χώρος να υπάρχει αλλά να ξεπέρασες αυτό το όριο, οπότε το αρχείο δε μπορεί να διαβαστεί ή να γραφτεί.
Υπήρχε όντως πρόβλημα με το hosting το ειχα γεμίσει κατα λάθος. Το διόρθωσα λίγο μετά που πόσταρα εδω. Το πρόβλημα με το μενού όμως παρέμεινε και έπρεπε να βάλω ενα πρόσθετο vqmod "file_manager" για να φτιαξει, τουλάχιστον να ειναι λειτουργικό για τον ιδιοκτήτη.

Τωρα λειτουργεί με τη νέα εμφάνιση, ομως δε μπορώ να φανταστώ ποιο ηταν το πρόβλημα και ειχε αυτη την εμφάνιση.
Άβαταρ μέλους
Από botonakis
#5090
To filemanager λειτουργεί με τους φακέλους cache άρα πιστεύω ότι όταν γέμισε και μπλοκαρε δημιούργησε κάποια αρχεία με μηδενικό χώρο τα οποία μπλοκάρουν τον παλιό file manager.

Όταν έβαλες νέο αρχείο δούλεψε γιατί απλά ξεκίνησε από το μηδέν.
Από billbillakos
#5091
botonakis έγραψε:To filemanager λειτουργεί με τους φακέλους cache άρα πιστεύω ότι όταν γέμισε και μπλοκαρε δημιούργησε κάποια αρχεία με μηδενικό χώρο τα οποία μπλοκάρουν τον παλιό file manager.

Όταν έβαλες νέο αρχείο δούλεψε γιατί απλά ξεκίνησε από το μηδέν.
Αφου διορθωσα το πρόβλημα του hosting, διεγραψα τα παντα απο το /cache αλλα δε διορθωθηκε η εμφανιση.

Στο αγγλικο φορουμ μου είπαν αυτο:
Κώδικας: Επιλογή όλων
Caused by outdated jQuery library files. You have two options. Either to upgrade Opencart to the latest version of v2.x or v3.x or to replace your jQuery files manually by referring to the jQuery website. Although, the second option would need to be done separately as it could also cause incompatibility between the libraries by using the same or other features in Opencart. I would strongly suggest to take the first suggestion also due to the constant change on the Github Opencart website.
Άβαταρ μέλους
Από botonakis
#5110
Εάν όντως έιναι αυτό που αναφέρουν, τότε κατεβασε το jQuery 1.9.1 και αντικατέστησε το με αυτό που έχει στο admin η τωρινή σου έκδοση. Μου φαίνεται όμως λάθος για να είναι αυτή η λύση.
Από billbillakos
#5111
botonakis έγραψε:Εάν όντως έιναι αυτό που αναφέρουν, τότε κατεβασε το jQuery 1.9.1 και αντικατέστησε το με αυτό που έχει στο admin η τωρινή σου έκδοση. Μου φαίνεται όμως λάθος για να είναι αυτή η λύση.
Είναι ευκολο να μου πεις το path; Φαντάζομαι ψάχνω για κάποιο JS αρχείο, αλλα μεχρι εκει καταλαβαίνω. Παραπάνω... no idea :idea:

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!