OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη εμπορικών και δωρεάν επεκτάσεων & θεμάτων (Themes / Templates)
#5217
Καλημέρα σε όλους παιδιά. Χρησιμοποιώ το δωρεάν extension "GOP PiraeusBank Gr" (version opencart 2.3.0.2) για να επιτρέπω στους πελάτες μου να εκτελούν αγορές με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα. Το πρόβλημα μου είναι το εξης: Kάποιες παραγγελίες που ολοκληρώνονται κανονικά στην τράπεζα δεν ερχονται καθόλου στο site μου με αποτέλεσμα ενω ο πελάτης εχει πληρώσει κανονικά για το προιον εγω να μην ειδοποιούμαι καθολου εφόσον η παραγγελια δεν φαινεται καν στο site.

Μιλησα με την τράπεζα και μου ειπαν πως υπαρχει καποιο προβλημα με τον μηχανισμο request type του plugin στη βαση δεδομενων μου. Αυτο που ουσιαστικά ζητάνε είναι να επιλέξω RequestType=FOLLOW_UP. Το θέμα είναι οτι το plugin επιτρέπει να επιλέξω ως request type μόνο SALE ή PreAUTHORIZE (έχει μονο 2 επιλογες στο admin panel).

Στο model file του extension ειδα οτι για τις επιλογες αυτες χρησιμοποιει τα ID "02" για το SALE και το "00" για το "PreAuthorize". Προσπάθησα λοιπόν στη βάση δεδομένων να αλλάξω την τιμή "02" με "FOLLOW_UP" όπως μου ζητάνε από την τράπεζα αλλα μετα απο αυτό ο πελάτης εφοσον επιλέξει την εξοφληση μεσω πιστωτικής/χρεωστικής πειραιως δεν ανακατευθύνεται πλέον καθόλου στο POS center της Τράπεζας.

Πραγματικά έχω θολώσει. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ? Το extension μπορειτε να το κατεβασετε απο εδώ https://www.opencart.com/index.php?rout ... n_id=23930

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
#5491
Το πρόβλημα το έχω αντιμετωπίσει και εγώ.
Διαπίστωσα ότι, αν δεν αφήσει ο πελάτης να κάνει redirection από το site της πειραιώς μετά την ολοκλήρωση της παραγγελίας και κλείσει την σελίδα εκεί δεν καταγράφει την παραγγελία αλλά στον πίνακα orders υπάρχει.
#5493
Καλημέρα,
Θα προσπαθήσω λίγο να εξηγήσω που οφείλεται το πρόβλημα και γιατί μάλλον δεν θα μπορέσουμε να σας το λύσουμε από εδώ με μερικές γραμμές κώδικα.

Να πω ότι δεν έχω ασχοληθεί με extension πληρωμών για την Πειραιώς και δεν έχω δει το implementation του API τους, αλλά έχω φτιάξει extension πληρωμών για Cardlink με τράπεζες Alphabank και Eurobank που αντιμετωπίζουν το πρόβλημα του redirection που αναφέρατε με τη λειτουργία "Background Confirmation".

Δηλαδή στην Cardlink αν ο πελάτης για οποιονδήποτε λόγο δεν επιστρέψει στο κατάστημα -άρα και στην σελίδα Success για να ολοκληρωθεί η παραγγελία στο OpenCart, μετά από 2 λεπτά επιστρέφει στο OpenCart το API της τράπεζας και ολοκληρώνει την παραγγελία. Το θέμα είναι ότι το API λαμβάνει διαφορετικό Session ID από αυτό που είχε ο πελάτης έτσι δεν μπορεί να ολοκληρώσει την παραγγελία σαν να ήταν ο πελάτης. Γι' αυτό σε αυτές τις περιπτώσεις δημιουργούμε ένα ειδικό callback method που κάνει authenticate το APΙ και ολοκληρώνει την πληρωμή.

Άρα για να συνοψίσω το FOLLOW_UP θα πρέπει να είναι κάτι ανάλογο με την παραπάνω λειτουργία αλλά για να υποστηριχτεί θα πρέπει στο extension της Πειραιώς να υπάρχει ανάλογο callback και δεν είναι κάτι απλό που θα μπορούσαμε να λύσουμε από εδώ με μερικές γραμμές κώδικα.

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!