OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη εμπορικών και δωρεάν επεκτάσεων & θεμάτων (Themes / Templates)
#1779
Καλησπέρα, ευχαριστώ

Δεν μπορώ να σου αναλύσω όλα τα βήματα από εδώ, γιατί για να γίνει αυτό που ζητάς, θα πρέπει να γίνουν διάφορες τροποποιήσεις στο κατάστημα στον λογαριασμό πελάτη, στο checkout, καθώς και στη διαχείριση, στην εμφάνιση/επεξεργασία/δημιουργία παραγγελίας. Πρακτικά μου ζητάς να σου φτιάξω ένα νέο extension ;)

Χρησιμοποίησα στο vQmod το υπάρχον πεδίο ακριβώς για να μην χρειαστεί να γίνει όλη αυτή η διαδικασία. Αν ανέπτυσσα κάτι τέτοιο δεν θα ήταν δυνατόν να έδινα το extension δωρεάν, γιατί η ενημέρωση του στις διάφορες εκδόσεις θα μου έτρωγε πάρα πολύ χρόνο.
#1780
ΟΚ, το αντιλαμβάνομαι και το σέβομαι αυτό που μου λέτε.

Να προσθέσω απλώς, πως δε χρειάζεται αυτή την πληροφορία να τη βλέπω πουθενά. Ούτε στο διαχειριστικό του opencart, είτε έχει να κάνει με την παραγγελία, είτε με το κατάστημα, είτε στο customer_group, ούτε στο e-mail του πελάτη, πουθενά. Μόνο στη βάση θέλω να ενημερώνεται, γιατί μετά εγώ το βγάζω σε .csv αρχείο για λογιστικούς σκοπούς.

Αυτό που έχω κάνει είναι στο /catalog/model/checkout/order.php να προσθέσω το field στο μεγάλο insert query. To πρόβλημα είναι ότι έχω undefined index στο confirm.php.

Εξακολουθεί να είναι τόσο περίπλοκο;
#1781
Είναι σαφώς πιο εύκολο αυτό που ζητάς αλλά και πάλι δεν πρόκειται για απλή δήλωση στο controller και στο model, έτσι είναι κάπως χρονοβόρο να στο φτιάξω εγώ, επειδή το checkout χρησιμοποιεί το session ώστε να παραμένουν καταχωρημένα κάποια δεδομένα χωρίς να χρειάζεται ο πελάτης να τα ξαναεισάγει αν πάει πάει κάποια βήματα πίσω.
Αυτό που μπορώ να σου πω ως υπόδειξη είναι η λογική που θα χρειαστεί να ακολουθήσεις για να φτιάξεις αυτό που θες. Στο view προσθέτεις μία νέα μεταβλητή με radio buttons που θα καταχωρείται στη βάση ως 1 ή 0 ανάλογα αν ο πελάτης θέλει τιμολόγιο (βλέπεις πως γίνεται στο vQmod). Δηλώνεις στο controller από το view τη μεταβλητή με την ονομασία της νέας στήλης που έχεις φτιάξει και την καταχωρείς σαν μία επιπλέον καταχώρηση στο array του session. Μετά ελέγχεις το session αν έχει καταχωρηθεί και αν ναι το αναθέσεις στο $this->data['η-στήλη-μου'] = $this->session->data['η-στήλη-μου']; Όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις στο controller/checkout/payment.php και στα αντίστοιχα model/view. Από εκεί το αναθέτεις στο query του model και το καταχωρείς στη βάση. Παραδείγματα για το πως γίνονται όλα αυτά μπορείς να βρεις στον ίδιο τον κώδικα.
#1819
Καλησπέρα & Καλώς σας βρήκα.
Δοκίμασα και εγω να βαλω το mod.
Το ονομα αρχειου μεσα στο zip ειναι invoice_type.xml το εκανα μετονομασία σε invoice_type.ocmod.xml και το δεχτηκε αλλά μετα μου βγαζει μύνημα "Modification requires a unique ID code!"

Εχω την εκδοση 2.0.2.0

Ευχαριστώ.
#1820
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.

Αν διαβάσεις και λίγο πιο κάτω, θα δεις ότι υπάρχει έτοιμο OCMOD.
#1885
Αγαπητέ Admin επέτρεψέ μου ακόμα μια ερώτηση σχετικά με αυτό το πολύ χρήσιμο vQmod.
Είναι δυνατόν για κάποιον χρήστη που είναι ήδη logged in και ανήκει ήδη σε μια Ομάδα Πελατών (π.χ. "Απόδειξη") να μπορεί στο checkout να διαλέξει να πληρώσει με έκδοση τιμολογίου ή το αντίθετο;
Σε ευχαριστώ
#1903
Είναι δυνατόν αλλά κάτι τέτοιο δεν υποστηρίζεται από το εν λόγω vQmod.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!