OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη εμπορικών και δωρεάν επεκτάσεων & θεμάτων (Themes / Templates)
#50
Έκανα σωστά τα βήματα και ο πελάτης μου μπορεί να διαλέξει τιμολόγιο αλλά δεν μπορεί να βάλει πουθενά τα στοιχεία τιμολόγισης.

Τι εννοώ:
Επωνυμία επιχείρησης
ΑΦΜ
Δραστηριότητα επιχείρησης


Υπάρχει κάποια ρυθμιση γι αυτό?
#51
Καλημέρα

Από τη διαχείριση αν πας Πωλήσεις->Πελάτες->Ομάδες Πελατών (Sales->Customers->Customer Groups) μπορείς να ενεργοποιήσεις τα πεδία που ανάφερες. Όμως η Ελληνική τους μετάφραση εξαρτάται από την μετάφραση που χρησιμοποιείς. Αν χρησιμοποιείς τη δική μου μετάφραση αυτά που αναφέρεις είναι κατάλληλα μεταφρασμένα και τα πεδία χωράνε όσους χαρακτήρες χρειάζεται για να καλυφθούν οι Ελληνικές ανάγκες τιμολόγησης.

Υ.Γ. Επειδή τα extensions θα υποστηρίζονται πλέον από την Ελληνική κοινότητα Opencart, δεν είναι απαραίτητο να κάνεις διπλές καταχωρήσεις και στο παλιό φόρουμ. Οτιδήποτε χρειαστείς μπορείς να το ζητάς από εδώ.
#52
Το έκανα. Το θέμα είναι ότι είναι με * και είναι υποχρεωτικά πεδία οπότε θα έχουμε πρόβλημα αν κάποιος θέλει μόνο απόδειξη...

Μπορέι κάπως να μην είναι υποχρεωτική η συμπλήρωση του???
#53
Ακριβώς κάτω από εκεί που τα ενεργοποιείς/απενεργοποιείς υπάρχει η επιλογή αν είναι υποχρεωτικά ή όχι.
#168
Καλησπέρα παιδιά χρησιμοποιώ open cart 1.5.6.4 και στο checkout εκτος οτι λείπει η επιλογή Τιμολόγιο μόλις διαλέγω πχ Paypal μου βγαζει token error,
απο vqmod manager error logs παραθετω το κείμενο
χρησιμοποιώ custom template δοκίμασα να αλλάξω το όνομα του theme απο το xml αλλα τιποτα, κοίταξα το payment_method.php και είναι ακριβώς ίδιο με το default δν βρηκα καποιο προβλημα, είμαι ολιγον απελπισμενος,
Κώδικας: Επιλογή όλων
******************************4_Thu.log*******************************
---------- Date: 2014-05-15 15:53:06 ~ IP : 94.64.217.3 ----------
REQUEST URI : /index.php?route=checkout/payment_method/validate
MOD DETAILS:
   modFile   : /home/*****/*****/*****/*****/htdocs/vqmod/xml/invoice_type.xml
   id        : Invoice Type Submit
   version   : 1.3
   vqmver    : 2.4.1
   author    : Opencart-Hellas

File Name    : catalog/language/greek/checkout/checkout.php(0)
VQModObject::applyMod - SEARCH NOT FOUND (ABORTING MOD): // Text

----------------------------------------------------------------------

ευχαριστω εκ των προτερων
#169
Καλημέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα.

Πρώτα να λύσουμε το πρόβλημα που έχεις με το vQmod και αν μετά εξακολουθεί να υφίσταται το πρόβλημα με το PayPal, μπορείς να ανοίξεις ξεχωριστό θέμα για εκείνο.

Το παραπάνω error αναφέρει ότι από το αρχείο catalog/language/greek/checkout/checkout.php της Ελληνικής μετάφρασης που χρησιμοποιείς λείπει το:
Κώδικας: Επιλογή όλων
// Text
Κανονικά θα έπρεπε να βρίσκεται στη γραμμή 5. Είτε εσύ το διέγραψες κατά λάθος είτε ο developer της μετάφρασης παρέλειψε να το συμπεριλάβει. Άνοιξε το αντίστοιχο αρχείο Αγγλικής μετάφρασης, δες που βρίσκεται και πρόσθεσε το στο ίδιο σημείο και στην Ελληνική (στην πράξη δεν παίζει ρόλο αν είναι στο ίδιο σημείο, αρκεί να υπάρχει).

Σχετικά με το PayPal, έλεγξε αν η μετάφραση που χρησιμοποιείς υποστηρίζει την έκδοση 1.5.6.4 του OpenCart.

Υ.Γ. Για τη δική σου ασφάλεια αντικατέστησα τα paths του server σου με *****
#171
Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, δν υφισταται πρόβλημα με paypal απλα εγω δν έγραψα σωστά το πρόβλημά μου, οταν πχ έπρεπε να έχω επιλογές, paypal , τιμολόγιο τωρα μου βγάζει μόνο paypal και όταν πάω να ολοκληρώσω την παραγγελία έστω και με paypal τότε μου βγάζει token error, δηλαδη το τιμολόγιο δεν εμφανίζεται καν,
αυτο που μου προτείνεις είναι στο catalog/language/greek/checkout/checkout.php απλά να προσθέσω πριν τα text ένα [//text] comment?
το έκανα αλλά δεν υπάρχει αλλάγη, επίσης πρόσθεσα τα [//column, //entry και //error] και παλι τίποτα :/
#172
Αυτό δεν βοηθάει, πρέπει πάλι να ποστάρεις το error log. Γράφε σε παρακαλώ ολόκληρες τις λέξεις.
#173
Συγγνώμη για την συντομογραφία των λέξεων,
το Error log πάλι το ίδιο μου βγάζει ότι και αν προσπαθήσω
Κώδικας: Επιλογή όλων
VQModObject::applyMod - SEARCH NOT FOUND (ABORTING MOD): // Text
, έψαξα βέβαια συνολικά τα error logs και κάποια στιγμή εμφανίστηκε αυτό
Κώδικας: Επιλογή όλων
----------------------------------------------------------------------


******************************5_Fri.log*******************************
---------- Date: 2014-05-16 03:57:49 ~ IP : ***** ----------
REQUEST URI : /index.php?route=checkout/payment_method
MOD DETAILS:
   modFile   : ../htdocs/vqmod/xml/invoice_type.xml
   id        : Invoice Type Submit
   version   : 1.3
   vqmver    : 2.4.1
   author    : Opencart-Hellas

File Name    : catalog/view/theme/*/template/checkout/payment_method.tpl(0)
VQModObject::applyMod - SEARCH NOT FOUND (ABORTING MOD): <?php if ($payment_methods) : ?>

----------------------------------------------------------------------
έχω αρχίσει και ανησυχώ οτι δεν θα βρω λύση μιας και η προθεσμία να προσθέσω το invoice λήγει αύριο,
κάτι άλλο που θα μπορούσα να προσπαθήσω; ισως καποια εκδοση στα αγγλικά; (το θέμα είναι οτι δεν μου βγάζει καθόλου την επιλογή τιμολογίου..)
σε ευχαριστώ πολυ για τις γρήγορες απαντήσεις
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaylen την 16 Μάιος 2014, 12:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
#174
Μην αγχώνεσαι θα το λύσουμε.
Το προηγούμενο πρόβλημα το έλυσες, δεν είναι πλέον το ίδιο error.
Έχεις κάνει τροποποιήσεις στο invoice_type.xml ;
Αυτό στη γραμμή 42 είναι λάθος:
<?php if ($payment_methods) : ?>
θα έπρεπε να είναι:
Κώδικας: Επιλογή όλων
<?php if ($payment_methods) { ?>
Ξανακατέβασε το invoice_type.xml και αντικατέστησε το παλιό με το καινούριο.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!