OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη εμπορικών και δωρεάν επεκτάσεων & θεμάτων (Themes / Templates)
#2170
Καλησπέρα σας,

Στο eshop που τώρα φτιάχνω θέλω να έχω την δυνατότητα να επιλέγω απόδειξη ή τιμολόγιο, ανάλογα με το είδος της Ομάδας Πελατών (Λιανική/Χονδρική).

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν το Mod δουλεύει σε OC v.1.5.6.4. Κατέβασα το zip, το αποσυμπίεσα και το έβαλα στον αντίστοιχο φάκελο (vqmod/xml). Παρόλα αυτά δεν βλέπω ούτε τα radio buttons για την επιλογή όπως αναφέρεται στο σχετικό post αλλά και ούτε η αντίστοιχη ένδειξη στο διαχειριστικό κομμάτι.
Σημειωτέον πως στο xml υπάρχει μια γραμμή
Κώδικας: Επιλογή όλων
<file name="catalog/view/theme/*/template/checkout/payment_method.tpl">
Αντικατέστησα τον αστερίσκο με το όνομα το template μου (μιας και δεν χρησιμοποιώ το default theme) αλλά και πάλι δεν μου δίνει την δυνατότητα να επιλέξω το είδος του παραστατικού.

Κάνω κάτι λάθος ? Εαν μπορεί και έχει τον χρόνο κάποιος ας βοηθήσει, ή τουλάχιστον να με παραπέμψει προς την σωστή κατεύθυνση.

Ευχαριστώ πολύ.
#2171
Καλησπέρα

Στον φάκελο vqmod/logs/ διέγραψε όλα τα παλιά αρχεία log (αν υπάρχουν).
Στο κατάστημα, ολοκλήρωσε το checkout και μετά πήγαινε πάλι στο vqmod/logs/
Έλεγξε αν υπάρχει νέο αρχείο σφαλμάτων και γράψε τι αναφέρει.
#2459
Καλησπέρα σε όλους.

Συγνώμη παιδιά αλλά δεν έχω καταλάβει.

Κατέβασα το invoice_type.ocmod.xml.zip, το έκανα εγκατάσταση με το extension installer, έκανα μετά refresh στο modifications.

Αλλά ακόμη δεν είδα κάτι να εμφανίζεται στο checkout (Επιλογή απόδειξη ή τιμολόγιο).

Επίσης δεν έχω καταλάβει, δεν πρέπει κάπως να ορίζουμε τα customer groups?

Και τα fields αφμ, δου και επάγγελμα μπαίνουν μόνα τους με το invoice_type.ocmod.xml.zip, η΄πρέπει να κάνουμε κάποια προεργασία?

Συγνώμη αλλά ίσος από λάθος μου δεν έχω βρει κάπου αυτές τις πληροφορίες.

Χρησιμοποιώ Opencart 2.0.3.1

Ελληνική μετάφραση Opencart-Hellas
#2463
Καλησπέρα,

Στο checkout στο “Βήμα 5: Τρόπος πληρωμής”, εμφανίζονται κάτω από τη προσθήκη σχολίων δύο radio buttons για την επιλογή τύπου παραστατικού (απόδειξη ή τιμολόγιο με προεπιλεγμένη την απόδειξη). Ο πελάτης μπορεί να συμπληρώσει τα στοιχεία ΑΦΜ και ΔΟΥ στα σχόλια.
#2468
Πιθανόν, αν το vQmod δεν βρίσκει τα σημεία προσθήκης λόγω διαφορών στον κώδικα.
#2478
Δεν χρειάζεται στην έκδοση 2+ (και έπειτα) να χρησιμοποιείς το invoice_type.ocmod.xml. Χρησιμοποιώ την επιλογή απόδειξη η τιμολόγιο στην έκδοση 2.0.3.1 με journal theme. Στείλε μου pm να σε καθοδηγήσω.
#2479
htwp έγραψε:Δεν χρειάζεται στην έκδοση 2+ (και έπειτα) να χρησιμοποιείς το invoice_type.ocmod.xml. Χρησιμοποιώ την επιλογή απόδειξη η τιμολόγιο στην έκδοση 2.0.3.1 με journal theme. Στείλε μου pm να σε καθοδηγήσω.
Καλησπέρα,
φτιάχνεις 2 ομάδες πελατών
α)Απόδειξη Λιανικής
β)Τιμολόγιο

και 4 προσαρμοσμένα πεδία
α)Α.Φ.Μ
β)Δ.Ο.Υ
γ)Επάγγελμα
δ)Επωνυμία

φυσικά τα ονομάζεις όπως εσύ θες ή προσθέτεις κι' άλλα

μέσα στο μενού γράφεις τα παρακάτω:

Όνομα Προσαρμοσμένου Πεδίου : Α.Φ.Μ
Περιοχή: Λογαριασμός
Τύπος: Γραμμή κειμένου
Τιμή: το αφήνεις κενό
Ομάδα Πελατών: Τιμολόγιο (μόνο όχι Απόδειξη)
Απαιτείται: Τιμολόγιο
Κατάσταση: Ενεργοποιημένο
Σειρά Ταξινόμησης: 0 (ή ότι θες εσύ για να βάλεις ποιο θα εμφανίζεται πρώτο)

Το ίδιο κάνεις ακριβώς και για τα άλλα 3 ( ΔΟΥ-ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ-ΕΠΩΝΥΜΙΑ)

Και τέλος στις ρυθμίσεις-> επιλογές->Λογαριασμός (βρίσκεται κάτω)

επιλέγεις αν δεν είναι από default την Απόδειξη Λιανικής
Ομάδες Πελατών και την Απόδειξη Λιανικής και το Τιμολόγιο .

*Στην περίπτωση που κάποιος έχει κάνει είσοδο σαν χρήστης και κάνει μια αγορά δεν του βγάζει την επιλογή αν θέλει απόδειξη ή τιμολόγιο.
**
#2496
Ευχαριστούμε πολύ για την απάντηση htwp .

Εγώ έχω δύο group "Λιανικής" και "Χοντρικής" και δεν θα ήθελα τόσο πολύ να τα αλλάξω όνοματα.

Ουσιαστικά με αυτό που κάνεις είναι στο checkout να λες στο χρήστη σε ποιο group θέλει να γραφτεί, "Απόδειξη" ή "Τιμολόγιο".

Αν κάποιος που έχει δημιουργήσει ήδη ένα λογαριασμό στο site σου, έχει μπει στο group απόδειξη, και αργότερα θελήσει να του κόψεις τιμολόγιο, μπορει να κάνει την αλλαγή του group αργότερα?

Όπως επίσης μπορεί κάποιος που είναι επαγγελματίας, να έχει γραφτεί στο group "Τιμολόγιο" αλλά για κάποιο λόγο, να θέλει να του κόψεις Απόδειξη, μπορεί να το αλλάξει έπειτα?
(Αυτό πηγαίνει να λύσει ο Opencart-Hellas, από ότι έχω καταλάβει με το πρόσθετο που δημιούργησε). Νομίζω δηλαδή.

Μάλλον στα δύο τελευταία απαντάς με τα ** στο post σου φαντάζομαι.

και πάλι ευχαρισοτύμε πολύ
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!