OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη εμπορικών και δωρεάν επεκτάσεων & θεμάτων (Themes / Templates)
#4083
Καλησπέρα στην παρέα. Ετοιμάζω ένα eshop σε έκδοση opencart 2.2 κι εδώ και μερικές μέρες έχω θέμα με την εισαγωγή προιόντων. Έχω αγοράσει το παρακάτω Module.

https://www.opencart.com/index.php?rout ... n_id=27350

Έχω επικοινωνήσει με τον κατασκευαστή αλλά εδώ και μέρες είναι άφαντος λέγοντας ότι θα μου ετοιμάσει ένα video. Ποιό είναι λοιπόν το πρόβλημα.

Περνάω το csv των κατασκευαστών. Όλα καλά. Περνάω το csv των κατηγοριών. Επίσης όλα εντάξει. Το πρόβλημα ξεκινάει με τα προιόντα.

1) Δεν αντιστοιχεί τα προιόντα στις κατηγορίες τους. Έτσι φαίνονται μόνο αν κάνεις αναζήτηση. Στο backend φαίνεται ότι δεν έχει βάλει κατηγορία στα προιόντα.
2)Δεν κάνει εισαγωγή τις επιπλέον φωτογραφίες. Μόνο την πρώτη.
3)Μερικά προιόντα διαθέτουν url για βίντεο. Δεν το περνάει. Αυτό μπορεί να είναι και θέμα σχεδίασης του template;;;;
4)Δεν ενσωματώνει χαρακτηριστικά (attributes) και επιλογές (options) κι αυτό φαίνεται και στο backend.
5)Ίσως να ξεχνάω κι άλλα προβληματάκια. Γενικά δεν είναι αυτό το module που περιγράφει ο κατασκευαστής. Βασικά δεν δίνει καθόλου manual με οδηγίες εγκατάστασης και χρήσης.

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με Opencart (δούλευα πολύ joomla) και καθόλου με csv και xml αρχεία, ελπίζω να είναι θέμα απειρίας και να μην κάνω κάτι σωστά.

Θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος;;;
#4094
Επειδή το store υπολειτουργεί αυτη τη στιγμή και δεν μπορώ να δώ το extension, η γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο module :

https://www.opencart.com/index.php?rout ... e=JNeuhoff

Εκτός του ότι ειναι free, από όσα έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής ( 3 πληρωμένα και άλλα free ) είναι το ΜΟΝΟ που :

Δεν Χαλάει τα ονόματα, περιγραφές, χαρακτήρες κλπ των προϊόντων
Δεν δημιουργεί καινούριες κατηγορίες αν κάπου μέσα μπερδευτούν τα κελιά και γίνει τουρλουμπούκι στην εγγραφή
Δέχεται ΣΩΣΤΑ HTML descriptions και οτιδήποτε άλλο θέλεις μέσα στην περιγραφή
Λειτουργεί σωστά και χωρίς κολλήματα σε όλες μα όλες τις εκδόσεις του και δεν έχει σοβαρά bugs

Ξέρω ότι 79 ευρώ είναι αρκετά και "πονάνε" ( όπως τα 100 που έδωσα και εγώ για το total import pro ) αλλά πραγματικά αυτό το free extension είναι το καλύτερο από όλα για τη δουλειά που θέλεις με διαφορά.

Ο συγκεκριμένος developer ( του δικού σου extension ) έχει αρκετά buggy modules και στο support του δεν είναι και ο καλύτερος, από τη δική μου εμπειρία μέχρι στιγμής.
#4095
Η αλήθεια είναι ότι έκανα ένα σχόλιο κάτω από το Module, για την κακή υποστήριξη κλπ κλπ κι έκτοτε άρχισε να δραστηριοποιείται. Ήδη μου έχει στείλει μια αναβάθμιση που εν μέρει δέχτηκε της κατηγορίες αλλά παραμένουν κάποια θέματα με τα attributes, τις επιπλέον φωτογραφίες και τους κατασκευαστές. Όσον αφορά το βίντεο, μου είπε ότι πρέπει να είναι συμβατό το template που στην προκειμένη περίπτωση δουλεύω δοκιμαστικά με το default έως ότου δρομολογηθεί το site. Ελπίζω να μην με αργοπορήσει πολύ και να μου δώσει λύση και στα υπόλοιπα.
#4099
Τώρα με πιάνεις αδιάβαστο..... Στην tophost είμαι. Κρατώντας τη βάση backup σε περίπτωση ζημιάς, κρατάει και όλο το υλικό;;; Αρχεία, φακέλους, φωτογραφίες κλπ;;; Γιατί σε κάτι site που είχα σε joomla έπαιρνα backup από ftp τα αρχεία και ταυτόχρονα έπαιρνα και τη βάση με τους πίνακες.
#4100
Τα αρχεία δε τα χρειάζεσαι σε αυτή τη φάση, για να "σώσεις" δηλαδή λάθη που θα προκύψουν από το import.

Για αυτό χρειάζεσαι την βάση με όλους τους πίνακες.

Τα αρχεία μπορείς να τα κρατάς μία φορά τη μέρα ή όποτε προσθέτεις νέα προϊόντα, extensions κλπ για να τα έχεις όλα ενημερωμένα.

Η βάση περιέχει όλη την πληροφορία, ενώ τα αρχεία περιέχουν το template, τις εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει, τις εικόνες κλπ.
#4101
Κατάλαβα. Άρα σωστά τραβούσα και τα αρχεία που και που. Σε περίπτωση που βγάλουν ενημερωμένα csv με νέα προιόντα ή αλλαγές τιμών κλπ έχει κάποιο module ή γενικά κάποιο τρόπο να ενημερώνει ή πρέπει να κάνω όλη τη διαδικασία από την αρχή;;; Γιατί μιλάμε για 12 cvs με κατηγορίες, κι άλλα τόσα για τα προιόντα κι από ότι λένε ενημερώνονται κάθε 10-15 μέρες.
#4102
Οι προμηθευτές να βγάλουν νέο αρχείο εννοείς;

Εγώ πάντα χρησιμοποιώ αυτό που σου έδειξα, και για ενημερώσεις και για εισαγωγή νέων προϊόντων.

Σε αυτές τις περιπτώσεις θέλεις ένα module με ελάχιστα bugs και σωστή λειτουργία. Για να εξάγεις/εισάγεις ό,τι θέλεις σε μικρό χρόνο και να επικεντρώνεσαι σε άλλες κινήσεις για το e-shop σου.
email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Απλά να αναφέρω ότι με ένα πρόσθετο έγινε αυτό που[…]

Καλησπέρα, πως μπορώ να προσθέσω το usergroup στο […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!