OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη εμπορικών και δωρεάν επεκτάσεων & θεμάτων (Themes / Templates)
#4607
Εδώ και καιρό παρατηρώ ότι ο άνθρωπος που του έστησα το eShop έχει πολλές άκυρες παραγγελίες λόγω του ότι το stock του opencart δεν ενημερώνεται ταυτόχρονα με το stock του μαγαζιού. (παραγγέλνουν προϊόντα που δεν είναι διαθέσιμα και τελικά ακυρώνει παραγγελίες. Πολλές όμως!)

Δε γνωρίζω ακριβώς πιο λογιστικό πρόγραμμα χρησιμοποιεί για να κόβει αποδείξεις, αλλά κάνω την ερώτηση προκαταβολικά πριν του κάνω τη πρόταση για το bridge.

Υπάρχει δυνατότητα για bridge του OC με το εκάστοτε πρόγραμμα αποδείξεων για να έχουμε σε πραγματικό χρόνο το stock στο OC; (λογικά γίνεται...)

Σχετικά link;

Ευχαριστώ.
#4624
Καλησπερα!
Φυσικά και γίνεται αλλά εχει πολύ δουλεια για να το ξεκινησεις απο την αρχη . Εχω φτιάξει γέφυρα σε custom εφαρμογή στην εταιρία που δουλευω μου πηρε αρκετο καιρο και μέχρι να λειτουργήσει σωστά εκανα πειραματα. Για εμένα ρώτα πρωτα στην υποστήριξη της εφαρμογης αν έχουν κατι που μπορει να σε βοηθησει. Επισης μάθε πολύ καλά την δομή της Β/Δ του OC αυτο θα σε βοηθησει περισσοτερο απο ολα αν αποφασισεις να το κανεις μονος.
Βεβαια μπορει να υπάρχει και κατι ετοιμο . Δυστηχώς ομως δεν ξερω. Ισως αν ανεφερες την εφαρμογη του πελάτη σου???
#4625
mighty_zlatan έγραψε:Καλησπερα!
Φυσικά και γίνεται αλλά εχει πολύ δουλεια για να το ξεκινησεις απο την αρχη . Εχω φτιάξει γέφυρα σε custom εφαρμογή στην εταιρία που δουλευω μου πηρε αρκετο καιρο και μέχρι να λειτουργήσει σωστά εκανα πειραματα. Για εμένα ρώτα πρωτα στην υποστήριξη της εφαρμογης αν έχουν κατι που μπορει να σε βοηθησει. Επισης μάθε πολύ καλά την δομή της Β/Δ του OC αυτο θα σε βοηθησει περισσοτερο απο ολα αν αποφασισεις να το κανεις μονος.
Βεβαια μπορει να υπάρχει και κατι ετοιμο . Δυστηχώς ομως δεν ξερω. Ισως αν ανεφερες την εφαρμογη του πελάτη σου???
Πρέπει να του κάνω μια ερώτηση για το τι χρησιμοποιει. Απλά είπα να προ-τσεκάρω αν υπάρχει κάτι και τι τιμές παίζουν.
#4629
Ναι ακριβώς. Υπάρχουν δεκάδες εταιρίες με εμπορικά (ERP & CRM) στην αγορά. Η MEgasoft θεωρείται απο τους "μεγάλους" άρα και ακριβή 8-) . Θεωρώ πως τέτοιες εταιρίες όπως MEgasoft , SoftOne, Singular , DataCom θα έχουν τέτοια δυνατοτητα.

Αν η εταιρία του πελάτη σου έχει υλοποιήσει ήδη αυτή την δυνατότητα και εφόσον καλύπτεται απο ετήσιο release υποστήριξης φαντάζομαι μπορεί να το προσθέσει στην ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση σαν νέο module με κόστος (ενδεικτικά απο δικιά μου εμπειρία) 150 - 200€.

Στην περίπτωση που η εταιρία δεν το έχει υλοποιησει θα τον χρεώσει / ώρα εργασίας .

Στην δευτερη περιπτωση τι να σου πω εξαρτάται απο την οικονομική πολιτική κάθε εταιρίας :-)

Αν μάθεις ποια εφαρμογή χρησιμοποιεί καθώς και αν η εταιρία του έχει κάτι τέτοιο πόσταρε το και εδώ αν θες καθώς θα ειναι χρήσιμο να ξέρουμε.
#4680
Εάν το singularlogic explorer που αναφέρεις λειτουργεί ακόμα με το Import / Export που είχε κάποτε, τότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να φτιάξεις ένα export από τo OpenCart στην δομή που θέλει το ERP σου.
#4682
botonakis έγραψε:Εάν το singularlogic explorer που αναφέρεις λειτουργεί ακόμα με το Import / Export που είχε κάποτε, τότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να φτιάξεις ένα export από τo OpenCart στην δομή που θέλει το ERP σου.
Ναι αλλα η διασύνδεση πως θα γινει; Να ενημερώνεται αυτόματα "το ενα πρόγραμμα απο το αλλο" για τη διαθεσιμότητα και τις παραγγελίες;

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!