OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Αναφορές νέων & επίλυση γνωστών bugs.
#1206
Καλημέρα,

Όταν από settings έχω ορίσει default lang. Greek στο admin, δημιουργώ μια νέα μητρική κατηγορία
Ανοίγω το preview front store και την βλέπω εκεί ήδη να υπάρχει.
Γυρίζω πίσω στο admin και δημιουργώ μια άλλη για να την βάλω ως υποκατηγορία της προηγούμενης κύριας κατηγορίας.
Πατώντας στο πεδίο Δεδομένα -> Μητρική, ανοίγει το drop down για να επιλέξω κι εκεί δεν υπάρχει πουθενά η πρώτη μητρική (που είδα και στο front ότι υπάρχει).
Μου πήρε πολύ ώρα για να καταλάβω ότι τελικά φταίει η γλώσσα.
Μόλις γύρισα την admin default σε English, πλέον στο auto complete drop down εμφανίζεται κανονικά η νέα κατηγορία.
Μπορώ να κάνω άνετα την δουλειά μου ακόμα κι έτσι, αλλά το ερώτημα είναι:
Γιατί να συμβαίνει κάτι τέτοιο;
Είναι bug ή όχι; Διορθώνεται;

Ευχαριστώ
#1226
Καλησπέρα

Μόλις δοκίμασα αυτό που λες σε 2.0.1.1 με διαχείριση σε Ελληνικά και λειτουργεί κανονικά. Επίσης δοκίμασα default γλώσσα σε Ελληνικά και Αγγλικά και πάλι λειτουργεί κανονικά όσο η διαχείριση είναι στα Ελληνικά.
#1232
Καλησπέρα

Πως πέρασες τις κατηγορίες στο κατάστημα; Χειροκίνητα ή με κάποιο εργαλείο import;

Αν έκανες το δεύτερο ρίξε μία ματιά πως έχουν περάσει οι κατηγορίες στη βάση, αν είναι δηλαδή κανονικό text ή html entities (α, β, γ κλπ)
#2120
spiros-- έγραψε:Εγω σε αυτο το σημείο έχω πρόβλημα που το autocomplete φέρνει μόνο 5 από της μητρικές κατηγορίες. Με τις γλώσσες δουλεύει κανονικά. Πως μπορώ να αλλάξω αυτό το όριο??
Καλημέρα σας,
για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα κάνω post εδώ με το ίδιο πρόβλημα.
Όταν θέλω να προσθέσω μία κατηγορία ή υποκατηγορία στο Add Category, πηγαίνοντας Data--> Parents, εμφανίζονται συνολικά οι πρώτες 5 κατηγορίες ή υποκατηγορίες.
Η βάση δεδομένων εμφανίζεται όπως βλέπετε στις φωτό που παραθέτω.
OC 2.0.3.1
Εικόνα
Εικόνα

Τι ακριβώς κάνω λάθος;

Eυχαριστώ,
#2121
Καλημέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.

Ωραίο και τεκμηριωμένο post. Χρησιμοποίησες κάποιο εργαλείο import ή κάποιον άλλον WYSIWYG editor από τον default;
#2122
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
Οι κατηγορίες περαστήκανε χειροκίνητα και με default editor.
Το μόνο που έχω κάνει είναι να περάσω το oc_db_greek_translation_v2.x.x_rev1.1.sql σύμφωνα με τις οδηγίες.
#2123
Οκ, άνοιξε το αρχείο admin/controller/catalog/category.php

Στην γραμμή 587, το 'limit' => 5 κάνε το 'limit' => 20 ή περισσότερο.

Ή αν θες χρησιμοποίησε αυτό το oc_mod. Αποσυμπίεσε το και εγκατέστησε το xml.
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
#2124
Ναι με αυτήν την αλλαγή στο category.php το πρόβλημα διορθώθηκε και σε ευχαριστώ πολύ για την λύση.
Να ενημερώσω ότι κατά την προσθήκη κατηγοριών δεν έγραφα κάτι στην περιγραφή και το αποτέλεσμα ήταν η εμφάνιση της βάσης όπως στην παραπάνω φωτό.
Για να το διορθώσω γύρισα τον editor σε code view και έσβησα το <p><br></p> .

Εικόνα

Σε τεστ που έκανα αν σβήσεις το <p><br></p> και περάσεις την περιγραφή τότε η βάση "δείχνει" σωστά.

Εικόνα

Και πάλι ευχαριστώ για την λύση του προβλήματος !
#2126
Για να μην παιδεύεσαι χειροκίνητα, μπορείς να δώσεις την ακόλουθη SQL εντολή από το phpMyAdmin και να πατήσεις GO.
Κώδικας: Επιλογή όλων
UPDATE `oc_category_description` SET description = REPLACE(description, '<p><br></p>', '');
email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Απλά να αναφέρω ότι με ένα πρόσθετο έγινε αυτό που[…]

Καλησπέρα, πως μπορώ να προσθέσω το usergroup στο […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!