OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Αναφορές νέων & επίλυση γνωστών bugs.
#3132
Καλησπέρα σας,

Ελπίζω να έχω ποστάρει στη σωστή κατηγορία.
Πρόσφατα αναβάθμισα από 1.5.5.1 σε 2.1.0.1 (default theme) και παρατηρώ ότι μου βγάζει ένα popup - error undefined μήνυμα (χωρίς κάποια άλλη πληροφορία) όταν πάω από τις παραγγελίες (latest orders στο dashboard) να κάνω κάποια edit. Σε όσες έχουν status processing με πετάει σε λευκή σελίδα, ενώ στις άλλες με pending μου τις φορτώνει αλλά μου εμφανίζει το παραπάνω μήνυμα.

Να σημειώσω ότι μετά την αναβάθμιση από το dashboard όταν επέλεγα total orders ή sales μου φόρτωνε τις σελίδες με το ίδιο pop up, το οποίο πρόβλημα λύθηκε όταν έφτιαξα νεό api με καρφωτή ip και έπαψε να μου εμφανίζει το πρόβλημα.

Κάποια ιδέα τι άλλο θα μπορούσα να δοκιμάσω?
#3144
Τελικά έλυσα το θέμα της λευκής σελίδας από τα latest orders που είχαν pending (προσθέτοντας ένα module που έλειπε μετά την αναβάθμιση) οπότε τώρα έχω popup - error undefined μήνυμα σε όλες τις παραγγελίες (processing και pending) :)
Το error_log μου είναι καθαρό
Πώς μπορώ να δώ ποιό table μπορεί να μου λείπει?
#3162
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ αλλα με καθαρή νέα εγκατάσταση 2.1.0.1.
Πάτησα δεξί κλίκ μέσα στη σελίδα της παραγγελίας και είδα ότι είχα error στην κλήση του ajax προ την login function του api. Νομίζω οτι κάτι το μπέρδευε με το SSL (δεν θυμάμαι το λόγο). Το έλυσα πηγαίνοντας στο admin/view/template/sale/order_info.tpl και στην γραμμή 505 (στο // Login to the API) και στην 582 έβαλα καρφωτά το url του site με https.
#3167
Πώς μπορώ να δώ ποιό table μπορεί να μου λείπει?
Μπορείς να ανοίξεις το αρχείο install/opencart.sql της έκδοσης σου και να συγκρίνεις με τη βάση σου από το phpmyadmin ποια από τα tables που περιλαμβάνει λείπουν από τη λίστα.

Εναλλακτικά για πιο γρήγορα, μπορείς να εισάγεις το install/opencart.sql σε μία νέα βάση από το phpmyadmin, να εξάγεις μόνο τη δομή του opencart.sql και της βάσης σου και και να συγκρίνεις τα αρχεία sql με κάποιο πρόγραμμα σύγκρισης αρχείων κειμένου.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!