OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Αναφορές νέων & επίλυση γνωστών bugs.
#3920
Παρατήρησα το εξής bug σε site πελάτη v2.1.0.2 όταν πήγα να προσθέσω κάποιες επιπλέον λειτουργίες στην προσθήκη ιστορικού στην εμφάνιση παραγγελίας (http://mysite/admin/index.php?route=sale/order/info). Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και σε παλαιότερες εκδόσεις έως τη 2.2.

Στη σελίδα της παραγγελίας μου ζητούσε μονίμως να προσθέσω την IP μου στο API. Το πρόβλημα οφείλετω στο ότι δεν μπορούσε να συνδεθεί στο API για να λάβει token, γιατί η συγκεκριμένη σελίδα "τραβάει" την διεύθυνση του καταστήματος όπως είναι καταχωρημένη στην παραγγελία και όχι από την φυσική διεύθυνση του καταστήματος στο config.php. Σε περιπτώσεις όπως η δική μου που το κατάστημα είχε μεταφερθεί offline και η διεύθυνση του δεν ήταν πλέον η ίδια με αυτή στις υπάρχουσες παραγγελίες, το σύστημα προσπαθούσε να συνδεθεί με το online API...

Η λύση
Ανοίγουμε το αρχείο admin/controller/sale/order.php και αντικαθιστούμε το
Κώδικας: Επιλογή όλων
$data['store_url'] = $order_info['store_url'];
με
Κώδικας: Επιλογή όλων
$data['store_url'] = $this->request->server['HTTPS'] ? HTTPS_CATALOG : HTTP_CATALOG;

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!