OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Αναφορές νέων & επίλυση γνωστών bugs.
Από vasman
#4779
Είναι η δευτερη φωρα που ενω ανεβαζω φωτογραφιες για προιοντα και φτιαχνω τα χρωματα στην επιλογη select αφου κανω save καποια απο τα select απο προηγουμενες εργασιες μετα το save δεν υπαρχουν πια η δεν εμφανιζωνται στην σελιδα και στα προιοντα φαινετε σαν να εχουν σβηστει και απο την βαση δεδομενων η και μερικα ενω εχουν παραδειγμα χρωμα "πρασινο" η "μπλε" αντικαθιστανται με αριθμους 23 -24 , κοκ εχει καποιος υποψην αυτο το προβλημα?
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#4781
Δεν το έχω συναντήσει, τι έκδοση έχεις;
Από vasman
#4784
Έκδοση 2.3.0.2 , εχω φτιαξει στο σελεκτ καποια χρωματα ειναι περιπου 1200 χρωματα τα χρωματα βεβαια ειναι πρασινο μπλε κτλ αλλα σε καποια προιοντα ειναι και παραδειγμα Α123 , Α34/56 ΚΤΛ . δημιουργησα και ενα δευτερο σελεκτ στο οποιο τοποθετησα για αλλο ειδος προιοντα αλλα χρωματα, ενω ολα πηγαινα καλα, καποια στιγμη απο το πρωτο σελεκτ δεν εμφανιζωνται πλεον τα χρωματα, δηλαδη σε ενα προιν ειχα 7 χρωματα και πλεον εμφανιζει μονο 2-3 τα αλλα εναι σβησμενα και τα πεδια χρωματων κενα, επισεις λοιπουν και απο την βαση δεδομενων , σε προσπαθεια buckup η παιζει το πρροσφατο σελεκτ η το παλεωτερο και καμοια αλλαγη δεν δεχετε πλεον η βαση!!! εχω προσπαθησει τα παντα , τιποτα
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#4785
Ελπίζω να έχεις backup και να μην χρειάζεται να τα ξαναπεράσεις όλα χειροκίνητα...
Κάποιο extension που σχετίζεται με τις επιλογές πρέπει να δημιουργεί το πρόβλημα. Τι έχεις εγκαταστήσει;
Έλεγξε και το error log αν υπάρχουν σχετικές καταχωρήσεις.
Από vasman
#4786
backup υπαρχει αλλα σε προηγουμενο σημειο 3 ημερων που παιζουν τα select μεχρι αυτο το σημειο , καθε αλαγη η νεα προσθεση που προσπαθω να κανω στο σελεκτ δημιουργει την απωλεια ολων μετα, δηλαδη εχει κολησει εκει πλεον το σελεκτ δεν δεχετε καμοια αλαγη, το error log ειναι κενο , δεν εχω προσθετα ενεργοποιημενα περα των default του open cart
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#4787
Το πρόβλημα υπάρχει μόνο στο frontend ή και στο backend; Δηλαδή οι επιλογές χάνονται και από τη βάση ή απλά δεν λειτουργούν στο frontend; Αν ισχύει το δεύτερο με τι theme είσαι; Δοκίμασες το default;

Αν οι επιλογές χάνονται από τη βάση θα με ενδιέφερε να έχω ένα αντίγραφο της βάσης σου να το εξετάσω σε τοπικό μου σύστημα.
Από vasman
#4788
χανετε και στα 2 . που να σας στειλω ενα πληρες αντιγραφο της βασης? ειναι 2μβ περιπου , εναν το κανετε εγτατασταση θα δειτε σε καποια προιοντα το σελεκτ λειτουργει οταν επιχηρησετε οποιδηποτε αλαγη στο σελεκτ θα δειτε οτι πλεον στα προιοντα δεν θα εμφανιζει σελεκτ
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#4789
Σου έχω στείλει μήνυμα. Γράψε μου τι βήματα κάνεις για να αναπαραχθεί το πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#4790
Η βάση σου είναι οκ. Δεν είναι bug, στο php.ini έχει οριστεί max_input_vars 1000 που είναι πολύ χαμηλό για το μέγεθος της φόρμας που θέλεις να σώσεις. Πρέπει να οριστεί στο php.ini μεγαλύτερη τιμή πχ max_input_vars=10000
#5148
Κλησπέρα σας.
Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με πολλαπλές επιλογές, οι οποίες χάνονται μετά από edit στις επιλογές..
στο PHP.ini max_input_vars=30000 και κάνει πάλι τα ίδια, ξέρετε τι μπορέι να φταίει?

ευχαριστώ

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!