OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Δωρεάν επεκτάσεις, τροποποιήσεις (MODs, vQmods) από τα μέλη του forum.
#2976
Καλημέρα,
Καταρχήν μπράβο για την καλή δουλειά και άρτια τεκμηρίωση.
Πριν λίγο καιρό εγκατέστησα τις Ελληνικές μεταφράσεις admin, catalog, και database με επιτυχία σε ένα OC 2.1.0.1. (www.airplants.gr)
Κάνουμε ακόμα ένα shop με την έκδοση OC 2.1.0.2 και οι μεταφράσεις της database δείχνουν να μην "δουλεύουν"..
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή κάποιος άλλος τρόπος μετάφρασης των strings που ορίζονται από την Βάση; (π.χ. γεωγραφικές περιοχές Ελλάδας).

Ευχαριστώ πολύ.
#2987
Καλημέρα

Η μετάφραση της βάσης δεδομένων δεν έχει ελεγχθεί ακόμα για έκδοση 2.1.0.2.
Κατά πάσα πιθανότητα την επόμενη βδομάδα θα το ελέγξω και θα ανέβουν οποιεσδήποτε διορθώσεις.

Εντωμεταξύ έλεγξε αν το πρόβλημα οφείλεται στο ότι έχει δηλωθεί διαφορετικό prefix από oc_ και αν ναι τροποποίησε το αρχείο όπως αναφέρεται στις οδηγίες.
#2988
Καλημέρα

Καταρχήν συγχαρητήρια για την άριστη δουλειά που κάνετε. Εγκατέστησα ένα OpenCart 2.1.0.1 πρόσφατα και ευτυχώς που υπάρχει και αυτό το forum γιατί με έχει σώσει σε αρκετά θέματα.

Έχω εγκαταστήσει το ελληνικό language pack (για την έκδοση 2.1.0.1.) από εδώ http://www.opencart.com/index.php?route ... arch=greek και έπειτα την μετάφραση της βάσης δεδομένων από αυτό το post ακολουθώντας τις οδηγίες.

Παρ' όλα αυτά, παρατηρώ ότι δεν εμφανίζονται οι μεταφράσεις στο front end ενώ στο backened εμφανίζονται κανονικά. Τα prefixes των tables είναι "oc_" και έχω ορίσει κανονικά τη γλώσσα στο System > Settings > Default store. Τέλος στο Localization έχω ως default γλώσσα τα Ελληνικά. Μου διαφεύγει κάτι; Κάνω κάτι λάθος;

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
#3759
Καλημέρα και χρόνια πολλα!!!!
Έχει δοκιμάσει κανείς αν δουλευέι η Μετάφραση της Βάσης δεδομένων με την έκδοση 2..2.0.0 ?
Με ενδιαφέρουν κυρίως οι ζώνες αλλά στο αρχικό Post γράφει:
Υποστηριζόμενες εκδόσεις: v2.1.0.1, v2.1.0.2

Ευχαριστώ
#3761
Καλημέρα, επίσης

Δυστυχώς δεν έχει βρεθεί ακόμα χρόνος να το ελέγξω.
#3763
Opencart-Hellas έγραψε:Καλημέρα, επίσης

Δυστυχώς δεν έχει βρεθεί ακόμα χρόνος να το ελέγξω.
Νομίζω ότι πρέπει να γίνει αντικατάσταση του
Κώδικας: Επιλογή όλων
`language_id` = (SELECT `language_id` FROM `oc_language` WHERE `code` = 'el');
με
Κώδικας: Επιλογή όλων
`language_id` = (SELECT `language_id` FROM `oc_language` WHERE `code` = 'el-gr');
Σωστά?
Με την αλλαγή αυτή μέχρι στιγμής εμένα μου λειτουργεί αν δω κάποιο πρόβλημα θα επανέλθω
#3821
Dimous έγραψε:
Opencart-Hellas έγραψε:Καλημέρα, επίσης

Δυστυχώς δεν έχει βρεθεί ακόμα χρόνος να το ελέγξω.
Νομίζω ότι πρέπει να γίνει αντικατάσταση του
Κώδικας: Επιλογή όλων
`language_id` = (SELECT `language_id` FROM `oc_language` WHERE `code` = 'el');
με
Κώδικας: Επιλογή όλων
`language_id` = (SELECT `language_id` FROM `oc_language` WHERE `code` = 'el-gr');
Σωστά?
Με την αλλαγή αυτή μέχρι στιγμής εμένα μου λειτουργεί αν δω κάποιο πρόβλημα θα επανέλθω
Μόλις το τσέκαρα, δούλεψε απλά χρειάζεται να διαγράψεις τα δεδομένα του cache φακέλου.
Επισυνάπτω το αρχείο για όποιον βαριέται να κάνει την Αναζήτηση κι Αντικατάσταση
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!