OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Δωρεάν επεκτάσεις, τροποποιήσεις (MODs, vQmods) από τα μέλη του forum.
#818
Μετάφραση Βάσης δεδομένων για τις εκδόσεις OpenCart 2.x.x

Εγκατάσταση
  1. Αποσυμπιέστε τοπικά το αρχείο που κατεβάσατε.
  2. Συνδεθείτε στη διαχείριση του OpenCart και από το μενού του Πίνακα Ελέγχου (Dashboard) επιλέξτε: "Εργαλεία->Backup / Επαναφορά" (Tools -> Backup / Restore) και πατήστε το κουμπί "Backup" για να δημιουργήσετε ένα αντίγραφο ασφαλείας σε περίπτωση που χρειαστείτε να επαναφέρετε τη βάση δεδομένων.
  3. Πατήστε "Browse" και από το αναδυόμενο παράθυρο, αφού μεταβείτε στον φάκελο του αποσυμπιεσμένου αρχείου, επιλέξτε το αρχείο "oc_db_greek_translation_v2.x.x.sql" και πατήστε "Επαναφορά" (Restore).
Η μετάφραση της βάσης δεδομένων καλύπτει τα πεδία:
  • Ονομασία Ελλάδας
  • Τίτλοι πληροφοριών
  • Κλάσεις μήκους
  • Κλάσεις βάρους
  • Καταστάσεις παραγγελίας
  • Ενέργειες επιστροφής
  • Αιτίες επιστροφής
  • Καταστάσεις επιστροφής
  • Καταστάσεις αποθέματος
  • Θέματα δωροεπιταγής
  • Ελληνικές ζώνες (Περιλαμβάνει τις υπάρχουσες περιφέρειες της Ελλάδας και προστίθενται τέσσερις επιπλέον ζώνες για τις περιοχές των περιφερειών που υπάγονται σε μειωμένο ΦΠΑ)
  • Ελληνικές ρυθμίσεις: Χώρα Ελλάδα, Ζώνη Αττική, Προεπιλεγμένο νόμισμα Ευρώ, Προεπιλεγμένοι όροι χρήσης.
Ελληνική Μετάφραση Καταλόγου και Διαχείρισης
Μπορείτε να κατεβάσετε δωρεάν την Ελληνική μετάφραση καταλόγου και διαχείρισης για την έκδοση 2.x.x από το κατάστημα extensions του OpenCart.com στην ακόλουθη διεύθυνση:
http://www.opencart.com/index.php?route ... n_id=20271

Σας ενημερώνουμε ότι αυτό το υλικό διέπεται από την άδεια χρήσης:
Creative Commons Αναφορά Δημιουργού-Όχι Παράγωγα Έργα 4.0 Διεθνής
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την άδεια χρήσης, παρακαλώ διαβάστε το πλήρες κείμενο της άδειας creativecommons στη διεύθυνση:
http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/deed.el
    oc_database_translation_2.x.x_rev1.3.zip
    Τελευταία ενημέρωση: 25/02/2016
    Υποστηριζόμενες εκδόσεις: v2.1.0.1, v2.1.0.2
    Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
    #1538
    Νομίζω το σχόλιο που έχετε στο αρχείο mysql θέλει διόρθωση :
    -- Insert Greek Reduced VAT zones (Οι Νομοί Λέσβου, Χίου, Σάμου, Δωδεκανήσου, Κυκλάδων, περιλαμβάνονται στην περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου)

    θέλει διόρθωση σε
    -- Insert Greek Reduced VAT zones (Οι Νομοί Λέσβου, Χίου, Σάμου, περιλαμβάνονται στην Περιφέρεια Βόρειου Αιγαίου ενώ Δωδεκανήσου, Κυκλάδων περιλαμβάνονται στην Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου . )
    Χωρίς βέβαια τα urls τα οποία τα παραθέτω για τον έλεγχο ;)

    Χαιρετώ.
    Theo
    #1540
    Έχεις δίκιο, το έσπασα στα τρία και ανέβασα την έκδοση v1.1* για να είναι ακόμα πιο κατανοητό.

    Ευχαριστώ

    * Υπόψη για όσους έχουν χρησιμοποιήσει τη μετάφραση της βάσης v1.0, δεν χρειάζεται να κάνουν αναβάθμιση, γιατί η αλλαγή αφορά ένα σχόλιο υπενθύμισης της λειτουργίας του κώδικα και όχι για κάτι που εισάγεται στη βάση.
    #1764
    Πολύ χρήσιμο το αρχείο. Να είσαι καλά.
    Σημειώνω οτι για όσους έχουν αλλάξει το πρόθεμα της βάσης δεδομένων απο το default (oc_) σε κάτι άλλο όπως εγώ, η εισαγωγή δεν θα δουλέψει και θα πετάξει σφάλμα. Για να το διορθώσετε αυτό, ανοίξτε την βάση δεδομένων με εναν editor (εγώ έχω το Notepad++) και κάντε Search and Replace. Εκεί βάζετε ως Search το "oc_" (χωρίς τα ") και Replace το πρόθεμα που έχετε ορίσει (π.χ. "oc95r_"). Εαν δεν θυμάστε το πρόθεμα, στην σελίδα "Backup / Επαναφορά" του Opencart μπορείτε να το δείτε. Θα είναι κάτι σαν π.χ. oc95r_address.
    Α, και θυμηθείτε να σβήσετε την cache! Εγώ το έκανα μέσω Plesk πηγαίνοντας στον φάκελο system-->cache και έσβησα τα πάντα εκεί μέσα εκτός του index.html
    #1765
    Ευχαριστώ, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.
    #2725
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    Κάνω αυτά που λες στις οδηγίες φίλε μου .
    Άλλα τίποτα σε Έκδοση 2.1.0.1 δεν λειτουργεί ?
    Η εγώ κάνω κάτι λάθος


    Εικόνα

    Δεν θα έπρεπε να τα μεταφράσει στα ελληνικά και αυτά στην εικόνα . Αν δούλευε σωστά ?
    #2726
    Καλημέρα, χρόνια πολλά και σε σένα

    Ναι, θα έπρεπε να είναι μεταφρασμένη η λίστα.
    - Ποια Ελληνική μετάφραση καταστήματος/διαχείρισης χρησιμοποιείς;
    - Τι prefix έχουν οι πίνακες στη βάση δεδομένων σου (φαίνεται κάτω κάτω στο config.php);
    #2727
    Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση στο πρόβλημα μου .
    Έκδοση opencart : 2.1.0.1
    έχω κατεβάσει την μετάφραση από εδώ και στο admin panel και στο web site είναι μια χαρά .

    http://www.opencart.com/index.php?route ... n_id=20271
    το prefix είναι έτσι
    Κώδικας: Επιλογή όλων
    define('DB_PREFIX', 'oc_');
    #2729
    Πέρα από τα αρχεία μετάφρασης κατέβασες επίσης και της βάσης την μετάφραση όπως λέει και στις οδηγίες?

    Βάση Δεδομένων - Μπορείτε να κατεβάσετε αυτόματη μετάφραση της βάσης δεδομένων από φόρουμ της Ελληνικής κοινότητας OpenCart στη διεύθυνση:
    viewforum.php?f=15

    Επίσης καλό θα ήταν να κάνεις ctrl+f5 για να καθαρίσει η cache του browser σου και να μπείς μια φορά στις Σύστημα->ρυθμίσεις->επεξεργασία και απλά κάνε save

    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

    Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

    Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

    Vqmod and SEARCH NOT FOUND

    Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

    Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!