OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Δωρεάν επεκτάσεις, τροποποιήσεις (MODs, vQmods) από τα μέλη του forum.
#10
Μετάφραση τίτλου φόρου (ΦΠΑ / VAT)

Αυτό το vQmod προσθέτει στο checkout πριν από τον τίτλο του φορολογικού συντελεστή έναν τίτλο φόρου ανάλογα με τη γλώσσα που έχει επιλεγεί (πχ ΦΠΑ για Ελληνικά και VAT για Αγγλικά).

Εγκατάσταση / Λειτουργία

Σε καταστήματα που έχουν πάνω από μία γλώσσα, αν ονομάσουμε τον φόρο “ΦΠΑ”, θα εμφανίζεται
έτσι και στα Αγγλικά. Μία λύση είναι να εισάγουμε την Αγγλική και την Ελληνική ονομασία, πχ
“VAT / ΦΠΑ” αλλά δεν είναι τόσο πρακτική προσέγγιση, ειδικά σε καταστήματα με περισσότερες από
δύο γλώσσες. Με αυτό το vQmod εμφανίζεται μία γενική ονομασία για κάθε γλώσσα από τον τίτλο του φορολογικού συντελεστή: VAT στα αγγλικά και ΦΠΑ στα Ελληνικά.

Για να χρησιμοποιήσετε αυτό το vQmod πρέπει να έχετε εγκατεστημένη την εφαρμογή vQmod. Οδηγίες εγκατάστασης μπορείτε να βρείτε εδώ.
  • Τοποθετείστε το αρχείο language_additions_vat.xml στον φάκελο “vqmod/xml”.
  • Στη διαχείριση πηγαίνετε στο Σύστημα->Τοπική Προσαρμογή->Φόροι->Φορολογικοί Συντελεστές (Administration->System->Localisation->Taxes->Tax Rates). Στο όνομα του κάθε φορολογικού συντελεστή δηλώστε μόνο τον συντελεστή πχ “(23%)”.
  • Το vQmod θα εμφανίζει στο checkout στα Ελληνικά “ΦΠΑ (23%):” και στα Αγγλικά “VAT (23%):”
Προσθήκη μεταφράσεων τίτλων φόρου σε περισσότερες γλώσσες
  • Στο αρχείο “language_additions_vat.xml” αντιγράψτε τον κώδικα από τη γραμμή 15 έως τη γραμμή 20 και επικολλήστε τον στη γραμμή 21. Για λόγους εύκολης αναζήτησης, δημιουργήστε πάνω και κάτω μία κενή γραμμή.
    Κώδικας: Επιλογή όλων
        <file name="catalog/language/greek/total/sub_total.php">
            <operation>
                <search position="before"><![CDATA[$_['text_sub_total']]]></search>
                <add><![CDATA[$_['text_tax_name'] = 'ΦΠΑ ';]]></add>
            </operation>
        </file>
  • Στο <file name="catalog/language/greek/total/sub_total.php"> αντικαταστήστε το “greek” με την
    ονομασία του φακέλου της νέας γλώσσας.
  • Μεταφράστε το “ΦΠΑ” στη νέα γλώσσα.
Το vQmod έχει δοκιμαστεί έως και την έκδοση Opencart 1.5.6.1. Αν εντοπίσετε στο μέλλον κάποια έκδοση που δεν λειτουργεί, παρακαλώ ενημερώστε με για να το αναβαθμίσω.
language_additions_vat.xml.zip
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
#598
Καλημέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το xml σας!
Μία ερώτηση, το χρησιμοποίησα στην έκδοση 1.5.6.4 και μου εμφανίζει τον τίτλο διπλό.
Συγκεκριμένα γράφει:
σε GR: ΦΠΑ VAT (23 %):
σε EN: VAT VAT (23 %):

έχω κάνει κάποιο λάθος?
#599
Ναι, όπως αναφέρεται και στις οδηγίες πιο πάνω, στο όνομα του κάθε φορολογικού συντελεστή δηλώνεις μόνο τον συντελεστή πχ “(23%)”.
#1695
Καλημέρα,

έχω εγκαταστήσει το vqmod-2.4.1-opencart (η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε επιτυχώς χωρίς σφάλματα) και ακολούθησα πιστά τις οδηγίες. Ωστόσο, δεν μου εμφανίζεται το VAT στο checkout, αντ'αυτού μου εμφανίζεται μόνο το (23%).

Any ideas ?

Ευχαριστώ πολύ !
#1696
Καλημέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.
Ποια έκδοση OpenCart έχεις;
#1708
Γύρισε προσωρινά το κατάστημα στο default template και έλεγξε αν εκεί λειτουργεί κανονικά.
#1712
Έλεγξε αν στις ρυθμίσεις του template σου υπάρχει κάποια σχετική ρύμιση που να αφαιρεί τα κείμενα από το φόρο. Επίσης έλεγξε στο αρχείο καταγραφής σφαλμάτων του OpenCart και στο αρχείο καταγραφής σφαλμάτων του vqmod στο /vqmod/logs αν υπάρχουν σχετικές καταχωρήσεις. Αν όλα είναι καλά, εκεί, δεν μπορώ να σου δώσω άλλη λύση από εδώ αν δεν έχω εικόνα του κώδικα του template σου.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!