OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη διαχείρισης διακομιστών & συζητήσεις για hosting.
#334
Καλημέρα με ένα ακόμη θέμα.

Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος που ανοίγω, τι είναι καλύτερο; Ένας server στην Ελλάδα ή ένας server στο εξωτερικό; Για να μπορέσουμε όμως να συγκρίνουμε τα δύο αυτά, ας θεωρήσουμε ότι έχουμε τον ίδιο ακριβώς server, δηλαδή ότι έχουμε το ίδιο μηχάνημα (cpu, ram, κ.λπ.), το ίδιο λειτουργικό και τις ίδιες ιστοσελίδες φορτωμένες σε αυτόν.

Οπότε, με αυτά τα δεδομένα, είναι καλύτερο να έχει κανείς hosting στην Ελλάδα με ελληνική IP ή στη Γερμανία (όπου και έχω εγώ) με γερμανική IP;

Αλλάζουν οι χρόνοι φόρτωσης των ιστοσελίδων; Αλλάζουν οι κατατάξεις στα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης;

Κάθε γνώμη δεκτή.
#336
Κώδικας: Επιλογή όλων
ας θεωρήσουμε ότι έχουμε τον ίδιο ακριβώς server, δηλαδή ότι έχουμε το ίδιο μηχάνημα (cpu, ram, κ.λπ.), το ίδιο λειτουργικό και τις ίδιες ιστοσελίδες φορτωμένες σε αυτόν.
Το ερώτημα είναι λίγο θεωρητικό γιατί ποτέ δεν θα μπορέσεις να βρεις δύο Shared ή VPS μηχανήματα που να συμπεριφέρονται ακριβώς το ίδιο (ακόμα και στο ίδιο datacenter) εκτός και αν έχεις δικά σου dedicated. Οι Έλληνες επισκέπτες απλά θα έχουν χαμηλότερους χρόνους ping από ένα διακομιστή που βρίσκεται στην Ελλάδα σε σχέση με έναν στη Γερμανία. Αυτό βέβαια δεν έχει τόση πρακτική σημασία σε σχέση με έναν server που βρίσκεται σε κοντινή χώρα της Ευρώπης (Αγγλία, Ολλανδία, Γερμανία, κλπ) με ping κάτω από 70 ~ 80, καθώς αυτό που παίζει ρόλο είναι ο συνολικός χρόνος φόρτωσης του site που είναι ένας από τους ουσιαστικούς παράγοντες που επηρεάζουν το Ranking και αυτό δεν εξαρτάται από την απόσταση αλλά από τους διαθέσιμους πόρους του μηχανήματος. Θεωρητικά και η τοποθεσία του server παίζει κάποιο μικρό ρόλο στο ranking αλλά προσωπικά δεν θα του έδινα τόση σημασία. Βέβαια αν δεν έχεις αρκετή εμπειρία στη διαχείριση διακομιστών, τότε η τεχνική υποστήριξη και μάλιστα στην γλώσσα σου από άτομα που μπορείς να σηκώσεις ένα τηλέφωνο και τους μιλήσεις Ελληνικά είναι σημαντικό ατού. Επίσης, ψηφίζω υπέρ της τεχνογνωσίας των Ελλήνων τεχνικών σε σχέση με το μέσο όρο των τεχνικών των διαφόρων οικονομικών hosters του εξωτερικού που ενίοτε δεν μιλάνε ούτε καν καλά Αγγλικά...
Άβαταρ μέλους
Από Sakoulis
#338
Για μια φορά ακόμη ήσουν σαφής στην απάντησή σου.
Opencart-Hellas έγραψε:Βέβαια αν δεν έχεις αρκετή εμπειρία στη διαχείριση διακομιστών, τότε η τεχνική υποστήριξη και μάλιστα στην γλώσσα σου από άτομα που μπορείς να σηκώσεις ένα τηλέφωνο και τους μιλήσεις Ελληνικά είναι σημαντικό ατού.
Όχι δεν έχω εμπειρία στη διαχείριση διακομιστών. Η αλήθεια είναι ότι είμαι σε διακομιστή στη Γερμανία αλλά ο διαχειριστής του είναι Έλληνας και είμαι εκεί διότι τον εμπιστεύομαι. Δύο φορές χρειάστηκα κάτι και με εξυπηρέτησε άμεσα. Πάντα ψάχνομαι όμως.
Opencart-Hellas έγραψε:Επίσης, ψηφίζω υπέρ της τεχνογνωσίας των Ελλήνων τεχνικών σε σχέση με το μέσο όρο των τεχνικών των διαφόρων οικονομικών hosters του εξωτερικού που ενίοτε δεν μιλάνε ούτε καν καλά Αγγλικά...
Κι εγώ ψηφίζω υπέρ συν το ατού της επικοινωνίας στην ίδια μητρική γλώσσα.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!