OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Χαλαρές συζητήσεις που δεν αφορούν απαραίτητα το Opencart.
#666
Καλησπέρα. Ειμαι νέος στην κοινότητα του Opencart και θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες ή ακόμα και να μου δώσετε κάποιες δικές σας συμβουλές.
Έχω αναλάβει για λογαριασμό ενός φίλου την κατασκευή του ηλεκτρονικού του καταστήματος και επέλεξα να το υλοποιήσω με Opencart 1.5.6. Θα κανώ χρήση θέματος που ήδη είχε αγοράσει ο φίλος. Στο σημείο αυτό σκεφτόμουν σχετικά με το hosting. Καλό θα ήταν να το δουλέψω πρώτα τοπικά στο pc μου σε localhost ή να το δουλέψω κατευθείαν online κατα την γνωμη σας; Το δεύτερο θα με βόλεβε περισότερο αφού θα μπορώ να έχω πρόσβαση και να το δουλεύω απο παντού. Και αν τελικά το δουλέψω τοπικά όταν θα το μεταφέρω online υπάρχει περίπτωση να υπάρξει κάποιο θέμα (ισώς με την άδεια χρήσης του θέματος);

Σχετικά με το την Ελληνική μετάφραση, υπάρχει περίπτωση να μην είναι συμβατή με το θέμα μου;

Κάτι ακόμα που θα ήθελα την γνώμη σας έιναι αν πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο σε θέματα ασφάλειας των πληρωμών.

Το ξέρω οτι οι απορίες μου μπορεί να είναι λίγο αστείες ωστόσο εσείς που έχετε την εμπειρία θα με βοηθούσε να μου απαντούσατε.
#667
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.
Καλό θα ήταν να το δουλέψω πρώτα τοπικά στο pc μου σε localhost ή να το δουλέψω κατευθείαν online κατα την γνωμη σας; Το δεύτερο θα με βόλεβε περισότερο αφού θα μπορώ να έχω πρόσβαση και να το δουλεύω απο παντού.
Εγώ θα σου πρότεινα να το αναπτύξεις offline.
Και αν τελικά το δουλέψω τοπικά όταν θα το μεταφέρω online υπάρχει περίπτωση να υπάρξει κάποιο θέμα (ισώς με την άδεια χρήσης του θέματος);
Δεν θα έχεις πρόβλημα, είναι πανεύκολη η μεταφορά του OpenCart. Ανεβάζεις τη βάση και τα αρχεία online και τροποποιείς τα paths, την ονομασία και τον χρήστη της βάσης στα config.php και admin/config.php σύμφωνα με αυτά του νέου server.
Σχετικά με το την Ελληνική μετάφραση, υπάρχει περίπτωση να μην είναι συμβατή με το θέμα μου;
Εξαρτάται από την μετάφραση που θα χρησιμοποιήσεις και την έκδοση του template και του OpenCart. Επίσης ανάλογα με το template, ίσως χρειαστούν και μερικές προσθήκες. Για περισσότερες λεπτομέρειες διάβασε αυτό το θέμα.
Κάτι ακόμα που θα ήθελα την γνώμη σας έιναι αν πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο σε θέματα ασφάλειας των πληρωμών.
Η σύνδεση με τις τράπεζες γίνεται με extensions που μεταφέρουν μόνο τις πληροφορίες της συναλλαγής στην τράπεζα. Την εκκαθάριση και την ασφάλεια της συναλλαγής τις αναλαμβάνει η τράπεζα. Εσύ απλά εγκαθιστάς το extension που υποστηρίζει την τράπεζα σου, δηλώνεις τους κωδικούς σου και το ξεχνάς.
#668
Σε ευχαριστω για την άμεση απάντηση, ησουν πλήρως κατατοπιστικός σε όλα.

Αν έχεις και κάποια συμβουλή σχετικά με κάποιον που ξεκινάει τώρα, θα χαρώ να την ακούσω. Κυρίως αν υπάρχει κάτι που πρέπει να γίνει από την αρχή, ωστέ στην πορεία να μην αντιμετωπίσει το eshop προβλημά λειτουργικότητας.
#669
Κατά την διάρκεια της ανάπτυξης του καταστήματος σου θα χρειαστεί να πάρεις διάφορες σημαντικές αποφάσεις σχετικά με την επιλογή template, extensions, επαγγελματικών υπηρεσιών developing, hosting, κλπ. Πριν πάρεις οποιαδήποτε τέτοια απόφαση, σκέψου τον πρωταρχικό στόχο της δημιουργίας του καταστήματος σου που είναι να έχει ΚΕΡΔΗ! Ακούγεται τετριμμένο, αλλά η πλειονότητα των αποτυχημένων εμπόρων παύλα ερασιτεχνών developers συχνά το αγνοεί, γιατί όπως στα φυσικά καταστήματα έτσι και στα διαδικτυακά, ισχύει το ότι πρέπει να δώσεις για να πάρεις... ;)
#670
Ναι το γνωρίζω οτι για να περιμένεις κέρδος πρέπει να επενδύσεις κεφάλαιο. Έχω ήδη αναπτύξει ενα ηλεκτρονικό κατάστημα σε cs-cart που έχει φτάσει να έχει κέρδη, αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος ούτε από την υποστήριξη ούτε απο την ποσότητα των extensions στο market. Έτσι αποφάσισα opencart, που διαθέτει και τα δυο συν την πολύ καλή Ελληνικη κοινότητα.

Μια ερώτηση ακόμα, σχετικά με το hosting αν έχεις να μου προτείνεις κάποια Ελληνική εταιρία (κυρίως για το Ελληνικο support). Αν δεν θες να γραψεις εταιρία στο φόρουμ στείλε μου σε pm. Οι 2 εταιρίες που εχω αλλάξει προσφέρουν χαμηλή ποιότητα δυστηχώς.
#671
Τι υπηρεσίες hosting είχες έως τώρα; Σε τι επίπεδο είναι οι γνώσεις σου στη διαχείριση διακομιστών Linux;
#672
Αρχικά είχα επιλέξει ένα πακέτο shared hosting με linux και cPanel και μεταφέρθηκα σε άλλη εταιρία σε vps server παλι με linux. Δεν μπορώ να πω οτι έχω μεγάλη εμπειρία γιατι μεχρι στιγμής δεν έχει χρειαστεί καποια ιδιαίτερη εργασία πάνω σε server. Σε linux με γραμή εντολών δεν έχω δουλέψει. Ωστόσο απο γνωσιακό επίπεδο είμαι καλά, έχω αποφοιτήσει από πανεπιστημιακο τμημα πληροφορικής.
#673
Ωραία,

Σχετικά με το πρόβλημα του χαμηλού επιπέδου τεχνικής υποστήριξης στο hosting που ανέφερες προηγουμένως, δυστυχώς είναι πλέον πολύ συχνό φαινόμενο και οφείλεται στον έντονο επιθετικό ανταγωνισμό που επικρατεί σε παγκόσμιο επίπεδο στον χώρο του hosting όπου έχουν πέσει οι τιμές σε τέτοια επίπεδα, που για να μπορέσουν οι μικρότερες επιχειρήσεις να επιβιώσουν αναγκάζονται να πωλούν τόσο φτηνά και μαζικά που είναι μετά από δύσκολο έως αδύνατον να υποστηριχθούν όλοι αυτοί οι πελάτες με το ίδιο τεχνικό προσωπικό το οποίο δεν μπορούν εύκολα να αυξήσουν γιατί λόγω χαμηλών τιμών τα έσοδα έρχονται μία ή άλλη.

Η συμβουλή μου σε εσένα και όσους προσπαθούν μόνοι τους να δημιουργήσουν άμεσα ένα κατάστημα για την επαγγελματική τους αποκατάσταση, είναι αντί να αναλώνονται με το developing του καταστήματος και να χάνουν χρόνο σε μικροδιαχείρηση, να το αναθέσουν σε έναν καλό developer γιατί είναι εφάπαξ κόστος και θα φτιαχτεί και σωστά. Τον χρόνο που θα γλιτώσεις από το αέναο ράβε-ξήλωνε της εφαρμογής, μπορείς να τον αφιερώσεις για να μάθεις να στήνεις και να διαχειρίζεσαι cloud ή dedicated servers γιατί αν γνωρίζεις να το στήνεις μόνος σου αποφεύγεις τα διάφορα περιττά, απλοποιείς την διαχείριση και έχεις και ένα σαφώς πιο γρήγορο και ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ μηχάνημα σε σχέση με τα έτοιμα και επειδή πρόκειται για πάγιο έξοδο, η εξοικονόμιση χρημάτων είναι τεράστια σε βάθος χρόνου. Επίσης, ένας γρήγορος καλοστημένος server, αυξάνει την κατάταξη του site στις μηχανές αναζήτησης γιατί η ταχύτητα απόκρισης παίζει ρόλο και γενικά ένα γρήγορο site αποπνέει στους επισκέπτες του site εμπιστοσύνη και επαγγελματισμό.

Προτείνω να ξεκινήσεις με υπηρεσίες cloud πχ Linode ή DigitalOcean, όπου μπορείς να αυξήσεις τις επιδόσεις του διακομιστή σου άμεσα ανάλογα με τις ανάγκες της επισκεψιμότητας του site. Και οι δύο εταιρίες παρέχουν tutorials και howtos που ακόμα και ένας σχετικά αρχάριος μπορεί να ακολουθήσει (εννοείται ότι θα χρειαστεί να μάθεις τα βασικά στο Linux shell).
#677
Opencart-Hellas έγραψε: Η συμβουλή μου σε εσένα και όσους προσπαθούν μόνοι τους να δημιουργήσουν άμεσα ένα κατάστημα για την επαγγελματική τους αποκατάσταση, είναι αντί να αναλώνονται με το developing του καταστήματος και να χάνουν χρόνο σε μικροδιαχείρηση, να το αναθέσουν σε έναν καλό developer γιατί είναι εφάπαξ κόστος και θα φτιαχτεί και σωστά. Τον χρόνο που θα γλιτώσεις από το αέναο ράβε-ξήλωνε της εφαρμογής, μπορείς να τον αφιερώσεις για να μάθεις να στήνεις και να διαχειρίζεσαι cloud ή dedicated servers γιατί αν γνωρίζεις να το στήνεις μόνος σου αποφεύγεις τα διάφορα περιττά, απλοποιείς την διαχείριση και έχεις και ένα σαφώς πιο γρήγορο και ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ μηχάνημα σε σχέση με τα έτοιμα και επειδή πρόκειται για πάγιο έξοδο, η εξοικονόμιση χρημάτων είναι τεράστια σε βάθος χρόνου. Επίσης, ένας γρήγορος καλοστημένος server, αυξάνει την κατάταξη του site στις μηχανές αναζήτησης γιατί η ταχύτητα απόκρισης παίζει ρόλο και γενικά ένα γρήγορο site αποπνέει στους επισκέπτες του site εμπιστοσύνη και επαγγελματισμό.
Η αποψή μου περι του θέματος, μετα από την μικρή εμπειρία που εχώ απο την πρακτική μου άσκηση σε εταιρία web developing, είναι οτί είναι δύσκολο να βρεις καλούς devs. Θεώρω οτι προσωπικά μπορώ να αναπτύξω καλά μια ιστοσελίδα ή ένα eshop. Και από την αλλη η αποτυχία θεωρώ οτι πρέπει να είναι μέσα στις επιλογές μας (σε όσους ξεκινάμε τώρα - γιατί όπως σου είπα έχω σπουδάσει το αντικείμενο) γιατί αν δεν αποτύχεις δεν θα πεισμώσεις ώστε να επιτύχεις.

Οσο για την γνώση στο στήσιμο και στην διαχείρηση dedicated/cloud servers έχεις απόλυτο δικιο και θα το επιδιώξω. Ωστόσο, απαιτεί κεφάλαιο που δυστυχώς δεν έχω διαθέσιμο προς το παρόν. Και επιπροσθέτως θα προτιμούσα να πειραματιστώ σε μια πιό "ασόβαρη" δουλειά, με μικρότερο ρίσκο.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες να μου λύσεις τις όποιες απορείες καθώς και για τις συμβουλές σου.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!