OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Χαλαρές συζητήσεις που δεν αφορούν απαραίτητα το Opencart.
#4389
[quote="billkou"]Καλησπέρα και από εμένα.

Μετά πολλών κόπων και βασάνων ....
Βασισμένο στο Journal theme ( Opencart 2.1.0.2 ) ..........
https://www.sugaspank.eu/

Καλησπέρα σε όλους και από μένα.
Billkou συγχαρητήρια για τη δουλειά σου, το site είναι πραγματικά ωραίο, και φορτώνει πολύ γρήγορα. Σου εύχομαι καλές δουλειές.
Μια και χρησιμοποιείς το Journal theme, θα ήθελα, αν είναι εύκολο, την άποψή σου για αυτό γενικά, και ειδικά αν και πόσο πιο αργό είναι από το default opencart theme, χωρίς τη χρήση κάποιου accelerator - cache plugin.
Προσωπικά έχω στα σκαριά ένα e-pharmacy. Μου άρεσε το Journal theme και σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω, όχι όμως αν σκοτώνει το performance.
To site μου, που δεν είναι ακόμη live, είναι OC 2.3.0.2, το τρέχω σε ένα dedicated VPS (Linode) με 4gb Ram, 2 cpu, Nginx και Php 7. Έχω ανεβάσει περίπου 10.000 κωδικούς και χωρίς κάποιο cache ή άλλου είδους plugin, με το default theme πάει σφαίρα.

Ευχαριστώ
#4390
nem_esis έγραψε:
billkou έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα.

Μετά πολλών κόπων και βασάνων ....
Βασισμένο στο Journal theme ( Opencart 2.1.0.2 ) ..........
https://www.sugaspank.eu/

Καλησπέρα σε όλους και από μένα.
Billkou συγχαρητήρια για τη δουλειά σου, το site είναι πραγματικά ωραίο, και φορτώνει πολύ γρήγορα. Σου εύχομαι καλές δουλειές.
Μια και χρησιμοποιείς το Journal theme, θα ήθελα, αν είναι εύκολο, την άποψή σου για αυτό γενικά, και ειδικά αν και πόσο πιο αργό είναι από το default opencart theme, χωρίς τη χρήση κάποιου accelerator - cache plugin.
Προσωπικά έχω στα σκαριά ένα e-pharmacy. Μου άρεσε το Journal theme και σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω, όχι όμως αν σκοτώνει το performance.
To site μου, που δεν είναι ακόμη live, είναι OC 2.3.0.2, το τρέχω σε ένα dedicated VPS (Linode) με 4gb Ram, 2 cpu, Nginx και Php 7. Έχω ανεβάσει περίπου 10.000 κωδικούς και χωρίς κάποιο cache ή άλλου είδους plugin, με το default theme πάει σφαίρα.

Ευχαριστώ
Καλησπέρα, ευχαριστώ για τα σχόλια σου :)

Η γνώμη μου είναι πως το καλό με το Journal είναι η ευκολία που έχει στο διαχειριστικό κομμάτι.

Πιστεύω πως είναι ένα σχετικά κανονικό προς βαρύ theme, σε καμία περίπτωση όσο ελαφρύ είναι το default. Πάντα τα default themes σε όλες τις πλατφόρμες είναι τα πιο ελαφριά που μπορεί να υπάρχουν, γιατί σκοπός δεν είναι να είναι όμορφα αλλά λειτουργικά και να δείχνουν τα χαρακτηριστικά της εκάστοτε πλατφόρμας χωρίς πολλά "φρου-φρου".

Ο nginx έτσι και είναι ρυθμισμένος σωστά είναι πολύ πιο γρήγορος από τον Apache με πολύ μικρότερο memory footprint απλά θα πρέπει να "μετατρέψεις" το htaccess αρχείο στα αντίστοιχα directives που καταλαβαίνει ο nginx, γιατί το htaccess δεν είναι συμβατό με τον nginx. Επίσης, η php 7 είναι απίστευτα γρηγορότερη από τις προηγούμενες εκδόσεις. Σύμφωνα με τα specs δηλαδή έχεις μία φαινομενικά καλή βάση.

Το ιδανικό για μένα, και λύση την οποία ψάχνω αυτό το διάστημα και θα υλοποιήσω σχετικά σύντομα, είναι custom theme. Θα βρεις εναν designer που εμπιστεύεσαι και μπορεί να δώσει πνοή στο brand σου, έναν developer που γνωρίζει από Opencart, και θα φτιάξεις ένα custom theme το οποίο θα είναι η καλύτερη δυνατη λύση από άποψη αισθητικής αλλά και ταχύτητας.

Αν δεν υπάρχει ακόμη αυτή η δυνατότητα, το Journal είναι πολύ καλό αλλά δεν είναι και η μόνη επιλογή. Δες επίσης και το https://themeforest.net/item/shopme-mul ... e/12190338 είναι κατά τη γνώμη μου ένα από τα καλύτερα για αυτό που θέλεις και με πάρα πολλά features.

Επίσης έχω διαβάσει από developers του opencart, στο forum του opencart, ότι ο κώδικας του είναι "καθαρός" και φυσικά όπως θα δεις και εσύ είναι πολύ γρήγορο.

Για cache plugin, όταν και αν χρειαστεί, προτείνω το Opencart Lightning.
#4391
billkou έγραψε:
nem_esis έγραψε:
billkou έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα.

Μετά πολλών κόπων και βασάνων ....
Βασισμένο στο Journal theme ( Opencart 2.1.0.2 ) ..........
https://www.sugaspank.eu/

Καλησπέρα σε όλους και από μένα.
Billkou συγχαρητήρια για τη δουλειά σου, το site είναι πραγματικά ωραίο, και φορτώνει πολύ γρήγορα. Σου εύχομαι καλές δουλειές.
Μια και χρησιμοποιείς το Journal theme, θα ήθελα, αν είναι εύκολο, την άποψή σου για αυτό γενικά, και ειδικά αν και πόσο πιο αργό είναι από το default opencart theme, χωρίς τη χρήση κάποιου accelerator - cache plugin.
Προσωπικά έχω στα σκαριά ένα e-pharmacy. Μου άρεσε το Journal theme και σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω, όχι όμως αν σκοτώνει το performance.
To site μου, που δεν είναι ακόμη live, είναι OC 2.3.0.2, το τρέχω σε ένα dedicated VPS (Linode) με 4gb Ram, 2 cpu, Nginx και Php 7. Έχω ανεβάσει περίπου 10.000 κωδικούς και χωρίς κάποιο cache ή άλλου είδους plugin, με το default theme πάει σφαίρα.

Ευχαριστώ
Καλησπέρα, ευχαριστώ για τα σχόλια σου :)

Η γνώμη μου είναι πως το καλό με το Journal είναι η ευκολία που έχει στο διαχειριστικό κομμάτι.

Πιστεύω πως είναι ένα σχετικά κανονικό προς βαρύ theme, σε καμία περίπτωση όσο ελαφρύ είναι το default. Πάντα τα default themes σε όλες τις πλατφόρμες είναι τα πιο ελαφριά που μπορεί να υπάρχουν, γιατί σκοπός δεν είναι να είναι όμορφα αλλά λειτουργικά και να δείχνουν τα χαρακτηριστικά της εκάστοτε πλατφόρμας χωρίς πολλά "φρου-φρου".

Ο nginx έτσι και είναι ρυθμισμένος σωστά είναι πολύ πιο γρήγορος από τον Apache με πολύ μικρότερο memory footprint απλά θα πρέπει να "μετατρέψεις" το htaccess αρχείο στα αντίστοιχα directives που καταλαβαίνει ο nginx, γιατί το htaccess δεν είναι συμβατό με τον nginx. Επίσης, η php 7 είναι απίστευτα γρηγορότερη από τις προηγούμενες εκδόσεις. Σύμφωνα με τα specs δηλαδή έχεις μία φαινομενικά καλή βάση.

Το ιδανικό για μένα, και λύση την οποία ψάχνω αυτό το διάστημα και θα υλοποιήσω σχετικά σύντομα, είναι custom theme. Θα βρεις εναν designer που εμπιστεύεσαι και μπορεί να δώσει πνοή στο brand σου, έναν developer που γνωρίζει από Opencart, και θα φτιάξεις ένα custom theme το οποίο θα είναι η καλύτερη δυνατη λύση από άποψη αισθητικής αλλά και ταχύτητας.

Αν δεν υπάρχει ακόμη αυτή η δυνατότητα, το Journal είναι πολύ καλό αλλά δεν είναι και η μόνη επιλογή. Δες επίσης και το https://themeforest.net/item/shopme-mul ... e/12190338 είναι κατά τη γνώμη μου ένα από τα καλύτερα για αυτό που θέλεις και με πάρα πολλά features.

Επίσης έχω διαβάσει από developers του opencart, στο forum του opencart, ότι ο κώδικας του είναι "καθαρός" και φυσικά όπως θα δεις και εσύ είναι πολύ γρήγορο.

Για cache plugin, όταν και αν χρειαστεί, προτείνω το Opencart Lightning.
Ευχαριστώ για την άμεση και αναλυτική απάντηση!
Αν και δεν έχω ξαναστήσει eshop, έχω εμπειρία ως developer σε php, unix, mysql οπότε αυτό που έκανα ήταν να στήσω στο ίδιο VPS Magento, Prestashop και Opencart. Όλα πάνω σε nginx και php7

Το magento το απέρριψα αμέσως επειδή είναι εξαιρετικά βαρύ και σχετικά αργό. To Prestashop καλό είναι από άποψη ταχύτητας, αλλά κατά την αποψή μου υπερτερεί το opencart διότι ο κωδικάς του είναι εξαιρετικά πιο προσβάσιμος (στα όρια του απλοϊκού, και τελικά αυτό είναι πλεονέκτημα), αλλά και η βάση δεδομένων του είναι πολύ πιο απλή από των άλλων, κάτι που μου επέτρεψε να κάνω προγραμματιστικά import προϊόντα, κατηγορίες κτλ χωρίς πολύ κόπο.

Και φυσικά το παρόν community είναι εξαιρετικό, συγχαρητήρια στα παιδιά και σε όλους τους συμμετέχοντες για τη δουλειά τους.

Αυτό που λέω να κάνω είναι να δώσω τa ~50ευρώ και να δοκιμάσω το journal theme, και μετά βλέποντας και κάνοντας αν έχω πρόβλημα ταχύτητας.
#4401
Καλησπέρα και απο εμένα ειμαι ιδιοκτήτης του e shop http://www.bellamoda.gr/
το αντικείμενο μας έχει να κάνει μετην Γυναικεία και Ανδρική ένδυση.Ομολογώ οτι το opencart ειδικά το journal είναι πάρα πολύ εύχρηστο στην διαχείρηση του και έιμαι πολύ ευχαριστημένος απο αυτό.
#5406
Καλημέρα στην παρέα και από μένα. Έστησα από την αρχή αυτό το e-shop sirenaplus.gr το οποίο πουλάει γυναικεία ρούχα σε μεγάλα μεγέθη. Η εταιρεία είναι Βουλγαρική και είναι παραγωγός. Έχει 10ετή εμπειρία στην γυναικεία μόδα και από πέρυσι επεκτείνει την δραστηριότητα της και στην Ελλάδα. Δεκτά κάθε καλοπροαίρετα σχόλια τα οποία θα βοηθήσουν να επιδιορθώσουμε τυχόν λάθη μας.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!