OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Χαλαρές συζητήσεις που δεν αφορούν απαραίτητα το Opencart.
#880
Καλησπέρα,

μιας και μου δώσατε την αφορμή θα πω κάποια πράγματα ως νέα επιχειρηματίας και ιδιοκτήτρια e-shop. Θέλω να τονίσω ότι είναι η άποψη μου βάση των δικών μου εμπειριών.

Πριν κάνω το δικό μου e shop αναρωτίωμουν γιατί στην πόλη μου ανοίγουν επιχειρήσεις/καταστήματα και οι περισσότερες κλείνουν μέσα στους 3-4 μήνες. Μόνο τώρα μπορώ να απαντήσω με σιγουριά! Γιατί οποιοδήποτε μαγαζί, κατάστημα, e-shop, χρειάζεται χρόνο για να αποδώσει και σίγουρα 3 - 4 μήνες δεν αρκούν. Όποιος θέλει, λοιπόν, να ξεκινήσει κάτι θα πρέπει να έχει ένα οικονομικό backround που να του επιτρέπει να ζήσει ένα Χ διάστημα και να βάζει χρήμα στην επιχείρηση του αντί να βγάζει!

Όταν, λοιπόν πήρα την απόφαση και έχοντας σαν υποψία το παραπάνω ... Έπρεπε να καταλήξω e-shop, κατάστημα ή και τα 2; Μεγάλο θέμα και ερώτημα! Ευτυχώς για εμένα κάνοντας μια βόλτα σε καταστήματα προς ενοικίαση και ακούγοντας τα ενοίκια, ήταν ξεκάθαρο! Eshop !

Τώρα αν με ρωτήσει κανείς eshop για χιλιάδες λόγους!!! Μερικοί σημαντικοί λόγοι για μένα είναι:
- Προσφέρεις χαμηλότερες τιμές στους πελάτες σου αφού γλιτώνεις ένα παναάκριβο ενοίκιο καταστήματος - (το eshop το στεγάζεις σε κάποιο χώρο χωρίς βιτρίνα)
- Ορίζεις το ωράριο εξυπηρέτησης των πελατών σου σύμφωνα με τα δικά σου γούστα άρα δουλεύεις τις ώρες που θέλεις εσύ
- Μπορείς να δουλέψεις από παντού και ότι ώρα θέλεις. (πχ Εγώ που είμαι λίγο νυχτερινός τύπος, πολλές φορές καταχωρώ νέα προϊόντα μετά τις 10.00μμ)
- "Τη βιτρίνα σου" τη βλέπουν μάτια που ένα τοπικό κατάστημα δεν θα την έβλεπαν
και πολλοί άλλοι λόγοι...

Αφού καταλήξει κάποιος σε e-shop, θα πρέπει να βρει και να διαλέξει που θα το φτιάξει. Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα για δύο λόγους. Πρώτον δεν ξέρεις τις διαφορές μεταξυ της μιας πλατφόρμας από την άλλη άρα και δεν μπορείς να έχεις άποψη και δεύτερον γιατί πρέπει να βρεις τεχνικό ή εταιρεία τεχνικών που να μπορείς να συνεργαστείς μαζί τους και να έχει και λογικές χρεώσεις.

Τέλος, θα ήθελα να πω δύο πράγματα. Το ένα είναι ότι αν κάνεις ένα eshop σοβαρά τότε χρειάζετε ένα άτομο να ασχολείτε μόνο μ'αυτό. Το δεύτερο είναι "κάνε το eshop" σου να έχει ένα ατού/πλεονέκτημα έναντι των άλλων. Τα eshops στην Ελλάδα είναι πλεόν πολλά! Πρέπει να διαφέρεις για να ξεχωρίσεις.

Ελπίζω να μην σας κούρασα - Καλό βράδυ σε όλους!
#1081
συμφωνώ σε ότι λες,αλλά μην ξεχνάς ότι όλοι ξεκινάνε από κάπου αν έχεις το μεράκι και την όρεξη ακόμα και τον χρόνο μπορείς να το στήσεις μόνος σου.
Στην τελική δεν είναι και πυρηνική φυσική.Χρόνο και όρεξη να έχεις.
#1083
Καλημέρα,

Ναι οκ αλλά 1) έκαστος στο είδος του... 2) τόσα εργαλεία που έχει στο δικό μου e-shop δεν θα μπορούσε να τα έχει βάλει κάποιος που δεν είναι τεχνικός 3) έχοντας "πίσω σου" μια ομάδα να σε υποστηρίζει κερδίζεις από την τεχνογνωσία τους. Από κει και πέρα ο καθένας επιλέγει...

Και πάλι καλημέρα
#1084
evips έγραψε:Καλημέρα,

Ναι οκ αλλά 1) έκαστος στο είδος του... 2) τόσα εργαλεία που έχει στο δικό μου e-shop δεν θα μπορούσε να τα έχει βάλει κάποιος που δεν είναι τεχνικός 3) έχοντας "πίσω σου" μια ομάδα να σε υποστηρίζει κερδίζεις από την τεχνογνωσία τους. Από κει και πέρα ο καθένας επιλέγει...

Και πάλι καλημέρα
δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό.
Πρώτη φορά θα κάνω τώρα το πρώτο μου σοβαρό e-shop για μικρή επιχείριση που θέλει να επεκταθεί στο ίντερνετ ,και όντως είναι λίγο δύσκολο για την αρχή αλλά με λίγη προσπάθεια θα τα καταφέρω.

δεν λέω ότι θα τα κάνω τόσο γρήγορα όσο μια ομάδα ή όσο ένας επαγγελματίας του χώρου αλλά όλοι από κάπου ξεκινάμε.

Εγώ ψάχνω άρθρα ρωτάω,κοιτάω tutorial κτλ. και τα μαθαίνω μόνος :)

Την καλημέρα μου.
#5407
Έχοντας εμπειρία 20+ χρόνια στον κλάδο IT μπορώ να πω την δική μου γνώμη για τα e-shop.
1. Μην δοκιμάσεις να το στήσεις μόνος σου.
2. Μην δοκιμάσεις να κάνεις SEO μόνος σου.
Σκέψου ότι το e-shop είναι το πρόσωπο της επιχείρησης σου στο Ίντερνετ και οι επισκέπτες σε γνωρίζουν από αυτό. Όταν το αυτοκίνητο σου χαλάσει δεν το φτιάχνεις μόνος σου αλλά πας σε συνεργείο, κατά προτίμηση εξουσιοδοτημένο, η σε μάστορα της εμπιστοσύνης σου. Τα λογιστικά σου τα έχεις αναθέσει σε λογιστική εταιρεία, προσλαμβάνεις προσωπικό το οποίο να εργάζεται στο φυσικό σου κατάστημα. Αν σπάσεις το πόδι σου πας σε νοσοκομείο, όταν πουλάς ακίνητη περιουσία προσλαμβάνεις δικηγόρο κτλ. Εφόσον εμπιστεύεσαι επαγγελματίες για πράγματα τα οποία δεν κατέχεις κάνε το ίδιο και για το ηλεκτρονικό κατάστημα σου. Θα αποφύγεις πάρα πολλά λάθη και θα εξοικονομίσεις πάρα πολλά χρήματα όταν προσλάβεις επαγγελματίες να το διαχειριστούν. Και θα με θυμηθείς ;-)

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!