OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Χαλαρές συζητήσεις που δεν αφορούν απαραίτητα το Opencart.
#2025
Φιλοι,
εχω μπερδευτει. Ποια ειναι η ενεργη διευθυνση της ελληνικης κοινοτητας;

1. Αυτη εδω
2. Η http://forum.opencart.com/viewforum.php?f=80
3. Η http://www.opencartgreece.gr/

Δεν ειναι και πολυ καλη η εντυπωση που σχηματιζει καποιος βλεποντας αυτον τον πλουραλισμο.
#2026
Καταρχάς, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.

Πρώτη φορά ακούω να παραπονιούνται επειδή υπάρχουν πολλές πηγές πληροφόρησης.

- Το Ελληνόφωνο υποφόρουμ στο opencart.com ανήκει στην εταιρία opencart και οι διαχειριστές (administrators) του δεν είναι Έλληνες. Moderator την παρούσα περίοδο είμαι εγώ (Opencart-Hellas) που είμαι Έλληνας και κατοικώ στην Ελλάδα.

- Το opencart-hellas.gr όπως αναφέρεται και κάτω δεξιά στο "σχετικά με εμάς" είναι Ελληνικό φόρουμ για το OpenCart με την άδεια της opencart.com και ανήκει σε εμένα. Όταν λέμε "Ελληνική κοινότητα" εννοούμε αυτό το φόρουμ και ότι βρίσκεται κάτω από αυτό το domain. Δεν είναι εμπορικό site και ο σκοπός της δημιουργίας του ήταν να υπάρξει μια Ελληνική κοινότητα για το OpenCart που να διαχειρίζεται από Έλληνες ώστε να διαμορφώνεται το περιεχόμενο του ανάλογα με τις ανάγκες της Ελληνικής πραγματικότητας.

- Το opencartgreece.gr είναι blog και είναι εμπορικό site. Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη δική μας κοινότητα.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
#2077
Καλως σας βρηκα.

Φυσικα και δεν 'παραπονιεμαι'. Απλα και καθως βλεπω οτι προκειται για ενα σοβαρο εργαλειο, θα μπορουσε να δημιουργησει μια συγχυση η υπαρξη ολων αυτων με την εννοια 'υπηρχε το ταδε φορουμ αλλα το παρατησαν και εφτιαξαν αλλο'. Οπως και να'χει το μονο που με ενδιαφερει εμενα (και πιστευω και τους υπολοιπους) ειναι το ποιο απο ολα τα forums ειναι το 'ενεργο' και αυτο που ουσιαστικα προτεινουν οι Ελληνες moderators (εσυ δηλαδη :).

Για παραδειγμα:

Πριν απο εδω ειχα κανει ενα ποστ το οποιο μπορειτε να δειτε εδω:

http://forum.opencart.com/viewtopic.php?f=80&t=145579

Ο συναδελφος σου Botonakis μου εδωσε μια σαφεστατη απαντηση αλλα μετα τη 2η δικη μου το thread εμεινε ετσι (δεν πηρα αλλη απαντηση στην ερωτηση μου). Κατοπιν ειδα και το opencart-hellas και ετσι υπεθεσα οτι βγηκε off το προηγουμενο.

Οπως και να'χει η ερωτηση μου ισχυει. Παρακαλω ενημερωστε με αν επιθυμειτε να την ανεβασω ξανα σε νεο post.

Ευχαριστω
#2078
Φίλε μου δες την υπηρεσία της τεχνικής υποστήριξης είτε στο φόρουμ του opencart.com είτε στο opencart-hellas.gr σαν δώρο. Οι χρήστες που παρέχουν βοήθεια δεν πληρώνονται από κάποια εταιρία. Στην πλειονότητα τους είναι νέα παιδιά με οικονομικές ανάγκες και υποχρεώσεις. Σήμερα είναι εδώ, αύριο μπορεί να είναι στο Ντουμπάι για να βρουν δουλειά. Με την οικονομική κατάσταση που επικρατεί ο καθένας πρωτίστως φροντίζει να επιβιώσει και δευτερευόντως να κάνει το καλό...

Σχετικά με το ερώτημα σου, εννοείται ότι μπορείς να δημιουργήσεις επιπλέον πεδία με τις επιλογές όπως γίνεται σε όλες τις αντίστοιχες εφαρμογές e-shop.
Αν όμως χρειάζεσαι κάτι πιο εξειδικευμένο, ρίξε μία ματιά σε αυτό το extension. Υπάρχουν κι άλλα με ανάλογες δυνατότητες στο κατάστημα των extensions.
#2089
Ευχαριστω και παλι.

Σε οτι αφορα τα πεδια, σε ευχαριστω για το extension. Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ωστοσο ειναι το θεμα του τιμολογιου. Υπαρχει καποια λυση οπως ανεφερθη στο αλλο post? Εγω παντως δεν καταφερα να βρω το εν λογω extension.
#2090
Όχι ακριβώς όπως την αναφέρεις.

Δεν υπάρχει έτοιμη λύση με conditional πεδία. Αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε κάτι τέτοιο μπορώ να σου το φτιάξω και να στο προσαρμόσω στο template σου επί πληρωμή. Αν ενδιαφέρεσαι στείλε πμ.

Μία άλλη λύση είναι η χρήση των Προσαρμοσμένων Πεδίων (Custom Fields) που όμως θα υπάρχουν και στο λογαριασμό του πελάτη.

Τέλος υπάρχει και το δωρεάν vQmod που έχω φτιάξει παλαιότερα σαν μία πρόχειρη adhoc λύση για αίτημα τιμολογίου στο checkout όπου οι πελάτες δηλώνουν τα στοιχεία τους σχόλια.

Επειδή έχουμε βγει εντελώς εκτός θέματος, για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς άνοιξε νέο θέμα.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!