OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Χαλαρές συζητήσεις που δεν αφορούν απαραίτητα το Opencart.
#2637
Καλησπέρα, τις προσωπικές πληροφορίες τις ρώτησα για να συγκεκριμενοποιήσω την απάντηση. Ειδάλλως για να καλύψω κάθε περίπτωση θα έπρεπε να γράψω ολόκληρο δοκίμιο, καθώς αλλιώς θα απαντούσα σε έναν έμπορο, αλλιώς σε ένα developer που χρησιμοποιεί έτοιμα extensions χωρίς να γράφει δικό του κώδικα κι αλλιώς σε ένα developer που εμπορεύεται extensions ή συνεισφέρει κώδικα στο github και που κατ' επέκταση ενδέχεται αν έχει πολύ συχνή επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη του project.
Θα τα πούμε όμως εκτενέστερα το ΣΚ γιατί σήμερα πήζω ... ;)
#2646
Καλησπέρα, επιτέλους βρήκα λίγο χρόνο...

Καταρχάς να πούμε ότι εδώ δεν προσηλυτίζουμε developers, άρα δεν τίθεται και θέμα να σε πείσω να συνεχίσεις με το OpenCart ;)

Προσωπικά, βλέπω την κάθε εφαρμογή σαν εργαλείο για να υλοποιώ τα projects που μου αναθέτουν οι πελάτες μου. Ανάλογα λοιπόν τους πελάτες και τις απαιτήσεις του project, επιλέγω το καταλληλότερο εργαλείο που με βοηθάει να είμαι ανταγωνιστικός από οικονομική αλλά και τεχνική άποψη. Επειδή τα τελευταία χρόνια η Ελληνική αγορά βρίσκεται σε κατάσταση οικονομικής ασφυξίας και οι προϋπολογισμοί έχουν πέσει δραματικά, ενώ παράλληλα η ζήτηση των eshops έχει αυξηθεί, αυτό που μετράει περισσότερο στην παρούσα οικονομική συγκυρία για να μπορέσει κανείς να επιβιώσει στην αυξανόμενη ζήτηση με χαμηλές αμοιβές, είναι μία εφαρμογή που να σου δίνει τη δυνατότητα να την “φέρεις” στις ανάγκες του πελάτη παρέχοντας ποιοτικό αποτέλεσμα στον λιγότερο δυνατό χρόνο ανάπτυξης. Το OpenCart μου δίνει τη δυνατότητα να κάνω ότι τροποποίηση χρειαστώ σε χρόνο που να μπορώ να αναλαμβάνω πολύπλοκα έργα χωρίς να χρειάζεται να ζητάω αστρονομικά ποσά από τους πελάτες μου ή να μπαίνω και μέσα.

Συγκεκριμένα τώρα στα θέματα που έθεσες.

Έκανες κάποιες προσωπικές αναφορές στον Daniel που κανονικά τέτοιες φράσεις -έστω και κεκαλυμμένες- απαγορεύονται από τους κανονισμούς του φόρουμ, αλλά επειδή κατανοώ ότι δεν υπήρξε πρόθεση προσωπικής επίθεσης, ας μείνουμε στην ουσία. Εμένα ένα άτομο που προσφέρει δωρεάν μία εφαρμογή που μου δίνει την δυνατότητα όχι μόνο να βγάζω το ψωμί μου με αξιοπρέπεια αλλά και να βελτιώνομαι συνεχώς ως προγραμματιστής ασχολούμενος με αυτήν και μαθαίνοντας από τις λύσεις που δίνει, μου εμπνέει σεβασμό και ευγνωμοσύνη και ειλικρινά δεν θα μου πήγαινε να του προσάψω τέτοιου είδους κοσμητικά επίθετα... αυτά και το κλείνω εδώ.

Όντως το OpenCart χρειάζεται ένα roadmap που να μπορεί να υπολογίσει κανείς τα μελλοντικά του σχέδια είτε ως προγραμματιστής, είτε ως έμπορος. Επίσης υπάρχουν διάφορες γκρίνιες γιατί δεν κυκλοφορούν εκδόσεις beta πριν τις κανονικές, όμως θεωρώ ότι λόγω της φύσης της εφαρμογής, κανείς δεν θα ανέπτυσσε beta κατάστημα σε πελάτη, άρα εκ των πραγμάτων θα ήταν ψιλοάχρηστο, ιδιαιτέρα όταν ο καθένας μπορεί να δει τις αλλαγές στο github. Ένα άλλο πρόβλημα που έχει πλέον λυθεί , ήταν ότι παλαιότερα δεν λειτουργούσε φυσιολογικά η αρίθμηση των εκδόσεων και προστίθεντο bug fixes σε ήδη υπάρχουσες εκδόσεις χωρίς να υπάρχει κάπου σήμανση τροποποίησης ή αλλαγή έκδοσης. Τα παραπάνω μπορεί να είναι κάπως ενοχλητικά αλλά δεν νομίζω ότι είναι σοβαροί λόγοι να σκεφτεί κανείς να παρατήσει την εφαρμογή.

Όσον αφορά το αν εισακούονται οι επιθυμίες των χρηστών... όταν είσαι από την πλευρά του developing προτεραιότητα έχει η επιβίωση του project σου και πίστεψε με, κανένας δεν το ξέρει καλύτερα από τον ίδιο τον developer. Η αδιαμφισβήτητη δημοφιλία που απολαμβάνει το OpenCart οφείλεται στις επιλογές της ομάδας ανάπτυξης του, άρα κάτι καλό θα κάνουν ;)

Ο σχεδιασμός της βάσης δεν έχει κάποιο πρόβλημα και σε γενικές γραμμές το OpenCart θεωρείται μία “ελαφριά” και γρήγορη εφαρμογή. Τα queries θα μπορούσαν σίγουρα να είναι πιο βελτιστοποιημένα -αλλά αυτό ισχύει σχεδόν για όλες τις open source PHP εφαρμογές. Επίσης θα μπορούσε (και ίσως θα έπρεπε) το engine να είναι InnoDB αντί για MyISAM. Οι λόγοι της επιλογής MyISAM δεν είναι γνωστοί, ούτε είναι γνωστό αν έχουν γίνει A/B tests που να στηρίζουν την επιλογή MyISAM πχ λόγω καλύτερων επιδόσεων στα select queries του frontend. Πιθανολογώ ότι κατά την εποχή ανάπτυξης του OpenCart απλά ο developer είχε περισσότερη εμπειρία με αυτόν τον τύπο βάσης και δεν ήθελε να ασχοληθεί με foreign key constrains και transactions. Πάντως δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα με την επιλογή αυτού του engine. Τέλος σχετικά με το indexing που ανέφερες, υπάρχουν διάφορα προσιτά extensions που παρέχουν δυνατότητα βελτιστοποίησης της βάσης.

Είναι γνωστόν τοις πάσι ότι το OpenCart είναι βασιλιάς στα προσιτά extensions και αυτό είναι ένας ακόμη καθοριστικός παράγοντας επιλογής. Είναι σημαντικό να γνωρίζεις ότι με κάτω από 300 ευρώ αγοράζεις σχεδόν τα πάντα για να στηθεί ένα εντυπωσιακό κατάστημα. Εφόσον απ' ότι είπες δεν αναπτύσσεις κώδικα, νομίζω θα έπρεπε να σε αφορά για την καλύτερη ανταγωνιστικότητα σου.

Εν κατακλείδι αν ήμουν στη θέση σου, θα επέλεγα την εφαρμογή που να μου δίνει τη δυνατότητα να παράξω το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα για τον πελάτη μου στον λιγότερο δυνατό χρόνο και με τον λιγότερο κόπο. Επίσης δεν θα κόλλαγα στις τεχνικές “μιζερολογίες” που γράφονται κατά καιρούς σε διάφορα blogs σχετικά με τον κώδικα και τη βάση του OC γιατί έχουν περισσότερο θεωρητική παρά πρακτική αξία. Αν έχεις βρει στις ανταγωνιστικές εφαρμογές eshop κάποια που να σου παρέχει καλύτερη ποιότητα, υποστήριξη και πιο μεθοδική ομάδα ανάπτυξης απ' ότι το OpenCart, τότε με τις ευχές μου και το εννοώ, δεν το λέω αυτό ως μομφή, γιατί απ' όσα ανέφερες μάλλον έχουμε διαφορετική επαφή με την εφαρμογή και άρα έχουμε άλλες απαιτήσεις και δεν κοιτάζουμε την εφαρμογή από την ίδια οπτική γωνία.
#2653
Ευχαριστω πολύ για την τόσο αναλυτική προσέγγιση στο θέμα!
Θα σου πω το εξής , αν δεν ήσουνα εσύ και αυτό το forum εδω μάλλον δεν θα έδινα θετική ψήφο στο Opencart, μπορεί τα extensions του να ειναι φθηνά οπως λές αλλά θα προτιμήσω ενα eshop που έχει φαινομενικά πιο σίγουρο μέλλον απο αυτό του Opencart!
H οργάνωση στο Presta ειναι απλά φοβερή, τα documentation του ειναι καταπληκτικά και πλήρως updated, το demo του ειναι τελευταίας έκδοσης και οχι μια παλιάς όπως του Opencart .
Θα μου πείς αυτά πληρώνονται απο τα ακριβά extension και καταφέρνει να εχει τέτοια οργάνωση .
Εν πάση περιπτώση σε ευχαριστώ για την γνώμη σου.
#2664
Καλησπέρα

Αν σε απασχολεί το μέλλον του OpenCart, σε διαβεβαιώνω ότι δε διατρέχει κανένα κίνδυνο. Δεν πρόκειται για εφαρμογή που βγήκε χθες. Ήδη διανύει το έκτο έτος ανάπτυξης του και τα ποσοστά διείσδυσης του στην αγορά εφαρμογών ecommerce είναι από τα υψηλότερα παγκοσμίως. Ενδεικτικά αναφέρω τις στατιστικές του buildwith για το έτος 2015

Παγκόσμιο μερίδιο αγοράς
1. WooCommerce
2. Squarespace
3. OpenCart

Πέρα όμως από τις στατιστικές, υπάρχουν παράλληλα και χιλιάδες developers που θα συνεχίσουν να το υποστηρίζουν γιατί πωλούν τα extensions τους μέσω του καταστήματος του OpenCart. Θεωρείς ότι μία ωραία ημέρα όλοι αυτοί οι προγραμματιστές θα τα παρατήσουν έτσι απλά και θα ξεκινήσουν από το μηδέν σε κάποια άλλη πλατφόρμα; Αν ίσχυε κάτι τέτοιο, παλαιότερες πλατφόρμες όπως πχ OsCommerce και ZenCart, κλπ θα είχαν εξαφανιστεί προ πολλού, αλλά μια χαρά κρατούν.

Εφόσον είσαι developer, σημασία έχει να μπορείς να παραδώσεις το καλύτερο προϊόν στον συντομότερο χρόνο και με το χαμηλότερο δυνατόν κόστος. Οι πελάτες σου δεν πρόκειται να ενδιαφερθούν αν το demo στο επίσημο site είναι στην έκδοση 2.0 ή στην έκδοση 2.1.0.1. Ούτε όταν έχουν κάποια απορία πρόκειται να ψάξουν στην online Αγγλική τεκμηρίωση. Αντίθετα, θα σηκώσουν το ακουστικό τους και θα σε πάρουν τηλέφωνο ή θα σου στείλουν email περιμένοντας να τους δώσεις εσύ άμεση λύση. Εννοείται ότι είναι χρήσιμες οι τεκμηριώσεις, αλλά στις εφαρμογές ανοικτού κώδικα είναι λογικό να μένουν λίγο πίσω από άποψη ενημέρωσης. Εξ' άλλου όταν ένας developer έχει κάποια απορία, συνήθως διαβάζει απευθείας τον κώδικα και βλέπει από πρώτο χέρι πως λειτουργεί αυτό που τον απασχολεί, δεν περιμένει να βγει η τεκμηρίωση. Κατανοώ ότι υπάρχουν και developers με λίγη ή καθόλου εμπειρία προγραμματισμού... γι' αυτό όμως είμαστε εμείς εδώ να συνδράμουμε ;)

Συνοψίζοντας, θα σου πρότεινα να δεις την ουσία και η ουσία είναι να είσαι ανταγωνιστικός στην Ελληνική αγορά. Αν πιστεύεις ότι μπορείς να είσαι περισσότερο ανταγωνιστικός με κάποια άλλη εφαρμογή ecommerce, καλή επιτυχία.

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!