OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν διαδικασίες εγκατάστασης / αναβάθμισης της εφαρμογής.
#575
Χαίρεται,

Ακολούθησα τα βήματα που περιγράφονται στο install.txt.
Κατέβασα την τελευταία έκδοση την οποία ανέβασα και αποσυμπίσεσα σε ένα δοκιμαστικό κατάλογο http://e-learning-ggeorgiou.gr/opencart ... /index.php. Σε αυτόν ανέβασα τα περιεχόμενα του φάκελου Uploads. Άλλαξα τα δικαιώματα τόσο στους υποδεικνυόμενους καταλόγους όσο και στα config.php αρχεία τα οποία τα μετονόμασα.
Στον Plesk server έφτιαξα μια SQL βάση δεδομένων, δεν υπάρχει επιλογή για άλλον τύπο βάσης δεδομένων, και έναν χρήστη. Το όνομα του data base server είναι της μορφής dbXX.servername.gr:XXXX όπου X είναι αριθμός.

Το πρόβλημα το οποίο έχω είναι ότι στο βήμα 3, Configuration, έβαλα τα σωστά στοιχεία που απαιτούνται. Βγαίνει το μήνυμα
Error: Could not connect to the database please make sure the database server, username and password is correct!
Υποψιάζομαι ότι δεν αναγνωρίζει τον τύπο της βάσης δεδομένων, MySQLi. Αν βάλω τον άλλον τύπο, mPDO, τότε κολλάει.

Τι λύση υπάρχει;
Ευχαριστώ
#578
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα.

Αν ο MySQL server βρίσκεται στον ίδιο διακομιστή με τον web server, τότε δήλωσε στο hostname localhost
#584
Καλησπέρα,

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.
Δοκίμασα το localhost αλλά πάλι βγάζει το ίδιο μύνημα. Πιστεύω ότοι είναι θέμα DB Driver.

Ευχαριστώ.
#585
Καλημέρα

- 99% το πρόβλημα σου οφείλεται σε λανθασμένα στοιχεία του χρήστη της βάσης, αλλά στην περίπτωση που συμβαίνει κάτι άλλο για να σε βοηθήσουμε να εντοπιστεί η αιτία, πρέπει να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για το περιβάλλον του μηχανήματος.
- αρχικά βεβαιώσου ότι τα στοιχεία του χρήστη της βάσης δεδομένων είναι σωστά για να μην χάνουμε χρόνο και φαιά ουσία αδίκως ;)
- Τι τύπο βάσης δεδομένων έχεις φτιάξει (πχ MySQL, PostgreSQL κλπ); Αν η βάση σου είναι MySQL, επιλέγεις το MySQLi driver.
- Τελικά ο database server και ο web server είναι στο ίδιο μηχάνημα ή όχι;
- Τι λειτουργικό έχει ο server σου;
#586
Καλησπέρα,

Τα ονόματα είναι σωστότατα.
Το λειτουργικό του server, το οποίο παρέχει ο provider μου στον οποίο έχω τα sites μου, είναι Centros με τον database server να βρίσκεται σε διαφορετικό server από τον web server.
Τελικά δούλεψε. Απλά δεν ήθελε την πόρτα στον server. Δηλαδή ήθελε dbΧΧ.grserver.gr αντί dbΧΧ.grserver.gr:ΧΧΧΧ.

Αν μπορείς να μου δώσεις μια εξήγηση για αυτό ευπρόσδεκτη θα είναι.
Σε ευχαριστώ για το support.
#587
Καλησπέρα,

Η σύνδεση σε remote mysql server θα έπρεπε να λειτουργήσει όπως το έγραψες αρχικά, προσωπικά δεν χρησιμοποιώ remote mysql server για να κάνω ενδελεχείς ελέγχους, αλλά σε μία δοκιμή που έκανα σε lampp σε εγκατάσταση με σύνδεση στο localhost μέσω TCP/IP και σε non standard port (127.0.0.1:3307) λειτούργησε μια χαρά. Τώρα το γιατί δεν λειτούργησε σε εσένα είναι κάτι που θα μπορούσα να απαντήσω μόνο αν ήμουν μπροστά στη δοκιμή και είχα καλύτερη εικόνα του server.

Το ότι λειτούργησε όμως χωρίς το port σημαίνει ότι ο server σου πρέπει να ακούει στο standard port 3306 και επειδή δεν δήλωσες το port η php το πήρε από τα default settings του php.ini mysqli.default_port=3306.
#588
Καλησπέρα,

Ο server την πόρτα αυτή έχει, dbΧΧ.grserver.gr:3306 και το έλαβε σωστό όταν δεν έβαλα την πόρτα.
Σημασία έχει ότι λειτούργησε.
#589
Έχεις το default και όταν δεν έβαλες το port το πήρε αυτόματα από το php.ini. Επίσης αν δεν χρησιμοποιούσες το default port (στην περίπτωση σου που δεν λειτούργησε με hostname:port κατά την εγκατάσταση), θα μπορούσες να το δηλώσεις ως default παράμετρο στο php.ini αλλάζοντας το: mysqli.default_port = αριθμός-non-standard-port.
email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Απλά να αναφέρω ότι με ένα πρόσθετο έγινε αυτό που[…]

Καλησπέρα, πως μπορώ να προσθέσω το usergroup στο […]

Καλησπέρα, Ναι, με 15000 θα είσαι σιγουρα οκ. Για[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!