OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν διαδικασίες εγκατάστασης / αναβάθμισης της εφαρμογής.
#1130
Καλησπέρα,

Έκανα τις αναβαθμίσεις με την σειρά που μου υπέδειξες και όλα καλά. Μόνο από την 1.5.6.4 σε 2.0.1.1 έβγαλε errors όπου μόνο τότε χρησιμοποίησα το script και τα διόρθωσε όλα.

Τώρα που όλα δουλεύουν σωστά, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για την DB και μερικές ερωτήσεις αν είναι εύκολο.

1. Έχει αλλάξει η δομή φακέλων στην 2.0.1.1 ως προς τις εικόνες κι έτσι ενώ υπάρχει ο φάκελος data μέσα στον image όπου εκεί είναι όλες οι εικόνες, ανοίγοντας από την διαχείριση την λίστα με τα προϊόντα, βλέπω όλες τις εικόνες των προϊόντων μεν αλλά... αν πατήσω πάνω σε εικόνα για αλλαγή, ανοίγει ο image manager και φυσικά δεν βλέπει τον data. Θέλω να αλλάξω το path στην DB και αντί να γράφει data/εικόνα.jpg να γράφει catalog/product/εικόνα.jpg και στην συνέχεια να μεταφέρω όλες τις εικόνες μου στον product.

2. Έκανα κι ένα clean full installation του 2.0.1.1 σε subdirectory και παρατήρησα ότι τα 2 config έχουν διαφορές σε σχέση με το upgrade. Π.χ.
α) υπάρχουν επιπλέον γραμμές στο http & https όπως ήταν παλιά
define('HTTP_IMAGE', 'http://domain/image/');
define('HTTP_ADMIN', 'http://domain/admin/');
αυτές να τις διαγράψω, να τις απενεργοποιήσω με // ή να τις αφήσω ως έχουν;
β) Στην DB να συμπληρώσω το i στην mysql και να γίνει mysqli ή όχι;
γ) Στο τέλος να αφαιρέσω το tag (?>) ή όχι;

3. Στην καταχώρηση προϊόντων υπάρχει κάτω από την περιγραφή ένα νέο υποχρεωτικό πεδίο "Τίτλος σελίδας". Τι ακριβώς γράφουμε εκεί? για seo είναι;

4. Για την Ελληνική μετάφραση ανέβασα την δική σου για 2.0.1.1 και ευχαριστώ πολύ. Δεν είδα κάπου όμως αν υπάρχουν ακόμα τα πεδία ΔΟΥ - ΑΦΜ όπως είχες στην 1.5.3.1. Αν υπάρχουν πρέπει από κάπου να τα ενεργοποιήσω;

Ευχαριστώ πολύ για όλα!
#1136
1.
Για να αλλάξεις μαζικά τον φάκελο από "data" σε "catalog/product" για τις εικόνες των προϊόντων, από το phpMyAdmin δώσε αυτές τις εντολές (αν στα tables μας δεν υπάρχει prefix "oc_ " το αφαιρούμε από τις εντολές, πχ το `oc_product` το κάνουμε `product`, κλπ) .
Κώδικας: Επιλογή όλων
UPDATE `oc_product` SET `image` = replace(image, 'data', 'catalog/product');
UPDATE `oc_product_image` SET `image` = replace(image, 'data', 'catalog/product');
2.
- Αντέγραψε τη δομή των νέων config.php και διέγραψε ότι δεν χρειάζεται.
- Mysqli
- Αφαίρεσε το ?>

3.
Είναι το περιεχόμενο που εμφανίζεται στα HTML title tags πχ <title></title>. Στην προηγούμενη έκδοση εκεί έμπαινε αυτόματα το όνομα του προϊόντος. Τώρα υπάρχει δυνατότητα να εισάγεις διαφορετικό κείμενο. Και ναι, αυτή η παράμετρος είναι σημαντική από άποψη SEO.

4.
Νάσαι καλά. Δεν υπάρχουν αυτά τα πεδία στην έκδοση 2.χ.χ., μπορείς όμως να φτιάξεις Προσαρμοσμένα Πεδία από Πωλήσεις->Πελάτες->Προσαρμοσμένα Πεδία.
#1138
Καλησπέρα,

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Να πω την αλήθεια, πριν μου απαντήσεις, αυτό με την DB το έκανα λίγο πιο πριν μόνος μου, 'μπακαλίστικα' μεν (χωρίς κώδικα) αλλά δούλεψε...
Έκανα export την .sql, την άνοιξα με notepad++, έκανα search για 'data/' και replace με 'catalog/product/' μετά import..!!

Ευχαριστώ πολύ για όλα!
#1207
Καλημέρα,

Γράφω εδώ γιατί θεωρητικά είναι συνέχεια των προηγούμενων μετά την αναβάθμιση.

Κι αφού όλα πήγαν καλά στο subdirectory (...mydomain.gr/2011) που έγινε η σταδιακή αναβάθμιση από version σε version μέχρι την 2.0.1.1, εγκατέστησα κι ένα νέο template -μη έχοντας πρόβλημα χρόνου- μέχρι να το φτιάξω όπως ήθελα μου πήρε 15 ημέρες.
Τώρα είναι έτοιμο να περάσει στο root domain αλλά... ενδιάμεσα, στο τρέχον online store με την παλιά version, έγιναν πολλές παραγγελίες, αποστολές, εγγράφηκαν νέοι πελάτες κλπ.
Κάνω backup (ευτυχώς) την νέα DB της 2.0.1.1, κάνω export την παλιά DB που περιείχε όλη την κίνηση των τελευταίων 15 ημερών, import στην 2.0.1.1 και όπως είναι λογικό ούτε login στο admin δεν με άφησε να κάνω (όπως έγινε στην αρχή πιο πάνω) αφού η νέα DB μετά τις αναβαθμίσεις έχει διαφοροποιηθεί.
Η ερώτηση λοιπόν είναι, πως θα μεταφέρω τα επιπλέον δεδομένα που προέκυψαν σε 15 ημέρες από την παλιά DB στην νέα DB χωρίς πρόβλημα;
Υπάρχει κάποιος τρόπος;

Ευχαριστώ
#1209
Μπορείς να απενεργοποιήσεις το online κατάστημα για μερικές ώρες (πχ το βράδυ) και να περάσεις την παλιά βάση σε ένα default κατάστημα με την ίδια έκδοση του online και να το αναβαθμίσεις στην έκδοση 2.0.1.1 με την μέθοδο που ήδη γνωρίζεις. Μετά να πάρεις από το phpmyadmin τα tables των πελατών και των παραγγελιών και να τα περάσεις στην βάση του νέου καταστήματος που έφτιαξες αντικαθιστώντας τα παλαιότερα δεδομένα.
#1210
Χμμ.. αρκετή δουλίτσα δηλαδή!!
Θα το κάνω έτσι και ίδωμεν...
Μιας κι αυτό είναι το τελευταίο βήμα, αν υπάρξει πρόβλημα θα ενημερώσω, διαφορετικά κλείνει εδώ αυτό το θέμα.
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή!!
email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Απλά να αναφέρω ότι με ένα πρόσθετο έγινε αυτό που[…]

Καλησπέρα, πως μπορώ να προσθέσω το usergroup στο […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!