OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν διαδικασίες εγκατάστασης / αναβάθμισης της εφαρμογής.
#1066
Καλημέρα,
Λόγω μακροχρόνιας απουσίας μου από το Ελληνικό forum, μόλις τώρα είδα αυτό το νέο (στραβομάρα), αφού πρώτα έγραψα στο παλιό...
Τέλειο περιβάλλον.. συγχαρητήρια στον/στους εμπνευστές και διαχειριστές.
--------
Αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα με την αναβάθμιση ενός εν λειτουργία καταστήματος από 1.5.3.1 σε 2.0.1.1
Ακολούθησα τις οδηγίες αναβάθμισης που συνοδεύουν το download πακέτο και γέμισε η οθόνη με warnings & errors.
Τελικά βρήκα τον σωστό τρόπο σε αυτό το video: http://youtu.be/eOsOswYBGuU
Αυτός το έκανε locally με wamp, εγώ σε subdirectory του root domain. (Αν κάποιος ακολουθήσει αυτές τις οδηγίες, να μην παραλείψει να απενεργοποιήσει τις SEO url γιατί δεν το αναφέρει).
Όλα πήγαν καλά και λειτουργούν άψογα (απ' όσα μπορώ να δω μέχρι να το μάθω καλά) εκτός από 1 πολύ βασικό: Δεν μου εμφανίζονται οι εικόνες (προϊόντων, slideshow, banners κλπ.)
Το path των εικόνων έχει αλλάξει απ' ότι είδα, αλλά έκανα ότι δείχνει στο 2:46 του video... πήρα με copy το image/data του παλιού και paste στο image/catalog του νέου.
Όταν από την διαχείριση ανοίγω τον image manager, βλέπω στον catalog/data folder όλες μου τις εικόνες, αλλά αυτές δεν εμφανίζονται στην λίστα με τα προϊόντα.
Καταλαβαίνω ότι κάτι πρέπει να αλλάξει στην database ως προς το path ίσως, ή και όχι μόνο, αλλά δεν γνωρίζω τι και πως.
Αν γνωρίζει κάποιος μπορεί να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kukalex την 17 Φεβ 2015, 21:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
#1071
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.

- Τι path έχουν οι εικόνες των προϊόντων στην βάση; Άνοιξε το phpmyadmin και στο table oc_product πες μου τι path υπάρχει στο πεδίο image ενδεικτικά για κάποιο τυχαίο προϊόν.
- Άνοιξε τα config.php και admin/config.php και πες μου τι αναγράφεται στο DIR_IMAGE μετά το όνομα του κεντρικού φακέλου του OpenCart (πχ /image/).
#1075
Καλησπέρα κι ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και την απάντηση,

Δυστυχώς τα πράγματα άλλαξαν... αυτά που έγραψα ίσχυαν χθες.
Σήμερα για κάποιο λόγο, ξήλωσα την εγκατάσταση και τα έκανα όλα από την αρχή (όπως στο video) με την ίδια ακριβώς διαδικασία και απλά δεν μπορώ να μπω στο admin... μου βγάζει (χωρίς errors) το κλασικό "No match for Username and/or Password" στο νέο περιβάλλον του 2.0.1.1
Φυσικά και δεν τα έχω αλλάξει, είναι τα ίδια που έμπαινα πριν την αναβάθμιση, κι έχω κάνει clear cache του browser. Από το root έχω διαγράψει το παλιό vqmod κι έχω κάνει καθαρισμό στα error logs.
Αυτά.. αφού δεν κάνει login δεν μπορώ να προχωρήσω.

Έτσι όπως είναι η κατάσταση, σου αναφέρω αυτά που μου ζήτησες:
Το path στο πεδίο image της DB είναι data/όνομα εικόνας.jpg
Στο config.php στη γραμμή DIR_IMAGE μετά το όνομα του κεντρικού φακέλου, δηλ. μετά το /image/'); δεν γράφει τίποτα άλλο. Το ίδιο και στο admin/config.php

Ευχαριστώ
#1079
Καλησπέρα και πάλι,

Για να εισέλθω στο admin έκανα την διαδικασία που βρήκα εδώ: viewtopic.php?f=7&t=23
την μέθοδο Β, το 2ο σκέλος με το 'xxxx' password αφού είχα την 1.5.3.1 και δεν υπήρχε salt πεδίο.
Δυστυχώς δεν έγινε τίποτα (No match for Username and/or Password).

Μήπως υπάρχει και κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω για να κάνω τελικά login στη διαχείριση;
Ευχαριστώ.
#1089
Καλημέρα

Από το phpmyadmin στο table oc_user, στον χρήστη της διαχείριση, στο πεδίο password, δήλωσε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
5c75ca94f8e090a86fc69c4b9393d78193945dc1
και στο salt δήλωσε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
eae41c500
Μετά μπες στη διαχείριση με κωδικό: xxxx
και άλλαξε το σε ότι θες.
#1093
Καλημέρα,
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Δεν υπάρχει σε μένα salt πεδίο...
Επίσης, στο πεδίο password το varchar ήταν 32 και το άλλαξα σε 55 γιατί ο κωδικός που μου έδωσες ήταν μεγαλύτερος και έβγαλε error.
Τελικά έκανα την προσπάθεια έστω μόνο με αυτόν και password xxxx, και πάλι δεν μπαίνει...
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
#1094
Πως έκανες την αναβάθμιση; Εγώ θα έκανα αναβάθμιση μία μία τις εκδόσεις.
1.5.4.1
1.5.5.1
1.5.6
1.5.6.4
2.0.1.1
#1095
Όχι, δεν το έκανα έτσι... κατευθείαν από 1.5.3.1 σε 2.0.1.1 πήγα..
Λάθος; Δεν γίνεται έτσι;
Μου προτείνεις να τις κάνω μια προς μια από την 1.5.4.1 και μετά;
#1096
Η κάθε έκδοση πραγματοποιεί προσθήκες/ τροποποιήσεις στη βάση άρα για να εφαρμοστούν όλες οι αλλαγές, το σωστότερο είναι να κάνεις αναβάθμιση μία μία τις εκδόσεις. Ακόμα βέβαια και έτσι, πάλι θα χρειαστεί να κάνεις κάποιους χειροκίνητους ελέγχους και τροποποιήσεις.

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις και αυτό το script που πραγματοποιεί αυτόματα την αναβάθμιση:
http://www.opencart.com/index.php?route ... n_id=19572
#1097
Θα ξεκινήσω έτσι τότε, κάνοντας μία-μια τις αναβαθμίσεις, κι όταν φτάσω στην 2.0.1.1 κι έχω πρόβλημα θα ενημερώσω.
Ευχαριστώ πολύ..!!

Δεν γνωρίζω πως γίνετε αυτό που θέλεις να κάνεις α[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!