OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν διαδικασίες εγκατάστασης / αναβάθμισης της εφαρμογής.
Άβαταρ μέλους
Από Felix
#1261
Προτίθεμαι να δοκιμάσω αναβάθμιση από 2.0.0.0 σε 2.0.1.1 κι έχω δύο απορίες:
  1. Μέσα στο αρχείο upgrade.txt αναφέρει ότι η αναβάθμιση είναι μόνο για εκδόσεις 1.5.x. Ακολουθώ τις οδηγίες ή όχι;
  2. Στο αγγλικό φόρουμ πρότειναν καθαρή εγκατάσταση 2.0.1.1 με αντιγραφή των δεδομένων από την εγκατάσταση 2.0.0.0. Την καθαρή εγκατάσταση την αντιλαμβάνομαι. Την αντιγραφή των δεδομένων της εγκατάστασης 2.0.0.0 στην 2.0.1.1 όμως όχι. Πώς γίνεται;
#1269
Αρχικά άνοιξε το phpMyAdmin και έλεγξε αν όλα τα tables του OpenCart έχουν collation utf8_general_ci
#1298
Δύστυχος δεν έχω έτοιμο script αναβάθμισης να σου δώσω γιατί δεν χρειάστηκε να το φτιάξω για κάποιον πελάτη μου. (Είχαμε προειδοποιήσει ρητά όλοι οι moderators στο παλιό φόρουμ να μην προβείτε στην εγκατάσταση 2.0 γιατί δεν είναι ώριμη έκδοση.)

Μπορείς όμως να δοκιμάσεις το παρακάτω:
- Αρχικά πάρε αντίγραφο ασφαλείας όλων των αρχείων του OpenCart και της βάσης δεδομένων ώστε αν κάτι πάει στραβά να επαναφέρει την εφαρμογή όπως ήταν.
- Δοκίμασε αυτό το εργαλείο.

Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν τα καταφέρεις μπορώ να αναλάβω την αναβάθμιση για εσένα με εγγυημένα αποτελέσματα, όμως επειδή μία τέτοια διαδικασία είναι αρκετά χρονοβόρα μπορώ να το αναλάβω μόνο επί πληρωμή γιατί έριξα μία ματιά στις διαφορές των tables μεταξύ των δύο εκδόσεων και είναι αρκετές...

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!