OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν διαδικασίες εγκατάστασης / αναβάθμισης της εφαρμογής.
#106
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Ας εγκαινιάσω εγώ την κατηγορία αυτή με μια ερώτηση / βοήθεια.

Θέλω να αναβαθμίσω την έκδοση OC (1.5.4) που έχω, σε (1.5.6.1). Έχω σκεφτεί δύο τρόπους.

1. Κατεβάζω την βάση local από phpmyadmin, κάνω update, περνάω τα αρχεία της έκδοσης 1.5.6.1, και ανεβάζω πρώτα την αναβαθμισμένη βάση στο phpmyadmin, και έπειτα ανεβάζω τα νέα αρχεία μέσω ftp.

2. Παίρνω από το directory install της έκδοσης 1.5.6.1, τα περιεχόμενα του αρχείου opencart.sql και κάνω εκτέλεση εντολών sql online. Έπειτα ανεβάζω και τα νέα αρχεία της έκδοσης μέσω ftp.

Η βάση που έχω είναι περίπου 12MB.

Τι θα προτείνατε οι εμπειρότεροι?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mariam την 24 Μαρ 2014, 21:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
#108
Καλημέρα

Κατ' αρχάς να διευκρινίσω ότι αν δεν χρειάζεσαι κάποια λειτουργία της έκδοσης 1.5.6.1, δεν χρειάζεται να κάνεις αναβάθμιση.

Και συνεχίζω ... Εγώ θα το πραγματοποιούσα ως εξής:

1. Κατεβάζεις τη βάση από το phpmyadmin ή αν είναι αρκετά μεγάλη με export από το cPanel ή με mysqldump από terminal.
2. Κάνεις zip ή tar.gz τα αρχεία του online καταστήματος και τα εγκαθιστάς μαζί με τη βάση σε offline server (χampp κλπ) εγκαθιστώντας τη βάση από phpmyadmin και τροποποιώντας τα αρχεία config.php και admin/config.php με τα offline paths. (πριν τροποποιήσεις τα αρχεία κάνε αντίγραφα ασφαλείας και ονόμασε τα config.php-online και admin/config.php-onlline)
3. Αν έχεις διαφορετικό template από το default θα πρέπει να κατεβάσεις την αναβαθμισμένη έκδοση του template σου για έκδοση 1.5.6.1
4. Το ίδιο κάνεις και για τα extensions/vqmods σου.
5. Από τη διαχείριση του offline καταστήματος, επιλέγεις το default template και απενεργοποιείς οτιδήποτε επιπρόσθετο extension/vqmod.
6. Στον φάκελο του offline καταστήματος κάνεις copy/paste στον φάκελο της εγκατάστασης τα αρχεία της έκδοσης 1.5.6.1 που κατέβασες και ακολουθείς τις οδηγίες αναβάθμισης. Ξαναφτιάχνεις τα αρχεία config.php και admin/config.php γιατί τα νέα της έκδοσης 1.5.6.1 διαφέρουν από τα παλιά. Ελέγχεις ότι όλα λειτουργούν σωστά. Αν για οποιοδήποτε λόγο κάτι σε αυτό το στάδιο δεν λειτουργεί σωστά τότε είναι προτιμότερο να πραγματοποιήσεις τις αναβαθμίσεις μία μία έκδοση. Δηλαδή πας σε 1.5.5.1 και μετά σε 1.5.6.1.
7. Μετά εγκαθιστάς το template σου και το ενεργοποιείς. Ελέγχεις ότι λειτουργεί σωστά και μετά κάνεις το ίδιο για ένα-ένα τα extensions σου. Αν έχεις vqmods πριν εγκαταστήσεις τα vqmods κάνε και αναβάθμιση το νεό vqmod.
8. Αν όλα πάνε καλά ζιπαρεις το φάκελο έχοντας τροποποιήσει τα config.php και admin/config.php με τα online paths, κάνεις export τη βάση από το phpmyadmin και τα ανεβάζεις στο server αντικαθιστώντας τα παλιά.

Καλή επιτυχία.
#113
Οτιδήποτε αλλαγές χρειάζονται από έκδοση σε έκδοση τις πραγματοποιεί το script αναβάθμισης του Opencart

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!