OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν διαδικασίες εγκατάστασης / αναβάθμισης της εφαρμογής.
Άβαταρ μέλους
Από DiCharis
#1868
Καλησπέρα, συγχωρέστε με αν έχω κάνει την ανάρτηση μου σε λάθος κατηγορία, είμαι εντελώς καινούργιος στο opencart. Έχω ένα eshop με κοσμήματα που είναι σε λειτουργία εδώ και ένα χρόνο, είναι Έκδοση 1.5.5.1 και στήνω ένα νέο σε Έκδοση 2.0.3.1 δίγλωσσο ΕΛ/ΑΓΓ

To ερώτημα μου είναι το εξής:
Ποια ακριβώς είναι η διαδικασία για να πάρω backup της βάσης μόνο των προϊόντων μου περίπου 2.000 και να την μεταφέρω στο στο νέο eshop το οποίο αυτή τη στιγμή είναι σε localhost, αν μπορείτε να μου απαντήσετε λίγο αναλυτικά από την εξαγωγή της βάσης μέχρι την εισαγωγή της στο νέο eshop.

Ευχαριστώ!
#1872
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό το εργαλείο αναβάθμισης. Μετά μπορείς να κάνεις export όσα tables χρειάζεσαι και να τα χρησιμοποιήσεις για το νέο κατάστημα. Επίσης ρίξε και μία ματιά στα θέματα αναβάθμισης στο φόρουμ που περιγράφουν τέτοιες διαδικασίες.

Εναλλακτικά, αν έχεις εμπειρία με βάσεις δεδομένων, μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις κάποιες χειροκίνητες τροποποιήσεις στα tables των προϊόντων ώστε η δομή τους να είναι ίδια με την έκδοση 2.χ.χ. Τις διαφορές των tables μπορείς να τις εντοπίσεις συγκρίνοντας τα αρχεία εγκατάστασης install/opencart.sql των δύο εκδόσεων.
#1873
Ωραία θα το δοκιμάσω!

Και κάτι άλλο... μπορεί κάποιος να μου πει από που δημιουργώ τα χαρακτηριστικά ενός προϊόντος πχ τα παρακάτω, δουλεύω το journal template.

Μέταλλο:
Χρώμα Μετάλλου:
Πέτρες:
Διαστάσεις:

Επίσης σε όλα τα προϊόντα τα πεδία είναι ίδια εκτός από τα ρολόγια που χρειάζεται να δημιουργηθούν διαφορετικά πεδία.
#1874
Στα χαρακτηριστικά (attributes) δημιουργείς όσα χαρακτηριστικά χρειάζεσαι και στις ρυθμίσεις του κάθε προϊόντος τα αναθέτεις με autocomplete και ορίζεις τις τιμές τους.
email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Απλά να αναφέρω ότι με ένα πρόσθετο έγινε αυτό που[…]

Καλησπέρα, πως μπορώ να προσθέσω το usergroup στο […]

Καλησπέρα, Ναι, με 15000 θα είσαι σιγουρα οκ. Για[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!