OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν διαδικασίες εγκατάστασης / αναβάθμισης της εφαρμογής.
#2299
Καλησπέρα... έχω ένα πρόβλημα στην εγκατάσταση του vQmod, ενώ το έχω βάλει στο root κανονικά, βάζω http://www.domain.gr/vqmod/install... μου βγάζει το παρακάτω σφάλμα...

Forbidden
You don't have permission to access /vqmod/install/ on this server.

Apache Server at domain.gr Port 80

Έχει κάποια σημασία που είναι subdomain;;; Η δεν είναι διαθέσιμο στην έκδοση μου 2.0.3.;
#2300
Καλησπέρα, πιστεύω πως δεν έχεις σωστά τα permissions του φακέλου η, ο χρήστης με τον οποίο ανέβασες τα αρχεία σου δεν έχει τα δικαιώματα εγγραφής.
#2301
Να είναι ο χρήστης δεν νομίζω γιατί ένας είναι που υπάρχει... τώρα για τα permissions δεν ξέρω... βρήκα το ίδιο πρόβλημα εδώ. Το έκανα όπως το λέει αλλά πάλι τίποτα. Τα permissions από μπορώ να τα δω;;;

Ευχαριστώ!
#2303
Πάρε παράδειγμα από αυτή την εικόνα.
http://buddingbloggers.com/blog/wp-cont ... /04/fp.jpg

Οι φάκελοι πρέπει να έχουν 755, και τα αρχεία 644 κάνε έλεγχο αν τα έχεις σωστά, επίσης στα δεξιά της εικόνας φαίνεται ο Owner έλεγξε και αυτό αν είναι τα ίδια με τα αρχεία που έχεις στον φάκελο Vqmod.
Δοκίμασε να κάνεις τον φάκελο Vqmod προσωρινά με permissions 777 και δοκίμασε το ξανά.

Από εκεί και πέρα χρησιμοποιείς κάποιο Control Panell για την διαχείριση της σελίδας σου;
Θα μπορούσες να ρωτήσεις και την εταιρία που σου παρέχει το hosting αν μπορούν να σε βοηθήσουν.
#2316
Το δοκίμασα αλλά τίποτα, όλοι οι φάκελοι είναι 755 τα αρχεία 644 και και τον φάκελος vQmod τον έκανα 777 δεν δουλεύει πάλι το ίδιο βγάζει. Η εταιρία δεν μπορεί να επέμβει είναι vps o server. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω... :?: :?: :?:
#2320
Από εδώ και στο εξής πρέπει να είναι κάποιο πρόβλημα με τον apache. Αν θέλεις στείλε μου με ένα π.μ. τo FTP σου να δοκιμάσω και εγώ.

Δεν γνωρίζω πως γίνετε αυτό που θέλεις να κάνεις α[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!