OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#4621
Καλησπέρα,

Στην default εγκατάσταση του oc 2.3.0.2 έχει ως Τρόπο Αποστολής: Σταθερή χρέωση αποστολής - $5,00 και ως Τρόπο Αποστολής : Αντικαταβολή. Που μπορώ να προσθέσω επιπλέον τρόπους για τα παραπάνω καθώς όσο και αν έχω ψάξει δεν το έχω βρει.

ευχαριστώ
#4622
Εν τω μεταξύ κάτι πρέπει να έχω πειράξει καθώς ο ένας και μοναδικός τρόπος αποστολής που είχα εξαφανίστηκε :roll: . Προσπαθώ να βάλω μία νέα παραγγελία και στο βήμα 3 παίρνω το μήνυμα "Ειδοποίηση: Δεν υπάρχουν διαθέσιμοι τρόποι πληρωμής. Επικοινωνήστε μαζί μας για βοήθεια!"

ευχαριστώ
#4623
Καλησπέρα Φιλε
Οσο αφορά το πρώτο post σου. Επέλεξε επεκτάσεις(extensions) απο την αριστερη στήλη και στο drop down box επέλεξε payments ή Shipping. Install σε αυτο που σε ενδιαφέρει πχ BANK Transfer - Εdit και στο status(κατασταση) πατα ενεργοποιηση. Προσεχε και αυτο αφορά και το δευτερο ποστ σου. Τα περισσοτερα modules εχουν ρυθμισεις. ΠΧ στον τροπο πληρωμης bank transfer αν επιλεξεις ελαχιστο ποσο 20 ευρω και η παραγγελια σου ειναι 40 δεν θα εμφανιστει στο καλάθι σαν τροπος πληρωμης. Η στα μεταφορικά αν εχεις επιλεξει μια γεωγραφική ζώνη ΠΧ Αγγλια και η Διευθ. που βαζεις ειναι Ελλάδα πάλι δεν θα εμφανιστει στους τροπους μεταφορας.
Πες μου αν δεν καταλαβα κατι καλα στην ερωτηση σου.
Γενικοτερα η default εγκατασταση εχει τα απολυτως απαραιτητα για να δουλεψει ενα καταστημα. Φροντισε να ενεργοποησεις την Τραπεζικη Καταθεση και την Αντικαταβολη. Για περισσοτερες επιλογες θα χρειαστει να εγκαταστησεις επεκτάσεις ώστε να βελτιώσεις την λειτουργικοτητα της πλατφορμας.
#4626
καλημέρα και σε ευχαριστώ για το post σου,

έχω ανεβάσει ένα συνημμένο και αν δεις δεν μου εμφανίζει πουθενά στο μενού shipping ή payment.. Τι στο καλό...
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
#4627
Κοιτα την εικόνα που σου επισυνάπτω. Σου εχω σημειώσει το βελάκι προς τα κάτω. Πατησε το και θα τα βρεις.
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
#4630
Σε ευχαριστώ πολύ, τώρα κατάλαβα που βρίσκονται...

Αυτό που ήθελα να πω ποιο πάνω, είναι ότι αν και έχω στους τρόπους πληρωμής ενεργοποιημένο την αντικαταβολή και δωρεάν παραγγελία, δεν μου φέρνει να επιλέξω τρόπο πληρωμής κατά το checkout.
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
#4631
Πηγαινε στο bank transfer.
Πατα Install.. Μετά δίπλα θα εμφανιστεί σε μπλε χρώμα το κουμπί edit.
Πατα το.
Στο πρωτο πεδίο γράψε ενα κειμενακι πχ τεστ.
Στο total βαλε 1.
Στο status επελεξε κατι ΠΧ Pending.
Sto GEOZONE All ZONES
Και στο Status Enabled.
Πατά την αποθηκευση πάνω Δεξιά. Το μπλε εικονιδιο με την δισκέτα.
Δοκιμασε πάλι στην σελίδα σου λογικα τωρα έχει τροπο πληρωμης.
#4632
Ναι αυτή την στιγμή μου εμφανίζει ως τρόπο πληρωμής την τραπεζική κατάθεση και σε ευχαριστώ. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως, είναι γιατί δεν μου εμφανίζει την αντικαταβολή και την δωρεάν παραγγελία τα οποία είναι επίσης ενεργοποιημένα. Η αντικαταβολή εμφανιζόταν μια χαρά ως τρόπος πληρωμής και για κάποιο άγνωστο λόγο εξαφανίστηκε...
#4633
OK .
Πηγαινε στο Free Shipping.
Στο Total Βαλε 1
Στο Geo Zone Επελεξε "All Zones"
Και φυσικά στο Status enable.
Πατα το κουμπί αποθηκευσης πάνω δεξια.

Καλο ειναι να διαβάσεις το documentation Εδώ
Θα λύσεις πολλές αποριες.

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!