OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από gloster69
#5056
Καλησπέρα στην παρέα. Έχω ένα Opencart με εκδώσει 2.3.0.2 με Journal. Ξαφνικά δεν αναγνωρίζει της εικόνες ούτε μπροστά στο μαγαζί π.χ. logo, προϊόντα, blog. και στην διαχείριση επίσης δεν έχει της εικόνες πουθενά, άσχετα που η εικόνες είναι κανονικά στο φάκελο image. Στην διαχείριση ούτε καν φαίνεται το no_image σαν να μην υπαρχή ο φάκελος image. Το ζήτημα είναι ότι έχω κάνει επαναφορά από διαφορά backup που έχω τα το πρόβλημα παραμένει το ίδιο. Καμιά ιδέα παιδιά έχει σπάσει το κεφαλή μου από εχτές.
Άβαταρ μέλους
Από botonakis
#5065
Εάν υποθέσουμε ότι δεν σου έχουν διαγραφεί αρχεία και ότι η επαναφορά συνέβη σωστά, το πρόβλημα σου είναι ότι δε μπορεί να γράψει στον image/cache φάκελο και δε μπορέι να δημιουργήσει τα cached images στις διαστάσεις που έχεις ορίσει από το admin.
Από gloster69
#5074
1.jpg
Το πρόβλημα είναι ότι, σαν να έχει αλλάξει η διαδρομή του Filemanager και δεν βρίσκει ούτε καν το φάκελο image. Στο Admin δεν διαβάζει καν τα no image. Δεν έχω βρει την λύση ακόμα.
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Από botonakis
#5075
Η δομή των φακέλων μέσα στο φάκελο image πως ειναι; Βγάλε ένα screenshot μέσα από FTP.
Επίσης τι permissions έχουν οι φάκελοι;

755 είναι το προτεινόμενο.
Από gloster69
#5079
Κάτι γίνεται με το Server h to DataCenter, δεν μπορεί ότι Backup και να κάνω επαναφορά το πρόβλημα να είναι πάλι η εικόνες.? Έχω κάνει τεστ να διαγράψω όλα τα αρχεία και να κάνω install νέο Opencart δουλεύει κανονικά όσο άφορα της εικόνες.
Από gloster69
#5082
Έχει κανονικά. Τελικά κράτησα backup την Database σήμερα, διέγραψα όλα τα αρχεία από το server, έκανα άπω την αρχή εγκατάσταση opencart και extesion και μετά πέρασα την βάση που είχα. Όλα δείχνουν καλός τωρα. Αλλα παλη με τροη η περιέργεια γιατί έγινε αυτό, και το ποιο σημαντικό γιατί το πρόβλημα παρέμενε και στα παλιά backup που είχα κάνει.

Δεν γνωρίζω πως γίνετε αυτό που θέλεις να κάνεις α[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!