OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#5057
Το site μου είναι σε Opencart 2.2.0 - και μου παρουσιάζει ένα περίεργο bug.
Όταν ενεργοποιώ το Maintenace mode, η κεντρική σελίδα (όταν δεν είμαι Logged in ως admin), φορτώνει και μετά από κάποια ώρα μου πετάει μήνυμα λάθους (too many redirects), με αποτέλεσμα πρακτικά να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω το maintenance mode. ΟΚ, σαν admin μπορώ να βλέπω το site όταν είμαι logged in αλλά θέλω οι υπόλοιποι επισκέπτες του site να βλέπουν ότι η σελίδα βρίσκεται σε maintenance mode κι όχι να αποκομίζουν την εντύπωση ότι φορτώνει ασταμάτητα και δεν λειτουργεί.

Αυτό που είναι τελείως παράδοξο, είναι ότι τοπικά το site μου δουλεύει μια χαρά σε maintenance mode, δηλαδή εμφανίζεται σωστά το μήνυμα ότι το site είναι υπό συντήρηση, αλλά στην online έκδοση το maintenance mode οδηγεί στο σφάλμα που προανέφερα.

Οποιαδήποτε λύση κι αν έχω δοκιμάσει δεν λειτουργεί. Να αφαιρέσω τα .htaccess, να δοκιμάσω διαφορετικά rewrite conditions για το .htaccess. Μου φαίνεται τόσο απλό, αλλά έχω φάει σχεδόν δύο μέρες και δεν μπορώ να βρω άκρη.
Από την εταιρεία που μου κάνει Hosting, μου είπαν ότι είναι καθαρά θέμα του opencart κι έχει να κάνει με τον τρόπο που γίνεται το redirect σε maintenance mode.
#5066
Έλενξε ότι δεν υπάρχει κάποιο vqmod/ocmod ή άλλη αλλαγή που να επηρεάζει SEO και redirections. Εάν όπως λες δεν υπάρχει κάποιο .htaccess ή όντως κάποιο seo extension, τότε πρέπει να κοιτάξεις το template σου εάν έχει ρύθμιση για maintenance mode. Κάποια φθηνά templates δεν έχουν καν κώδικα μέσα για αυτό.

Τέλος να σου προτείνω να φτιάξεις μια html σελίδα με μήνυμα, σύντομα κοντά σας και να την βάλεις ως index.html μέσα στην ιστοσελίδα σου. Οποιος νέος επισκέπτης μπαίνει θα τη βλέπει. Εάν μπαίνει από search engine όμως θα βλέπει κανονικά τη σελίδα γιατί φορτώνει την index.php
#5070
Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση. Μετά από αρκετές μέρες δοκιμάζοντας διάφορα, είδα ότι το πρόβλημα βρίσκεται σε αυτό το σημείο του κώδικα:
Κώδικας: Επιλογή όλων
if ($this->request->server['SERVER_PROTOCOL'] == 'HTTP/1.1') {
			$this->response->addHeader('HTTP/1.1 503 Service Unavailable');
		} else {
			$this->response->addHeader('HTTP/1.0 503 Service Unavailable');
		}

		$this->response->addHeader('Retry-After: 3600');
που βρίσκεται στο αρχείο catalog/controller/common/maintenance.php.

Κάνοντας comment out αυτό το τμήμα κώδικα, ξαφνικά τα redirections εξαφανίστηκαν και το maintenance mode λειτουργεί σωστά. Γνωρίζω βέβαια, ότι το συγκεκριμένο response είναι σημαντικό για λόγους SEO έτσι ώστε να ενημερώνονται τα search engines ότι η σελίδα είναι σε maintenance mode.

Αλλά είμαι πραγματικά περίεργος γιατί αυτός ο κώδικας προκαλεί redirections.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!