OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από malam
#5276
Καλησπέρα, δεν μπορώ να βρω κάποιο άλλο θέμα με GDPR. Περίεργο μου φαίνεται.. Τελικά τι έχετε κάνει με αυτό το θέμα;

Εγώ ετοιμάζω τώρα τα email επιβεβαίωσης για να κρατήσω το subscribe list μου, όσοι μου απαντήσουν και για το eshop, σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο extension.

Εσείς τι κάνατε με τα e-shop σας?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Άβαταρ μέλους
Από Paris
#5279
Χρησιμοποίησε αυτό
https://mailchimp.com
έχουν δημιουργήσεις template για το GDPR
Από malam
#5280
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Με τα mail ναι, αυτό χρησιμοποιώ. Για το e-shop σας τι κάνατε? Πως διαχειρίζεται ο χρήστης τα δεδομένα του?
Άβαταρ μέλους
Από Paris
#5282
Τα προσωπικά στοιχεία από την διαχείριση του λογαρισμού του.
Τώρα αν εννοείς διαγραφή λογαριασμού κατόπιν αιτήματος με email
Από malam
#5283
Δηλαδή μόνο αυτό αρκεί? Αρκεί να βάλουμε στους όρους χρήσης ότι αν θέλει να διαγράψει τα στοιχεία του ο χρήστης, θα πρέπει να στείλει ένα email στον διαχειριστή?

Τι γίνεται με τα IP που συλλέγει το opencart και με το remarketing?
Από theodor
#5287
Το θέμα ειναι οτι πάντα το Opencart μπαλώνει τις τρύπες του με Extensions για να βγάλει και καμια προμήθεια και δεν προχωράει σε αλλαγές όπως κάνουνε όλες οι μεγάλες πλατφόρμες βλέπε Joomla .
ΕΝ πάσει περιπτώσει έκατσα διάβασα την νέα νομοθεσία (88 σελίδες κουράγιο να χουμε) και ξεχώρισα μερικά σημεία τα οποία και επισυνάπτω.
Το ενα αφορά οτι δεν πρέπει να πέρνετε αυτόβουλα την άδεια του πελάτη σας για αποστολή Newsletter.
Το δεύτερο ειναι οτι ο πελάτης θα πρέπει να μπορεί να επεξεργαστεί τα στοιχεία του, να ζητήσει (και οχι απαραίτητα να υπάρχει μηχανισμός για αυτόματο download και διαγραφή) στον υπεύθυνο επεξεργασίας του site.
Το τρίτο αφορά εταιρείες που θα μπορούνε με μηχανισμούς να ελέγχουνε τα site και να παρέχουνε δικά τους badges πιστοποίησης στον κανονισμό.

Τώρα πέραν αυτών, εννοείτε οτι το site πρέπει να ειναι κάτω απο SSL, να πέρνετε αρκετά backups και να υπάρχει firewall στον Server .

Αυτά ξεχώρισα εγώ .

Χαιρετώ.
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Από malam
#5288
Σε ευχαριστώ πολύ! Όλος αυτός ο πανικός για τα Newsletter και ότι πρέπει να πάρουμε την συγκατάθεση των χρηστών μέχρι τις 24/5, ισχύει? Η μπορούμε και σήμερα να στείλουμε?

Επίσης σκέφτηκα ότι μπορεί να μπει και σαν popup στην ιστοσελίδα. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με αυτό. Σωστά?

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!