OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από geolits
#5173
Καλημέρα παιδιά,

βλέπω πως μέχρι τις 25 Μαρτίου, πρέπει όλα τα ηλεκτρονικά καταστήματα να είναι σύμφωνα με τον νόμο που έχει ψηφιστεί στην Ευρωπαϊκή Ένωση "GDPR" .

Υπάρχει κάποια συζήτηση στο forum περί αυτού του θέματος? Γιατί δεν έχω βρει κάτι.

Μπορείτε να βοηθήσετε στο τι πρέπει να κάνουμε στα opencart καταστήματα ώστε να είναι σύμφωνα με τον συγκεκριμένο νόμο?

Ευχαριστώ πολύ.
Από theodor
#5224
Ναι εκτός απο την διαφήμιση που κάνεις στην εταιρεία σου botonaki για να τσιμπησεις πελάτες υπάρχει κάποιος να προσθέσει κάτι πιο πρακτικό ?
Πχ. βλέπουμε μερικά extension στο opencart σχετικά με το GDPR
https://www.opencart.com/index.php?rout ... n_id=32993
https://www.opencart.com/index.php?rout ... n_id=33841
και μια σχετική συζήτηση :
https://forum.opencart.com/viewtopic.php?t=201183

Χαιρετώ
Άβαταρ μέλους
Από botonakis
#5225
Εκτός από το ότι δεν έχεις τρόπους λογικά δεν έχεις και μυαλό.
Προφανώς για να ήμασταν οι πρώτοι που αναφέραμε τα προβλήματα έχουμε και τις λύσεις και όχι μόνο στο να πασαληψουμε την ιστοσελίδα με ένα extension. Το GDPR χρειάζεται πολλά παραπάνω από το να περασεις το extension και να πιστεύεις ότι είσαι compliance.

προφανώς για όσους θέλουν λύσεις δωρεάν τότε τα links που έστειλες θα τους κάνουν.

Οι εταιρίες που συνεργάζονται μαζι μας έχουν λάβει ήδη τις πιστοποιήσεις τους καθώς και ότι ακόμα χρειάζεται.
Άβαταρ μέλους
Από Paris
#5232
Φίλε botonakis δεν χρειάζεται ΚΑΜΙΑ πιστοποίηση για συμμόρφωση στο GDPR.
Προφανώς αρχικά αυτό που πρέπει να γίνει είναι η επιλογή διαγραφής προσωπικών στοιχείων και άλλων δεδομένων πελατών-χρηστών.
Και από εκεί και πέρα χρειάζεται να αποδείξεις σε πιθανό έλεγχο από την αρχή προστασίας Π.Δ, για την ορθή διαχείριση και επεξεργασία των Π.Δ πελατών και εργαζομένων.

Πληροφορίες από το σεμινάριο του Ε.Ε.Α με εισηγήτρια την Κυρία Λίλιαν Μήτρου
Άβαταρ μέλους
Από botonakis
#5233
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου Paris. Και απαντάω όσο γίνεται πιο αναλυτικά:

Ναι, δεν χρειάζεται καμία πιστοποίηση για το GDPR για όσους είναι απλά καταστήματα και όχι μεγάλες επιχειρήσεις με υπαλλήλους και δεν χειρίζονται στοιχεία πελατών εκτός της ιστοσελίδας τους.

Όμως υπάρχουν πολλές επιχειρήσεις Ελλάδα και Ευρώπη που δεν λειτουργούν ως resellers ή drop shippers ή με έναν υπάλληλο και δουλεύουν με διαδικασίες που χρειάζονται και κάποιες μικρές αλλά κάποιες πιστοποιήσεις και νέες διαδικασίες.

Ένα παράδειγμα:
Έχεις το eshop σου (opencart σε αυτό το φορουμ) και κάνεις όσα ανέφερες. Όμως έχεις και ERP και στέλνεις πλήρες αντίγραφα στο κατάστημα σας και ο υπάλληλος σου εκτυπώνει την παραγγελία για να πάει στην αποθήκη να πάρει τα ανταλλακτικά του αυτοκινήτου, τα φάρμακα, τα ρούχα και πολλά άλλα πράγματα.
Μετά πακετάρει και στέλνει αίτημα στην κουριερ με βάση τα στοιχεία που έχει ήδη και εκτυπώνει και το ανάλογο στικερ για αποστολή.

Στο παραπάνω παράδειγμα που δεν ειναι από τον Άρη, αλλά από σοβαρές / μεγάλες επιχειρήσεις το GDPR compliance δεν είναι ένα (δωρεάν) extension από κάποιο marketplace! (η παραπάνω απάντηση μου στον theodor)

Να προσθέσω εδώ ότι πολλές παράγραφοι του GDPR είναι μέρος των διαδικασιών που απαιτούνται από την πιστοποίηση του ISO-27001 και όχι μόνο.
Άβαταρ μέλους
Από Paris
#5235
Το ίδιο λέμε... ;)
Επίσημα φορέας πιστοποίησης δεν υπάρχει
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Paris την 27 Απρ 2018, 13:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Από theodor
#5236
Μιλάς για μένα οτι δεν έχω τρόπους οταν εσύ βλέπεις μια ερώτηση σε free forum και αντί να απαντήσεις με κάτι πρακτικό και εποικοδομητικο πλασάρεις την εταιρεία σου για να τσιμπήσεις πελάτες? Και μιλάς για μένα οτι δεν εχω τρόπους?
Επίσης να σε ενημερώσω οτι έχω και μυαλό !! Αλήθεια σου λεω!
Αλλά δεν θα το συνεχίσω γιατι δεν θέλω να σου κάνω την τιμή να ασχοληθώ με σένα, ας ποστάρει κανένας που θέλει να πεί κάτι επι του θέματος μπας και διαφωτίσουμε τον κόσμο δωρεάν με αυτην την καινούργια ανοησία .
Άβαταρ μέλους
Από d-w.gr
#5239
Από όσα διάβασα, πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα να μπορεί ένας πελάτης να ζητήσει διαγραφή κλπ.
Αυτό δεν ισχύει για τις μικρές επιχειρήσεις ;
Δηλαδή, δεν πρέπει σε κάθε περίπτωση να υπάρχει ένα εργαλείο που να μπορεί να ψευδωνυμοποιήσει τα στοιχεία του πελάτη ή ότι άλλο χρειάζεται τέλος πάντων ;
Συγχωρήστε μου την άγνοια, αλλά τώρα μπαίνουμε οι περισσότεροι σε αυτό το σύμπαν που λέγεται GDPR.
Φυσικά μιλάω πάντα για το Opencart.
Από pras
#5240
Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και πρέπει να ληφθούν άμεσα τα μέτρα που πρέπει.
Σας προτείνω σαν πρώτη ιδέα (να ξεκινήσετε) να δείτε την παρακάτω εκπομπή από το κανάλι της Βουλής ώστε να ενημερώθειτε σχετικά και φυσικά να επενδύσετε λίγο (λέμε λίγο.....!) χρόνο να δείτε τον νόμο και φυσικά να δείτε και το site της; Ανεξαρτητης Αρχής Προσωπικών Δεδομένων (dpa.gr).
Συζητάει η Ματρώνη Δικαιάκου με: τη Λίλιαν Μήτρου καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αιγαίου και Πρόεδρο της Νομοπαρασκευαστικής Επιτροπής που προσάρμοσε το ελληνικό δίκαιο στον Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων, τον Κωνσταντίνο Λαμπρινουδάκη, μέλος της Αρχής Προστασίας και Καθηγητή στο τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς και τον Νίκο Βασιλάκο, Πρόεδρο της Ένωσης Ελλήνων Χρηστών Ίντερνετ/ INTERNET NOW!

https://youtu.be/4pGD6CGgkl8
https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 32016R0679
www.dpa.gr

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!