OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από Pavlos954
#5257
Γειά σας,
Eχω κατάστημα και θέλω να φτιάξω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα.
Με κάποιες βασικές γνώσεις πάνω σε joomla - Virtuemart μπορώ να πω ότι ξέρω πώς να υλοποιήσω το eshop μου στο 100%.

Το θέμα είναι ότι όλοι με συμβουλεύουν να το δημιουργήσω στο opencart ή στο magento λόγω του οτι το joomla είναι βαρύ, είναι αργό και παράλληλα μη ασφαλές.

Μετά από πολύ ψάξιμο διαπίστωσα ότι όντως το opencart είναι πολύ πιο ελαφρύ, ασφαλές, γρήγορο και πιο αποδοτικό από το virtuemart!

Παρακαλώ θέλω να μου λύσετε τις παρακάτω απορίες ώστε να δω αν όντως μπορώ να προχωρήσω στη δημιουργία eshop με opencart, να σημειώσω ότι οι παρακάτω απορίες (ύστερα από δικό μου έλεγχο) μου έχουν λυθεί μέσω του virtuemart. (σε εικονικό eshop)

Το κατάστημα μου πουλάει παπούτσια και ρούχα! 8-) Δύσκολο προϊόν για eshop!

Βασική και κύρια απορία 1)

Τα προϊόντα αποτελούνται ως χρώμα μέγεθος, το κάθε μέγεθος έχει έναν μοναδικό κωδικό στο erp μου
το γνωστό (sku) για έλεγχο του stock έτσι για παράδειγμα ο κωδικός 1XR έχει τα sku ( 1XR-40 για το μέγεθος 40, 1XR-41 για το μέγεθος 41, 1XR-43 για το μέγεθος 43)

Στο virtuemart την λύση την παρέχει το child product ( 1 PARENT ME 3 CHILD) όπου το κάθε chld στο phpMyAdmin φένεται σαν προϊόν με δικό του sku και δικό του stock

Στο opencart πως γίνεται να έχω έλεγχο του stock (Product Option) με χρήση sku?


Απορία 2)

Κάθε κωδικός αποτελείτε από παραλλαγές χρωμάτων έτσι για παράδειγμα ο κωδικός 1XR μπορεί να έχει άλλα 3 χρώματα (ΚΟΚΚΙΝΟ, ΜΠΛΕ, ΡΟΖ) όπου αυτά τα 3 χρώματα στο erp μου ξεχωρίζονται με παραλλαγή στο sku έτσι το χρώμα κόκκινο και μεγεθος 40 θα έχει τον κωδικό sku 1XR-RED-40, ενώ το χρώμα μπλέ μέγεθος 40 θα έχει τον κωδικό sku 1XR-BLUE-40 και αντίστοιχα το χρώμα ΡΟΖ μέγεθος 40 θα έχει τον κωδικό sku 1XR-PINK-40,

Στο Virtuemart την λύση την παρέχει το κοινό PARENT SKU.
Στο opencart πως γίνεται ο πελάτης μου να βλέπει τις παραλλαγές των χρωμάτων σε ΚΑΘΕ προϊόν, αλλά και ΚΑΘΕ χρώμα σαν ξεχωριστό προϊόν??

Απορία 3)
Υπάρχει κάποιος τρόπος που να μπορώ να δημιουργώ και να επεξεργάζομαι ΜΑΖΙΚΑ τα προϊόντα μου, με δημιουργία barcode των sku και φυσικά κατάλληλο για τα προϊόντα μου Ρούχα- παπούτσια (χρώμα - μέγεθος) ώστε να παρακάμψω το erp που έχω τώρα?

Σκέφτηκα να φτιάξω μια εφαρμογή στην ACCESS, απλά δεν ξέρω πως μπορώ να την συνδέσω με το opencart όσο αφορά την δημιουργία του sku και τον έλεγχο του stock!

Με λίγα λόγια, δημιουργία κωδικού με τα χρώματα του και τα μεγέθη του, αυτόματη δημιουργία sku και δημιουργία ετικετών barcode, έλεγχος του stock σε POINT OF SALE (ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ) , μαζική ενημέρωση προϊόντων (τιμές, κατηγορίες, εικόνες)


Αυτά είναι που με απασχολούν αρκετά ώστε να ξεκινήσω τις εργασίες μου!
Κυρίως η πρώτη μου απορία είναι πολύ βασική γιατί χωρίς αυτή δεν μπορώ να προχωρήσω στα υπόλοιπα!

Σε πολλά τεστ πάνω στο virtuemart όλα αυτά που θέλω γίνονται άψογα, φυσικά με ψάξιμο! Αλλά κολλάω σε αυτά που έχω ακούσει για αυτή την πλατφόρμα!

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!