OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#5275
Καλησπέρα σας,
έχουμε παρατηρήσει σε eshop ανεξαρτήτως έκδοσης ότι όποιος πληρώνει με κάρτα δεν εμφανίζονται οι παραγγελίες στο dashboard και δεν έρχεται email παραγγελίας.

Οι παραγγελίες γράφονται κανονικά στην βάση το βλέπω από το oc_order αλλά το order_status_id είναι 0

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να γινόμαστε ρεζίλι γιατί πληρώνουν και 1ο δεν ξέρουμε τι παραγγείλαμε και 2ο δεν μας παίρνουν τηλ ότι πληρώσανε που είναι η παραγγελία τους και δεν έχουμε ιδέα.

Πως μπορούμε να ξεπεράσουμε αυτό το πρόβλημα?
#5281
Έχει συμβεί και σε εμένα με Πειραιώς, όταν πληρώσει με κάρτα και δεν περιμένει ο πελάτης να γίνει redirection πάλι στο eshop, εγώ δεν έχω καταφέρει να το λύσω ευτυχώς που έρχεται με mail η πληρωμή από την τράπεζα και βλέπω την παραγγελία.
#5284
Εμένα έχει συμβεί και με Alpha και με Πειραιώς.

Ο ένας πελάτης μάλιστα είπε ότι του εμφανίστηκε το μήνυμα ευχαριστουμε για την αγορά σας κτλ κτλ άρα έκανε redirect στο eshop.

Επίσης περίεργο είναι ότι στην βάση γράφετε η πώληση αλλά έχει order_status_id 0.

Να σου έρχεται email ή sms από την τράπεζα δεν είναι λύση.

Σκέφτομαι μήπως λύση είναι να μην γίνεται η πληρωμή στο περιβάλλον της τράπεζας αλλά στου eshop?
με iframe? ή κάποιον άλλο τρόπο?
#5285
Για το mail από την τράπεζα δεν είπα ότι είναι λύση, είναι ένας τρόπος για να μη ξεφτιλιστείς στον πελάτη ;)
Για την πληρωμή στο περιβάλλον του eshop δεν θα συμφωνήσω, εδώ κάνουμε αμάν να εμπιστευτούν την πληρωμή με πιστωτική μέσω τράπεζας.
Ο developer του extension τι λέει;
#5289
Καλημέρα, εμένα μου συμβαίνει αυτό όταν πάνε να γίνουν δυο παραγγελίες ταυτόχρονα, ο ένας με κάρτα και ο άλλος με αντικαταβολή, όση ώρα κάνει να πληρώσει αυτός με την κάρτα, ο άλλος τον καλύπτει. Στην βάση γράφονται και οι δυο παραγγελίες, πάντα τις ελέγχω και βλέπω ότι η διαφορά τους είναι το πολύ 5 λεπτά. Η παραγγελία με αντικαταβολή είναι μια χαρά, η άλλη γράφεται στην βάση, πάει mail στον πελάτη αλλά δεν εμφανίζεται στο admin στις παραγγελίες. Το καλό είναι ότι μας έρχεται mail από την Πειραιώς ότι έγινε πληρωμή με κάρτα και από εκεί το αντιλαμβανόμαστε και μετά μπαίνω στο phpmyadmin και παίρνω τα στοιχεία της παραγγελίας. Αυτό μας συμβαίνει 1 φορά στο δίμηνο, τρίμηνο..

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!