OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από malam
#5293
Καλημέρα, ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τα Newsletter σύμφωνα με το GDPR.

1. Είχαμε ένα πελατολόγιο, πχ 200 email. Από αυτούς απάντησαν στο ότι θέλουν να συνεχίσουν να λαμβάνουν οι 50. Οι υπόλοιποι ή δεν άνοιξαν καν το email που τους έστειλα ή απλά δεν συμφώνησαν. Μπορώ να τους ξαναενοχλήσω, ρωτώντας τους δεύτερη φορά αν θέλουν ή όχι?

2. Αν όχι, απλά δεν τους ξαναστέλνω?

3. Μπορώ στην σελίδα απλά να εμφανίζω ένα popup και να τους λέω να γραφτούν στην λίστα μου και όποιος θέλει να βάζει το email του?

4. Υπάρχει τρόπος μέσα από το opencart (2.0.3.1) να πάρω λίστα με όσους συμφώνησαν να λαμβάνουν email, ασχέτως αν έκαναν παραγγελία? ή πρέπει να αγοράσω κάποιο extension? Αυτοί που θα συμφωνήσουν με το popup θα έχω μόνο το email τους και κανένα άλλο στοιχείο.

Σας ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
Από Paris
#5294
Μεγάλο θέμα και παγίδα με την συγκατάθεση να χάσεις newsletter.
Εγώ έστειλα ένα mail που απλά ενημερώνω για την πολιτική απορρήτου και όποιος δεν συμφωνεί μπορεί να διαγραφεί.
Το κάνουν πολλές και μεγάλες εταιρίες που πιστεύω ότι καλύπτει.
Αλλά σε κάθε περίπτωση don't panic με τον GDPR, το σημαντικό είναι όταν ζητηθεί από τον πελάτη ή σε πιθανό έλεγχο από την αρχή προστασία Π.Δ να είσαι έτοιμος/η να δώσεις στοιχεία για το πως διαχειρίζεσαι και διασφαλίζεις τα προσωπικά δεδομένα

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!