OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#5497
Καλησπέρα

Έκανα μια πατάτα. Από λάθος διέγραψα τον φάκελο με τις εικόνες από την πλατφόρμα διαχείρισης του site (όχι από το cpanel). Στο cpanel (μέσω ftp) υπαρχει ο φάκελος με όλους του υποφακέλους και τις εικόνες στη διαδρομή /public-_html/image/cache/data.

Η διαδρομή όμως /public-_html/image/data ο φάκελος (προφανώς είναι ο φάκελος που βλέπω από την πλατφόρμα διαχείρισης του site) είναι κενός.

Υπάρχει τρόπος άμεσης ανάκτηση ή επιδιόρθωσης. Θέλω να αποφύγω το restore καθώς μετά το τελευταίο backup έχουν προστεθεί αρκετά πράγματα και δεν θα ήθελα να τα κάνω από την αρχή.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αλέξης
#5502
Καλησπέρα,

Λυπάμαι που θα στο πω κι εγώ, αλλά μάλλον θα πρέπει να επαναφέρεις το backup.
Ο φάκελος cache αφενός δεν είναι απαραίτητο ότι περιλαμβάνει όλες τις εικόνες που είχε ο κανονικός φάκελος των εικόνων που διέγραψες. Αφετέρου οι εικόνες που μεταφέρονται εκεί ως cashed έχουν μετά το όνομα του αρχείου ένα επίθεμα της διάστασης τους που για να χρησιμοποιηθούν ως "αρχικές" εικόνες θα πρέπει να βρεις αυτές με το μεγαλύτερο μέγεθος και να αφαιρέσεις το επίθεμα με κάποιο πρόγραμμα που τροποποιεί μαζικά ονομασίες αρχείων με batch processing.
#5505
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Το καλό είναι ότι όλες τις φώτο τις έχω σε υπολογιστεί.
Το πρόβλημα μου είναι πλέον το εξής. Ξεκίνησα και ανέβασα φωτογραφίες μέσω ftp, όμως κάποιες φωτογραφίες τις αναγνωρίζει και τις εμφανίζει στο site και κάποιες όχι. Έχετε καμιά ιδέα για πιο λόγο γίνεται αυτό.
Σημειώστε ότι όλες τις φώτο που έχω στο site τις έχω και στον υπολογιστεί με την ίδια διάταξη (φάκελους και υποφακέλους) που έχουν ανέβει και στον server.
Δεν υπάρχουν διπλά αρχεία οπότε δεν τίθεται θέμα μπερδέματος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αλέξης
#5506
Καλησπέρα,
- Έλεγξε τα permissions, φάκελοι 755, αρχεία 644 - αν και λογικά μέσω FTP θα έχουν ανέβει σωστά.
- Το πιθανότερο είναι να έχεις παραλείψει κάποιον κεντρικό υποφάκελλο στο path και οι εικόνες που εμφανίζονται να είναι οι ήδη υπάρχουσες από τον φάκελο cache. Άνοιξε το phpMyAdmin και από τον πίνακα product έλεγξε τα paths των κεντρικών εικόνων προϊόντος αν είναι ανάλογα με αυτά που ανεβάζεις μέσα στον φάκελο image.
#5508
Το θέμα με τις φωτογραφίες λύθηκε.
Ευχαριστώ τόσο τον dimitris212 όσο και τον Opencart-Hellas για τις συμβουλές του.

Δύο τελευταίες ερωτήσεις:
Το site όπως το έχουνε στήσει, έχει 3 database. Η δύο είναι από το παλιό site και η τρίτη από το site που τρέχει τώρα. Αν διαγράψω τις db από το παλιό site, υπάρχει περίπτωση να επηρεαστεί το site που τρέχει τώρα?

Το site, εν έτη 2018 το στήσανε στην έκδοση 1.5.6.4_rc. Πόσο εφικτό και εύκολο είναι να του κάνω update στην έκδοση 2 ή 3??


Φιλικά
Αλέξης
#5509
Θεωρητικά δεν υπάρχει πρόβλημα να σβήσεις τις παλιές βάσεις.
Αλλά αν δεν το δει κάποιος δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά.

Φαντάζομαι πως το site είναι σε λειτουργία.
Αν δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις μην προχωρήσεις σε αναβάθμιση.
Μπορεί να προκαλέσεις άπειρα προβλήματα.

Αυτό με την 1.5.6.4._rc το είδα και εγώ σε ένα πελάτη που αγόρασε γέφυρα και μου έκανε εντύπωση.
Παρόλα αυτά είναι προτιμότερο αν έχεις ένα site με 1.5.6.4._rc και να λειτουργεί σωστά, παρά κάποια καινούργια και να είναι μη λειτουργικό.

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Καλησπέρα, πως μπορώ να προσθέσω το usergroup στο […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!