OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#5498
Καλησπέρα κοινότητα,
θέλω να ρωτήσω το εξής (δεν το έχω βρει αν γίνεται).

Θέλω τα προϊόντα να έχουν διαφορετικό λεκτικό Κατάσταση Αποθέματος
πχ άλλο να λέει Διαθέσιμο, άλλο Μη Διαθέσιμο, Άλλο κατόπιν παραγγελίας (οκ αυτό το ξέρω που τα ορίζουμε).

Εδώ βλέπουμε όμως ότι αν βάλουμε απόθεμα βγάζει Διαθέσιμο, αν βάλουμε στο απόθεμα 0 τότε βγάζει την επιλογή που έχουμε ορίσει από την επιλογή Κατάσταση μη διαθέσιμου αποθέματος.

Το πρόβλημα είναι ότι αν είναι 0 και βάλουμε επιλογή Μη διαθέσιμο τότε ΔΕΝ θέλω κάποιος να μπορεί να το αγοράσει, αν βάλουμε Κατόπιν Παραγγελίας να μπορεί αν το αγοράσει.

Πως γίνεται αυτό?
#5499
Καλησπέρα,

Τι έκδοση έχεις και τι template;
#5503
Template εμπορικό πληρωμένο.
:) Δεν είμαστε template police εδω.

Λοιπόν χωρίς να έχω εικόνα του κώδικα του template δεν μπορώ να σου δώσω λύση έτοιμη copy/paste.
Αυτό που μπορείς να κάνεις για τη σελίδα του προϊόντος (product.twig), είναι να ελέγχεις το περιεχόμενο της μεταβλητής stock αν είναι ίση με το λεκτικό που θες να απενεργοποιείται και να απενεργοποιείς την html του κουμπιού προσθήκης στο cart. Αυτή βέβαια η λύση προϋποθέτει να μην υπάρχουν άλλα κουμπιά προσθήκης στο καλάθι στη σελίδα κατηγοριών.
#5507
Καλημέρα,
Αυτό που θες δεν νομίζω να το βρείς σε έτοιμο extension γιατί είναι καθαρά mod.

Πάντως δεν είναι κάτι τραγικό, στη σελίδα του προϊόντος (product.twig) περικλείεις το κουμπί add to cart με ένα if statement όπως πχ
Κώδικας: Επιλογή όλων
{% if stock != 'Μη διαθέσιμο' %}
... η HTML του κουμπιού στο template σου...
{% endif %}
Και επίσης πρέπει να ορίσεις στο template σου να μην υπάρχει add to cart στη σελίδα κατηγορίας.
Τώρα για κάτι πιο σοφιστικέ που να περιλαμβάνει και τη σελίδα κατηγορίας, όπως αντιλαμβάνεσαι δεν είναι στο πλαίσιο της δωρεάν υποστήριξης.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!