OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#5649
Χαίρετε.
Κάποιος που κάνει τώρα έναρξη επαγγέλματος , χωρίς να έχει φυσικό κατάστημα παρά μόνο το e-shop, είναι καλυμμένος φορολογικά με το τιμολόγιο(παραστατικό) που εκδίδει το opencart; Χρειάζεται ταμειακή μηχανή ή φορολογικό μηχανισμό ή κάποιο λογιστικό πρόγραμμα επιπλέον; Πως γίνεται να είσαι νόμιμος;;
Αν μπορεί κάποιος να το ξεδιαλύνει θα του ήμουν υπόχρεος.
Ευχαριστώ πολύ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jimpap την 12 Απρ 2019, 10:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
#5650
Φυσικό κατάστημα θεωρείται και το σπίτι σου αν αυτό έχει δηλωθεί στη ΔΟΥ ως έδρα.
Σε αρκετές περιπτώσεις η εφορία δεν σε αφήνει να κάνεις έδρα το σπίτι σου όταν έχεις εμπόρευμα μια και τίθεται θέμα ιδιωτικού ασύλου (αν το λέω σωστά).

Ο ΚΦΑΣ προβλέπει πως εκτός ειδικών περιπτώσεων (βλέπε γιατρούς κλπ), είναι υποχρεωτική η χρήση ταμειακής, είτε λογισμικό με ΕΑΦΔΣΣ, πάντα σε ότι αφορά τις λιανικές συναλλαγές.
Σε περίπτωση έκδοσης παραστατικών σε επιτηδευματίες, το τιμολόγιο μπορεί να είναι αθεώρητο και σε ένα απλό Word, αρκεί να τηρούνται οι προδιαγραφές που ορίζει ο ΚΦΑΣ.

Το ότι δεν θα έχεις βιτρίνα γιατί ο χώρος σου είναι σε υπόγειο/αποθήκη/όροφο δεν ενδιαφέρει κανέναν, αρκεί να τηρούνται οι ανάλογες προϋποθέσεις.
Σε μη υγειονομικού ενδιαφέροντος κατάστημα συνήθως δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
#5653
Σε συζήτηση με λογιστή πελάτη μου πριν από 2-3 χρόνια μου είχε πει πως δεν επιτρέπεται να υπάρχει οτιδήποτε άλλο μαζί με την απόδειξη.
Αυτό που θέλαμε εμείς τότε ήταν να παίρνει ο πελάτης ένα packing list.
Ήταν ανένδοτος.

Συζήτησέ το με το λογιστή σου και από αυτόν θα καταλήξεις στο τι θα κάνεις και όχι από αυτά που σου λέω εγώ ή όποιος άλλος.

Δεν γνωρίζω πως γίνετε αυτό που θέλεις να κάνεις α[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!