OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#5721
Καλημέρα σας,

Ένας πελάτης έχει ένα OC 2.0.3.1 με Journal v2.8.5 και έχει παρουσιαστεί το εξής πρόβλημα.

Αν κάνω μία αναζήτηση από το search με ελληνικά μου βγάζει κανονικά τα αποτελέσματα με URL

index.php?route=product/search&search=φαρμακ&description=true

ωστόσο αν πάω κάτω και προσπαθήσω να αλλάξω σελίδα

index.php?route=product/search&search=%25CF%2586%25CE%25B1%25CF%2581%25CE%25BC%25CE%25B1%25CE%25BA&description=true&page=2

η αναζήτηση αλλά και το περιεχόμενο σπάνε.

Το link αυτό έχω βρει ότι το παράγει στο αρχείο

httpdocs/system/modification/catalog/controller/product/search.php

με τον κώδικα

$url .= '&search=' . urlencode(html_entity_decode($this->request->get['search'], ENT_QUOTES, 'UTF-8'));

Έχω προσπαθήσει διάφορες συναρτήσεις και συνδιασμούς για encode/decode αλλά τίποτα δε το διορθώνει.

Έχει κανείς κάποια πρόταση/ιδέα για το τι μπορεί να γίνει?

Ευχαριστώ!
#5722
Καλημέρα,

Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα.
Το path που δίνεις είναι από τροποποίηση OCMOD, το αρχείο βρίσκεται στο catalog/controller/product/
Σύγκρινε πρώτα με ένα diff τα δύο αρχεία να εντοπίσεις τις αλλαγές που γίνονται.
#5723
Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Οι μόνες αλλαγές μεταξύ των δύο είναι σε αυτό το σημείο και μου φαίνονται άσχετες με το θέμα το οποίο αντιμετωπίζω.

Εικόνα

επίσης το σύγκρινα και με το original catalog/controller/product/search.php από το .tar.gz του opencart και οι μόνες αλλαγές παραμένουν αυτές.

Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα με την php η οποία στο συγκεκριμένο server είναι outdated (PHP 5.4.45)?
#5724
Καλημέρα,

Γι αυτό που αναφέρεις δεν νομίζω ότι το πρόβλημα να είναι σε επίπεδο server, μπορείς όμως πολύ εύκολα να το διαπιστώσεις με ένα XAMPP offline. Αν διαβάσεις το source, οι σύνδεσμοι του pagination είναι πάντα urlencoded. Την μετατροπή του συνδέσμου στο URL του browser από urlencoded σε κανονική την κάνει ο browser για λόγους καλύτερης εμφάνισης, αλλά το url παραμένει urlencoded. Δοκίμασες με άλλους browsers να δεις αν συμβαίνει το ίδιο πρόβλημα;
#5726
Κατέβασε το τότε offline χωρίς εικόνες σε xampp με php 7.0.x (λόγω mcrypt) και δες τι παίζει, είναι υπόθεση δεκάλεπτου για να διαπιστώσεις αν είναι server related ή από την εφαρμογή. Αν είναι από την εφαρμογή, έλεγξε αν υπάρχει εγκατεστημένο SEO extension που μπορεί να δημιουργεί το πρόβλημα.

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!