OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από Hug
#5951
Καλη σας ημερα
Δημιουργω εναν ιστοτοπο πανω στην πλατφορμα opencart εκδοση 3.0.3.2
πανω στο journal 3 Τελευταια εκδοση με κουμπωμενα πανω αρκετα extensions απο isenses,

Το δουλευω περιπου ενα μηνα και ξαφνικα χθες τρωω ενα suspended απ τον παροχο γιατι εκτιναχθηκαν τα gb χρησης του δισκου τους στα 18 GB!

Τους εστειλα να μου το ανοιξουν και μου ειπαν οτι εχω σοβατο memory leak και οτι δημιουργησαν ενα cron job να σβηνει τα προσωρινα αρχεια Php μεχρι να βρω λυση με τον developer Μου .


ελα ομως που ο developer ειμαι εγω ο ιδιος και δεν ξερω καθολου απο τετοια πραγματα.

μηπως μπορειτε να μου πειτε τι μπορω να κανω?τι να ψαξω ?πως να κινηθω ?απο που να αρχισω?

σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#5952
Καλημέρα,

Καταρχάς ο όρος memory leak δεν είναι δόκιμος γι' αυτό που αναφέρεις ότι συμβαίνει.
Από αυτά που αναφέρεις καταλαβαίνω ότι δημιουργούνται για κάποιον λόγο κάποια αρχεία κάπου στον root φάκελο του OpenCart τα οποία καταναλώνουν συνεχώς περισσότερο χώρο στον σκληρό.

- Πρέπει γίνεις πιο σαφής και να μας πεις τι είδους αρχεία είναι αυτά και που βρίσκονται;
- Είναι το log file που διογκώνεται συνεχώς;
- Είναι cached αρχεία που δεν διαγράφονται;
- Είναι κάτι που μπορεί να οφείλεται σε κακόβουλη παρεμβολή από τρίτους στην εφαρμογή σου;

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!