OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από gloster69
#1649
Καλησπέρα. Είναι εύκολο να μου πεις αν γίνετε το opencart να ενημερώνεται μέσω ERP από λογιστικό πρόγραμμα. Θέλω να πω αν καταχωρήσεις ένα προϊόν στο λογιστικό αυτομάτως να καταχώριση και στο opencart, τιμές, φωτό, κατηγοριες, σέο. Γενικά συνοπτικά τι πετυχαίνουμε με το πάντρεμα? Ποιο πρόγραμμα ενημερώνει ποιο? :idea:
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1650
Καλησπέρα
Γίνεται, αλλά θα πρέπει να αναπτυχθεί αμφίδρομη ή μονόδρομη διασύνδεση από την μία εφαρμογή προς την άλλη.

Δεν υπάρχει μία μόνο μεθοδολογία διασύνδεσης ή ένας τρόπος συγχρονισμού. Το τι ακριβώς θα γίνει εξαρτάται από το budget του πελάτη που αναθέτει το έργο του συγρονισμού, καθώς και από το πόσο “ανοικτό” είναι το ERP σαν εφαρμογή και ποιες είναι οι δυνατότητες απομακρυσμένης πρόσβασης και τροποποίησης στα δεδομένα του από άλλη εφαρμογή.

Σενάριο Α
Υπάρχει ένα ηλεκτρονικό κατάστημα που πουλάει μόνο online υλικά προϊόντα και χρησιμοποιείται ένα offline ERP καθαρά για λογιστικούς λόγους για να κόβονται οι αποδείξεις που αποστέλλονται στον πελάτη μαζί με το προϊόν. Σε αυτήν την περίπτωση είναι ευνόητο ότι δεν χρειάζεται συγχρονισμός γιατί εφόσον οι αποδείξεις θα κόβονται πάντα από το ERP θα είναι και τα δύο συστήματα μονίμως συγχρονισμένα. (εκτός βέβαια κι αν ο έμπορος κάνει μαϊμουδιές)

Σενάριο Β
Υπάρχει ένα φυσικό κατάστημα παράλληλα με το online, όπου με το ERP κόβονται τιμολόγια/αποδείξεις που δίδονται επιτόπου στους πελάτες του φυσικού καταστήματος ή αποστέλλονται ταχυδρομικώς στους πελάτες του online καταστήματος μαζί με τα προϊόντα των παραγγελιών τους. Σε αυτήν την περίπτωση το ελάχιστο που χρειαζόμαστε είναι να ενημερώνεται το απόθεμα του online καταστήματος όταν γίνεται πώληση από το φυσικό κατάστημα καθώς και το απόθεμα του ERP όταν γίνεται πώληση από το OpenCart. Αυτό μπορεί να γίνει με αμφίδρομη ή μονόδρομη διασύνδεση. Οι δυνατότητες της αμφίδρομης είναι ευνόητες και κατανοητές, αυτό που ενδέχεται να παρερμηνευθεί είναι ότι και στην μονόδρομη διασύνδεση είναι εφικτός ο αμφίδρομος συγχρονισμός των δεδομένων των εφαρμογών. (Χάριν απλούστευσης αναφέρω το απόθεμα. Εννοείται φυσικά ότι εκτός από το απόθεμα μπορεί να συγχρονίζεται οτιδήποτε άλλο χρειάζεται, πχ τιμές, εκπτώσεις, πελατολόγιο, κλπ)

Για να μπορούν να συγχρονιστούν οι εφαρμογές θα πρέπει:
α) Σε περίπτωση αμφίδρομης διασύνδεσης να διαθέτουν και οι δύο κάποιο σύστημα ασφαλούς απομακρυσμένης διασύνδεσης με authentication με SSL, στατικό IP κλπ, πχ με κάποια υλοποίηση Web Service. Και σε περίπτωση μονόδρομης να υποστηρίζεται σε μία από τις δύο. Στην περίπτωση της μονόδρομης διασύνδεσης, η μία από τις δύο εφαρμογές θα έχει αναγκαστικά ανακριβές απόθεμα για κάποιο χρονικό διάστημα (λεπτών, ωρών, κλπ).
β) Σε περίπτωση αμφίδρομης διασύνδεσης να υπάρχει προγραμματισμένη κάποια λογική στην κάθε εφαρμογή που να συνδέεται στο API της άλλης όταν συμβαίνει κάποιο event (πχ όταν κόβεται τιμολόγιο) και να συγχρονίζει τα δεδομένα. Στην περίπτωση του OpenCart γίνεται με την δημιουργία κάποιου extension. Στην περίπτωση του ERP, αν δεν υπάρχει τέτοιο σύστημα διασύνδεσης (το πιθανότερο είναι να μην υπάρχει), και επειδή είναι απίθανο να αναπτυχθεί για μεμονωμένες περιπτώσεις, μπορεί να δημιουργηθεί ένα ενδιάμεσο script που να τρέχει με cron στον υπολογιστή που βρίσκεται η βάση του ERP, να συνδέεται με τη βάση του ERP (αν είναι ανοικτή και plain text) και να πραγματοποιεί τον συγχρονισμό ως “γέφυρα” με το Web Service του OpenCart.

Το τι ακριβώς θα υλοποιηθεί τελικά, θα εξαρτηθεί από τις απαιτήσεις του πελάτη και από το πόσο ακριβείς πρέπει να είναι οι τιμές του online/offline αποθέματος και άλλων τιμών ανά πάσα στιγμή.

Σενάριο Γ
Υπάρχει πώληση υπηρεσιών, ή υλικών προϊόντων και υπηρεσιών από το online κατάστημα ή από το online και το φυσικό κατάστημα. Σε αυτή την περίπτωση θέλει ψάξιμο και συζήτηση με λογιστή σχετικά με το νομικό καθεστώς που διέπει πλέον τέτοιες συναλλαγές. Πέρυσι μου είχε πει ο λογιστής μου ότι από του χρόνου (φέτος), μάλλον θα καταργηθεί η υποχρεωτική χρήση φορολογικών μηχανισμών και για τις αποδείξεις αλλά δεν ρώτησα φέτος τι ακριβώς ισχύει γιατί προσωπικά κόβω μόνο τιμολόγια.
Άβαταρ μέλους
Από d-w.gr
#1651
Εχουμε φτιάξει μια γέφυρα για Prisma Win της Megasoft με Opencart.
Αυτή τη στιγμή λειτουργεί one way.
Ελπίζω πριν τις διακοπές του καλοκαιριού να ειναι έτοιμο και το αμφίδρομο.

Ήδη λειτουργούν κάποια site με αυτό.

Αν μου επιτρέπει η ομάδα διαχείρισης μπορώ να βάλω link και οδηγίες πως λειτουργεί καθώς και κάποια απο τα site που λειτουργούν έτσι.

Το μεγαλύτερο όγκο δεδομένων τον εχει ενα βιβλιοπωλείο που εχει περίπου 36000-37000 προϊόντα και σκοπεύει να το φτάσει κάπου στα 70000.

Το βασικό πλεονέκτημα με τις γέφυρες ειναι πως κερδίζεις χρόνο στη διαχείριση.
Άλλο να περνάς τα προϊόντα και στο ERP και στο Opencart και άλλο να τα περνάς μονο στο ERP.

Πιστεύω πως η ομάδα διαχείρισης εξηγεί με τον καλύτερο τροπο τις απορίες σου.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1652
@d-w.gr

Καλησπέρα

Εννοείται ότι μπορείς ελεύθερα να περιγράψεις αναλυτικά την λειτουργία του extension σου.
Επίσης, όταν αναπτύσσεις κάποιο νέο extension, μπορείς να το ανακοινώνεις και στην κατηγορία "Παρουσίαση, Υποστήριξη Ελληνικών Εμπορικών Επεκτάσεων & Θεμάτων", αλλά και στην υπογραφή σου (που εκτός από τα extensions, μπορεί αν θες να περιλαμβάνει ακόμη και URL της επιχείρησης σου για να τη διαφημίζεις).
Από malam
#2540
Καλημέρα, είμαι καινούρια στο χώρο και ψάχνω απαντήσεις. Θα ήθελα να με βοηθήσετε να καταλάβω κάποια πράγματα πάνω σε αυτή την σύνδεση. Εγώ φτιάχνω ένα e-shop με ρούχα. Υπάρχει και φυσικό μαγαζί και ένα ακόμα e-shop με τα ίδια προϊόντα. Εγώ κάνω το 2o και θα παίζουν όλα μαζί, δηλαδή 2 eshop διαφορετικά και ένα φυσικό κατάστημα. Η αποθήκη είναι μια. Αυτή τη στιγμή, ο επιχειρηματίας που τα έχει όλα αυτά, δεν έχει κανένα πρόγραμμα αποθήκης στο μαγαζί του, οπότε τώρα με το καινούριο e-shop θα επικρατήσει το χάος φαντάζομαι. Την διαδικασία στησίματος δεν μπορώ να καταλάβω αρχικά δηλαδή:
*τα 2 e-shop είναι σε διαφορετικούς server. Το πρόγραμμα για να είναι σε επικοινωνία μαζί τους δεν πρέπει και αυτό να είναι κάπου ανεβασμένο? Δηλαδή ψάχνω να βρω μια εφαρμογή που να είναι online και έπειτα νοικιάζω host server για να την ανεβάσω και να μπορεί να επικοινωνεί και με τις άλλες?
* εμένα βασικά το πρόβλημα μου είναι μόνο η αποθήκη, υπάρχει άλλη λύση? Στην αρχή θα προσπαθήσω να συνδέσω το ένα eshop με το φυσικό κατάστημα και μετά το 2ο
Πολύ ενδιαφέρον έχει το https://www.dolibarr.gr και έχει και γέφυρα για opencart.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
Από d-w.gr
#2543
Καλημέρα.

Ομολογώ πως έχω μπερδευτεί.
Για ποιο λόγο ο πελάτης να έχει 2 eshop με τα ίδια είδη ;
Είναι το πρώτο σε Opencart και πάτε να φτιάξετε ένα 2ο ;
Αν το πρόβλημά σου είναι μόνο οι ποσότητες, αυτό δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα.
Υπάρχουν extensions που κάνουν ενημέρωση ποσοτήτων εύκολα.
Από malam
#2544
Καλημέρα, το ένα παίζει Ελλάδα και το έχει φτιάξει ένας γνωστός τους και θέλει να παραμείνει όπως είναι προς το παρόν και εγώ του φτιάχνω το άλλο, το οποίο παίζει μόνο εξωτερικό, ίσως κάποια στιγμή έρθει και το άλλο σε μένα.

Ο κύριος λόγος που θέλουμε ένα τέτοιο πρόγραμμα είναι για να οργανωθεί η αποθήκη του. Το extension ίσως θα βόλευε αν είχε ήδη αποθήκη και ενώναμε το φυσικό μαγαζί με τα άλλα δύο. Αυτός δεν έχει τίποτα, είναι όλα χύμα στο κύμα, και μέχρι τώρα που είχε μόνο το ένα e-shop έλεγχε την κατάσταση, άρα θέλουμε ένα πρόγραμμα αποθήκης και έπειτα ένα πρόγραμμα που να ενώνει τις τρεις βάσεις.

Εκτός και αν υπάρχει extension που ενώνει την αποθήκη από 2 e-shop και υπάρχει κοινή διαχείριση.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος malam την 18 Νοέμ 2015, 10:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Από d-w.gr
#2545
Ξέρεις σε τι πλατφόρμα είναι το 1ο ηλεκτρονικό κατάστημα ;
Αν το 1ο είναι π.χ. Joomla και το 2ο Opencart θα χρειαστεί στην ουσία διπλή δουλειά για τη γέφυρα.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που ίσως αντιμετωπίσεις είναι το να έχεις δίγλωσσο ERP που αφορά στα στοιχεία του είδους.
Για παράδειγμα, το Prisma της Megasoft ναι μεν έχει 2 περιγραφές (π.χ. μία Αγγλικά, μία Ελληνικά) αλλά δεν μπορεί να υποστηρίξει π.χ. χαρακτηριστικά είδους σε 2 γλώσες.

Θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολη η υλοποίηση , πάντα σε ένα λογικό οικονομικό όριο.
Από malam
#2546
Ναι είναι σε Opencart και τα δύο, αυτό με το δίγλωσσο είναι σοβαρό θέμα.

Εκτός και αν υπάρχει extension που ενώνει την αποθήκη από 2 e-shop και υπάρχει κοινή διαχείριση αποθεμάτων μόνο. Υπάρχει κάτι τέτοιο?

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!