OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#4872
Καλησπέρα σας,
δουλεύω με την έκδοση 2.3.0.2 και μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα μόνο το default customer group.Εκεί λοιπόν έχω στήσει και όλα τα special prices.
Τώρα θα χρειαστώ και 2ο customer group. Υπαρχει δυνατότητα αντιγραφής τους μέσω sql ίσως ?
Τα προϊόντα είναι πάρα πολλά για να γίνει manual.
Ή ίσως αν έχετε κάπιον άλλο τρόπο να προτείνετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Λουκία
#4873
Κάνε εξαγωγή τα υπάρχοντα και και μετά εισαγωγή, αφού αλλάξεις το product_special_id και customer_group_id.
Μπορείς να τα βάλεις σε ένα excel εκτός κι αν το product_special_id μπορεί να πάρει μόνο του αρίθμηση, δεν το γνωρίζω.
#4875
Καλησπέρα,

φυσικά και μπορεί να γίνει με sql αρκεί να γνωρίζεις ποια εντολή κι φυσικά να πάρεις ένα backup πρώτα.
Αν μάλιστα ή τιμή που θέλεις να βάλεις είναι σε ποσοστό είναι πάρα πολύ εύκολο.... τι εννοώ?

αν για παράδειγμα θέλεις οι τιμές να είναι 5% κάτω ή πάνω ή ίδια τιμή από την τιμή του πρώτου group θα μπορούσε να γίνει εύκολα... το δύσκολο θα είναι στην περίπτωση που θέλεις για κάθε ένα προϊόν διαφορετική τιμή και όχι ποσοστιαία...

το σκεπτικό είναι να πείς στο table X πάρε την τιμή από το column X και αντέγραψε στο column Y και μετά πολλαπλασιάζεις ή διαιρείς ή ότι άλλο εσύ θες πάνω στην τιμή Υ.

UPDATE TableName

SET Column1 = Column2

αν κάνεις μια αναζήτηση στη google Θα βρείς ότι περίπτωση χρειατείς
#4876
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,
Αυτό που θέλω είναι να είναι η ίδια ακριβώς τιμή και στα δύο group. Το θέμα μου είναι πως έχω περίπου 2500 εγγραφές σε αυτόν τον πίνακα και ουσιαστικά θα ήθελα να τις αντιγράψω και να αλλάξω μόνο το customer group id.
email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Απλά να αναφέρω ότι με ένα πρόσθετο έγινε αυτό που[…]

Καλησπέρα, πως μπορώ να προσθέσω το usergroup στο […]

Καλησπέρα, Ναι, με 15000 θα είσαι σιγουρα οκ. Για[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!