OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Άβαταρ μέλους
Από evistar
#4918
Καλησπέρα σε όλους. Νέα χρήστης του OpenCart και μου ζητάνε να γράψω API να συνδέεται το OpenCart με ένα REST API για να ενημερώνεται αυτόματα με λογιστικό πρόγραμμα αποθήκης. Τι πρέπει να κάνω; Δεν έχω ιδέα ούτε καν τι σημαίνουν όλα αυτά. :?
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#4919
Καλημέρα,

Τεχνικά δεν είναι κάτι δύσκολο (curl calls κάνεις και αποθηκεύεις στη βάση τα δεδομένα), αλλά αν δεν γνωρίζεις καλά php και να φτιάχνεις τα δικά σου extensions δεν θα σου πρότεινα να το αναλάβεις.
Άβαταρ μέλους
Από evistar
#4920
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιο tutorial ή κάποιο online course που θα μπορούσα να παρακολουθήσω για να μπορέσω να το κάνω; Τι χρειάζεται να μάθω για να το πετύχω;
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#4921
Σε τι επίπεδο είσαι σε προγραμματισμό php; Μπορείς να φτιάχνεις δικά σου extensions;
Άβαταρ μέλους
Από evistar
#4922
Όχι. Τουλάχιστον όχι ακόμα. Front-end είμαι και μου ανατέθηκε να φτιάξω eshop για πρώτη φορά και το OpenCart ήταν επιλογή μου γιατί το WordPress που το ήξερα καλύτερα δεν ήταν αποδεκτή επιλογή. Οπότε φαντάζεσαι πόσο σε άγνωστα νερά είμαι. Έχω διάθεση να μάθω όμως και το παλεύω.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#4923
Καταλαβαίνω,

Σε αυτήν την περίπτωση επειδή δεν προλαβαίνεις (στην διάρκεια παράδοσης ενός project) να έχεις την απαραίτητη επάρκεια σε php/sql για να το φτιάξεις μόνη σου, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πετάξεις το μπαλάκι στους devs του λογιστικού και να τους πεις να συνδέσουν εκείνοι το λογιστικό τους σύστημα με το υπάρχον API του OpenCart ή αν δεν τους καλύπτει αυτό (επειδή το ενσωματωμένο API έχει περιορισμένες δυνατότητες για όσους δεν είναι εξοικειωμένοι με προγραμματισμό Opencart ώστε να το επεκτείνουν όπου χρειάζεται), να αγοράσεις ένα extension για Rest API σε OpenCart και να τους δώσεις πρόσβαση. Οι βασικές αρχές σύνδεσης με ένα API υπάρχουν παντού αν αναζητήσεις στο google. Κάνε αναζήτηση php curl connection to rest api για να δεις παραδείγματα κώδικα.
Άβαταρ μέλους
Από evistar
#4924
Οι devs του λογισμικού μου έστειλαν ένα documentation 2 σελίδες και μου είπαν ότι έχω ότι χρειάζομαι. Πολύ φοβάμαι ότι και να αγοράσω Rest API πάλι δεν θα έχω βοήθεια από εκεί. Σε ευχαριστώ για την απάντηση και την βοήθεια.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!