OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν ρυθμίσεις λειτουργίας της εφαρμογής.
#3926
Έχω ένα πρόβλημα που δεν το βρήκα στις σελίδες του forum:
Κατά την δημιουργία του λογαριασμού πελάτη στο Checkout Options (Επιλογές αγοράς), μετά την σωστή συμπλήρωση όλων των των στοιχείων, μόλις πατηθεί το πλήκτρο συνέχεια, βγαίνει το μήνυμα: "Unexpected end of JSON input" και δεν συνεχίζει παρακάτω, παρά το γεγονός ότι το σύστημα έχει δεχτεί το σύστημα την εγγραφή. Με την επιλογή Guest Checkout (Αγορά ως επισκέπτης) δεν εμφανίζεται κανένα πρόβλημα.

Αυτό που θα ήθελα είναι:
Αν υπάρχει δυνατότητα να παρακάμψω το Checkout Options (Επιλογές αγοράς), και όλες οι αγορές να γίνονται "Αγορά ως επισκέπτης", αφού δεν με ενδιαφέρει να έχω αρχείο πελατών και με τον τρόπο αυτό γίνεται πιο εύχρηστο το site.
Αν το παραπάνω είναι ανέφικτο, πως θα μπορούσα να εντοπίσω ποιο είναι το αρχείο που έχει πρόβλημα, ώστε να προσπαθήσω να επέμβω στον κώδικά του για να διορθώσω το σφάλμα;

P.S. Συγχαρητήρια στους διαχειριστές του forum της Ελληνικής κοινότητας του Opencart, για την καταπληκτική τους δουλειά.
#3929
Καλησπέρα και σε ευχαριστούμε

Η αφαίρεση της δυνατότητας αγοράς ως εγγεγραμμένος χρήστης είναι εκτεταμένη τροποποίηση και δεν είναι δυνατόν να λυθεί από το φόρουμ.

Σχετικά με την ανεύρεση του σφάλματος
- τι έκδοση έχεις;
- δοκίμασε να απενεργοποιήσεις όλες τις μεθόδους αποστολής, πληρωμής, σύνολα παραγγελίας που εγκατέστησες επιπλέον. Επίσης απενεργοποίησε όλα τα OCMODs από τις τροποποιήσεις και αφαίρεσε ότι vQmod έχεις εγκαταστήσει στον φάκελο vqmod/xml. Αν πάλι δεν λειτουργεί δοκίμασε με το default theme. Αν λειτουργεί, δες αν λειτουργεί έτσι, και μετά πρόσθεσε ένα ένα ένα όσα αφαίρεσες αν δεις ποιο φταίει.
#3934
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δυστυχώς δεν με βοήθησε πολύ, γιατί μέχρι αυτή την στιγμή δεν έχω εγκαταστήσει κανένα extension στο Opencart. Επειδή όμως δεν εγκατέστησα την orginal έκδοση του Opencart, αλλά μια έκδοση που είχε προεγκατεστημένο το theme, δεν αποκλείεται να έχει εγκατεστημένα και άλλα στοιχεία.
Έδωσα όμως μια λύση "μπακαλίστικη", που δεν με ικανοποιεί, αλλά δουλεύει! Πρόσεξα στο αρχείο καταγραφής σφαλμάτων το σφάλμα: "E-Mail to required! in /var/www/cleverideasgr/data/www/clever-ideas.gr/system/library/mail.php". Στις αντίστοιχες Lines του mail.php, άφησα την καταγραφή του σφάλματος, αλλά έσβησα την εντολή exit().

if (!$this->to) {
trigger_error('Error: E-Mail to required!');
exit();
}

if (!$this->from) {
trigger_error('Error: E-Mail from required!');
exit();
}

if (!$this->sender) {
trigger_error('Error: E-Mail sender required!');
exit();
}

Έτσι η διαδικασία συνεχίζεται κανονικά και παρά το γεγονός, ότι το σφάλμα απαιτεί κάποιο email, τα e-mail αποστέλλονται κανονικά και σε εμένα και στον πελάτη!
Φυσικά η παραπάνω λύση δεν είναι σωστή, και υποψιάζομαι ότι κάτι δεν έκανα σωστά στις ρυθμίσεις e-mail, αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω τι. Δεν ξέρω αν έχετε κάποια ιδέα για το που να ψάξω...
Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ για τον χρόνο που μου αφιερώσατε. Συνεχίστε την καταπληκτική δουλειά σας, είναι σημαντικό βοήθημα για μας τους πρωτάρηδες, και όχι μόνο!
#3939
Δεν θα έπρεπε να αγγίζεις αρχεία συστήματος αν δεν γνωρίζεις 100% τι κάνεις . Το πρόβλημα σίγουρα προέρχεται από το template σου για το οποίο δικαιούσαι τεχνική υποστήριξη. Επικοινώνησε με τον developer και ζήτησε λύση για το πρόβλημα. Αν δεν βγάλεις άκρη εδώ είμαστε.
email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Απλά να αναφέρω ότι με ένα πρόσθετο έγινε αυτό που[…]

Καλησπέρα, πως μπορώ να προσθέσω το usergroup στο […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!