OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν ρυθμίσεις λειτουργίας της εφαρμογής.
#420
Καλημέρα σε όλους,

Η ερώτησή μου μπορεί να είναι basic και ζητώ συγνώμη αλλά είμαι καινούργια στο opencart και δε μπορώ να βρώ λύση.
Θέλω να δίνεται διαφορετικό ΦΠΑ στην παραγγελία του πελάτη αναλόγως με την διεύθυνση αποστολής. Τι έχω κάνει:

Έχω φτιάξει 2 Geo Zones
  • GR VAT Zone
  • GR LOW VAT Zone
Στην πρώτη έχω βάλει όλες τις "Zones" της Ελλάδας εκτός απο τις 2 Zones των νησιών Βορείου και Νοτίου Αιγαίου ενώ στην δεύτερη έχω βάλει αυτές τις δύο. Επίσης έχω προσθέσει ένα extention που δίνει τη δυνατότητα να ορίσω και Subzones για κάθε Zone οπότε στην 2η κατηγορία για να είμαι ακόμη πιο ακριβής χώρισα και τα νησιά του Βορείου Αιγαίου σε subzones (οπου έχουν οριστεί οι ανάλογοι τκ) και τις πρόσθεσα κι αυτές μαζί με τις δυο μεγάλες zones.

Στη συνέχεια έφτιαξα και τους αντίστοιχους Tax Rates
  • Recycle Tax + VAT (23%)
  • Recycle Tax + VAT (16%)
Αποτέλεσμα:

Οταν παραγγέλνω ως πελάτης που θα έπρεπε να παίρνω ΦΠΑ 23% όλα λειτουργούν καλά. Οταν βάζω διεύθυνση αποστολής( ή/και λογαριασμού) κάποια απο τα νησιά του Αιγαίου δεν παίρνω καθόλου ΦΠΑ! :(

Σκέφτηκα μήπως φταίνε οι Subzones οπότε τις εβγαλα αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Μετά πρόσθεσα μια subzone (της Σάμου) στην GR VAT Zone και κάνοντας την ανάλογη δοκιμή μου εμφάνιζε κανονικα στην παραγγελία ΦΠΑ 23%.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...
Μπορείτε να με βοηθήσετε σας παρακαλώ;;;

Ευχαριστώ πολυ
#421
Καλημέρα και καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα.

Μην ανησυχείς δεν τίθεται θέμα απλού ή σύνθετου ερωτήματος. Εδώ είμαστε για να βοηθούμε όπου μπορούμε.
Στο θέμα μας τώρα ... Δεν αναφέρεις αν έχεις αναθέσει τους δύο φορολογικούς συντελεστές (tax rates) που έφτιαξες σε κάποια φορολογική κλάση (tax class).

- Αρχικά απεγκατέστησε το extension για τα subzones γιατί θεωρώ ότι δεν το χρειάζεσαι για αυτό που θες να κάνεις.
- Αν μπορείς να επαναφέρεις και τη βάση όπως ήταν πριν εγκαταστήσεις το extension, ακόμα καλύτερα (αλλά δεν είναι απαραίτητο).

Θεωρητικά αυτό που θες επιτυγχάνεται με τις ακόλουθες ενέργειες.
1. Έχεις ήδη τις δύο Γεωγραφικές ζώνες
2. Έχεις τους δύο φορολογικούς συντελεστές (tax rates) στους οποίους αναθέτεις τις ομάδες πελατών και μία γεωγραφική ζώνη στον καθένα.
3. Χρησιμοποιείς μία φορολογική κλάση (πχ το αρχικό taxable goods) και αναθέτεις σε αυτήν όλους τους φορολογικούς συντελεστές (tax rates) και επιλέγεις να εφαρμόζονται σύμφωνα με την διεύθυνση αποστολής.
4. Αναθέτεις αυτήν τη φορολογική κλάση σε όλα τα προϊόντα (και αν θες και στις μεθόδους αποστολής).
5. Ανάλογα με την διεύθυνση αποστολής του πελάτη σου θα εφαρμόζεται και το αντίστοιχο φπα.
#422
Καλώς σας βρήκα :)
Σας ευχαριστώ πάρα πολυ!!
Το πρόβλημα λύθηκε! Δεν είχα βάλει και τους δύο συντελεστές στην φορολογική κλάση, έχετε δίκιο!!

Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια και τη γρήγορη ανταπόκριση.
Καλή συνέχεια
Από ndimos
#4119
Opencart-Hellas έγραψε:Καλημέρα και καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα.

Μην ανησυχείς δεν τίθεται θέμα απλού ή σύνθετου ερωτήματος. Εδώ είμαστε για να βοηθούμε όπου μπορούμε.
Στο θέμα μας τώρα ... Δεν αναφέρεις αν έχεις αναθέσει τους δύο φορολογικούς συντελεστές (tax rates) που έφτιαξες σε κάποια φορολογική κλάση (tax class).

- Αρχικά απεγκατέστησε το extension για τα subzones γιατί θεωρώ ότι δεν το χρειάζεσαι για αυτό που θες να κάνεις.
- Αν μπορείς να επαναφέρεις και τη βάση όπως ήταν πριν εγκαταστήσεις το extension, ακόμα καλύτερα (αλλά δεν είναι απαραίτητο).

Θεωρητικά αυτό που θες επιτυγχάνεται με τις ακόλουθες ενέργειες.
1. Έχεις ήδη τις δύο Γεωγραφικές ζώνες
2. Έχεις τους δύο φορολογικούς συντελεστές (tax rates) στους οποίους αναθέτεις τις ομάδες πελατών και μία γεωγραφική ζώνη στον καθένα.
3. Χρησιμοποιείς μία φορολογική κλάση (πχ το αρχικό taxable goods) και αναθέτεις σε αυτήν όλους τους φορολογικούς συντελεστές (tax rates) και επιλέγεις να εφαρμόζονται σύμφωνα με την διεύθυνση αποστολής.
4. Αναθέτεις αυτήν τη φορολογική κλάση σε όλα τα προϊόντα (και αν θες και στις μεθόδους αποστολής).
5. Ανάλογα με την διεύθυνση αποστολής του πελάτη σου θα εφαρμόζεται και το αντίστοιχο φπα.
Καλησπέρα,

διαθέτω ένα eshop σε 1.5.6.4.

Θέλω να δημιουργήσω δεύτερο κατάστημα με διαφορετικά στοιχεία ιδιοκτήτη (ΑΦΜ, διεύθυνση κτλ) και μπαίνοντας ο χρήστης σε οποιαδήποτε σελίδα του προεπιλεγμένου καταστήματος να του εμφανίζεται ένα popup για να επιλέξει σε ποιο κατάστημα θέλει αν συνεχίσει. Κατ' αρχήν, γίνεται αυτό;

Συνεχίθζοντας, το ένα θα είναι για αγορές από Ελλάδα (με ΦΠΑ 24%) και το άλλο για αγορές από Κύπρο (με ΦΠΑ 19%), οπότε θα υπάρχουν αυτές οι δύο επιλογές στο popup banner για τους χρήστες.

Δεδομένου ότι τα δύο site θα διαφέρουν μόνο στον συντελεστή ΦΠΑ, στην εμφάνιση του Footer και στα απαραίτητα extensions για πληρωμές μέσω πιστωτικών ανάλογα με την χώρα, πώς υλοποιείται;

Σκέφτομαι να δημιουργήσω subdomain και να κάνω copy/paste τον root folder και την βάση του υπάρχοντος site. Στη συνέχεια θα κάνω τις απαραίτητες αλλαγές-τροποποιήσεις. Είναι σωστό το σκεπτικό μου;

Ευχαριστώ.
#4155
@ndimos

Καλησπέρα

Αυτό που ζητάς δεν είναι ζήτημα ρυθμίσεων εφαρμογής. Απ' όσο έχω υπόψη μου δεν υπάρχει κάτι έτοιμο. Χρειάζεσαι developer να στο φτιάξει.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!