OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν ρυθμίσεις λειτουργίας της εφαρμογής.
#4545
Καλησπέρα,

Χρησιμοποιώ OC 2.3.0.2., έχω προσθέσει συντελεστή ΦΠΑ ο οποίος προστίθεται στο τέλος κανονικά στο καλάθι.
Το πρόβλημα μου είναι το εξής, έχω ενεργοποιήσει την αντικαταβολή στις πληρωμές και αντίστοιχα στα σύνολα παραγγελίας έχω βάλει για χρέωση αντικαταβολής σταθερό ποσό (πχ 2 €) και έχω ορίσει να βάζει Φόρο στο ποσό αυτό. Το θέμα είναι ότι στην σελίδα Αγοράς ο ΦΠΑ που προστίθεται στην τιμή δεν λαμβάνει υπόψη το ποσό της αντικαταβολής. Π.χ σε προϊόν αξίας 10 € μου βγάζει τελικό σύνολο (10*24%)+2=14,4 αντί για (10+2)*24%=14,88.

Κάνω κάτι λάθος?
Ευχαριστώ
#4550
Δοκίμασε να τα αλλάξεις σειρά

1.Μερικό σύνολο
2.φόροι
3.κουπόνι(δεν έχεις από ότι κατάλαβα)
4. Αποστολή
5. Χρέωση Αντικαταβολής.
...
...
τελευταίο Σύνολο

Γράψε τα όμως αυτά που έχεις για να γυρίσεις στα παλιά αν κάτι δεν πάει καλά
#4551
Ναι τώρα δεν προσθέτει ΦΠΑ στην αποστολή και αντικαταβολή, το βάζει μόνο στο σύνολο. Είναι μια λύση αυτή, ώστε να γράψω στα άλλα 2 τις τιμές μαζί με ΦΠΑ. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν γίνεται το αντίθετο, πχ στην αποστολή προσθέτει κανονικά ΦΠΑ αν βάλω τους φόρους προτελευταίους.
#4552
Επειδή έχεις έκδοση που δεν έχω εγκατεστημένη μου είναι δύσκολο να σε βοηθήσω περισσότερο...πιστεύω όμως αν "παίξεις" με την σειρά των συνόλων θα την βγάλεις την άκρη εκτός και αν υπάρχει κάποιο bug που δεν το γνωρίζω γιατι η έκδοση 2.3.0.2 είναι γεμάτη bugs.
#4553
Έχω δοκιμάσει διάφορα αλλά δεν είδα αποτέλεσμα με κανένα..
Μάλλον θα είναι κάποιο bug. Το θέμα είναι ότι δεν έχω βρει κάτι και στο forum της επίσημης ιστοσελίδας. Ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σου!
* Είναι εντύπωση μου η έχει λίγο αφεθεί το OC, νέα έκδοση από 06/16 έχουμε να δούμε..
#4554
είναι σε στάδιο ανάπτυξης η έκδοση 3 εδώ και καιρό μέσα στον χρόνο θα την δούμε λογικά να κάνει την εμφάνιση. Επειδή όμως αλλάζουν πάρα πολλά δεν θα σε συμβούλευα να την εγκαταστήσεις μόλις βγει αλλά να περιμένεις αρκετά.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!