OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#193
Γεια σε όλους.
Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.
Σύμφωνα με τη νέα νομοθεσία το τιμολόγιο μπορεί απλά να τυπωθεί (χωρίς θεώρηση).
Η απόδειξη όμως θέλει την θεώρηση της.

Αν συνδέσω φορολογικό μηχανισμό στον Η/Υ μπορώ να εκδίδω αποδείξεις μέσα από το opencart?
Έχω την επιλογή από το opencart να του λέω ποια είναι η απόδειξη και πιο το τιμολόγιο?

Ελπίζω να μην σας κούρασα και ότι η ανάρτηση μου έγινε στο σωστό μέρος του forum.

Ευχαριστώ
#194
Καλησπέρα Αντώνη, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα.

Σωστά, η απόδειξη ακόμα θέλει θεώρηση, όμως φημολογείται ότι από το 2015 ενδέχεται να θα καταργηθούν οι φορολογικοί μηχανισμοί και για αποδείξεις, αλλά είναι κάτι που δεν μπορώ να σου πω έγκυρα. Τώρα, στην παρούσα κατάσταση απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει έτοιμη λύση απευθείας σύνδεσης του opencart με φορολογικό μηχανισμό. Ένας τρόπος θα ήταν μέσω ERP. Αν ενδιαφέρεσαι να το κάνεις έτσι, μπορείς να πάρεις πληροφορίες σε αυτό το θέμα. Πρόκειται για την γέφυρα Opencart με SoftOne Cloud ERP που αναπτύσσει ο φίλος Κωνσταντίνος Μποτονάκης. Εφόσον (λογικά υποθέτω) ότι το softone θα υποστηρίζει φορολογικό μηχανισμό, θα μπορείς να συγχρονίζεις τα δεδομένα των πωλήσεων σου στο ERP και από εκεί θα μπορείς να εκδίδεις τις αποδείξεις σου.

Σχετικά με την δυνατότητα επιλογής αναγραφής στο παραστατικό για το αν πρόκειται για απόδειξη ή τιμολόγιο, αυτό δεν υπάρχει σαν δυνατότητα την παρούσα στιγμή, αλλά είναι πανεύκολο να το συμπεριλάβω στο υπάρχον δωρεάν mod αν με το καλό έρθει η ώρα να μπορούν να εκδίδονται και αποδείξεις απευθείας από το Opencart.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!