OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#4560
Οι κατηγορίες εξαφανίστηκαν από την διαχείριση αλλά εμφανίζονται κανονικά στην αρχική σελίδα.

Έχω δημιουργήσει όλες τις κατηγορίες και υποκατηγορίες και έχω προσθέσει προϊόντα σε αρκετές από αυτές. Όλα κυλούσαν κανονικά μέχρι που παρατήρησα ότι ορισμένες από τις κατηγορίες δεν εμφανίζονται στο διαχειριστικό και επίσης δεν μπορώ να τις επιλέξω όταν προσθέτω ένα προϊόν.

Όλες οι κατηγορίες και υποκατηγορίες εμφανίζονται κανονικά στο μενού στην αρχική σελίδα και επίσης εμφανίζονται στο αρχείο oc_categories_description.

Ξέρει κανείς να μου πει πως να λύσω αυτό το πρόβλημα;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
#4561
Στις κατηγορίες υπάρχει ένα κουμπί για να κάνει rebuild (δίπλα από την προσθήκη νέας) δοκίμασε να το πατήσεις.
#4563
Καλησπέρα,

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δοκίμασα να πατήσω το πλήκτρο αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

Δες λίγο στην εικόνα
https://ibb.co/c02gvk
για να μου πεις αν αυτό είναι το σωστό κουμπί, ή κάτι δεν είναι σωστά.

Ευχαριστώ πολύ.
#4564
Προφανώς τότε τα έχεις εισάγει από το μενού του Journal.
#4574
Καλημέρα,

Τις κατηγορίες τις πρόσθετα από το catalog>categories. Το Journal το χρησιμοποίησα μονάχα για την προβολή των κατηγοριών στο μενού στην αρχική σελίδα.
Τονίζω ότι τις κατηγορίες τις βλέπω κανονικά στο oc_catetgories_description στην βάση δεδομένων.

Γνωρίζεις κάποια άλλη πιθανή λύση ή κάποιο γνωστό bug με αυτό το θέμα;

Ευχαριστώ!
#4575
Λύθηκε!

Προσπάθησα να θυμηθώ τι είχα αλλάξει από τότε που εμφάνιζε κανονικά τις κατηγορίες και το μόνο πράγμα που είχα αλλάξει ήταν η γλώσσα στο διαχειριστικό μέρος (είχα επιλέξει τα αγγλικά από ελληνικά).

Λοιπόν με το που άλλαξα την γλώσσα του διαχειριστικού οι κατηγορίες επανήλθαν και όλα είναι μια χαρά.

Προφανώς υπάρχει κάποιο bug.

Anyways, ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.
#4576
Τίποτα να είσαι καλά. Πάντως να ξέρεις, δεν είναι bug όταν επιλέγεις άλλη γλώσσα για την διαχείριση σου εμφανίζεις τις ανάλογα μεταφρασμένες κατηγορίες.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!