OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#4658
Πόσο εύκολο είναι να φτιάξω μία δική μου page με περιεχόμενο και φωτογραφίες και να την εμφανίσω στο μενού; Από κάποια video tutorials, είδα ότι πρέπει να πειράξω το header.tpl και να την προσθέσω manually. Αυτή είναι η διαδικασία που θα ακολουθήσω και τι γίνεται αν την σελίδα μου την θέλω σε 2 διαφορετικές γλώσσες;

έχω ένα case study και θέλω την γνώμη σας. Έστω ότι ο πελάτης εμπορεύεται αξεσουάρ και ανταλλακτικά για 2 μοντέλα της ιδιας μάρκας πχ toyota για μοντέλα yaris και auris. Και ας υποθέσουμε ότι θα δημιουργηθούν κατηγορίες ψυξη-κλιματισμος και ζαντες-λαστιχα για τα προϊόντα του . Ποιά είναι η σωστή λογική σειρά που θα πρέπει να δημιουργηθούν; Μπορώ να έχω κατηγορία/υποκατηγορία/υπο-υποκατηγορία;

Αναλυτικά σκέφτομαι τα 2 παρακάτω και θα θελα να μου πείτε την γνώμη σας

Κατασκευαστής->toyota

κατηγορία1->yaris
κατηγορία2->auris

υποκατηγορία1 ->ψυξη-κλιματισμος
υποκατηγορία2 ->ζαντες-λαστιχα

ή θα ήταν καλύτερα

Κατασκευαστής1->yaris
Κατασκευαστής2->auris

κατηγορία1->ψυξη-κλιματισμος
κατηγορία2->ζαντες-λαστιχα

θα μπορούσα να έχω σε dropdown box τους κατασκευαστές τις κατηγορίες και υποκατηγορίες;

ευχαριστώ πολύ
#4660
Καλησπέρα, δες αυτό εδώ :

https://www.opencart.com/index.php?rout ... eamvention

Στο σενάριο σου, πιστεύω το πρώτο παράδειγμα είναι καλύτερο και για τον πελάτη αλλά και για εσένα.

Θα μπορείς να έχεις τα ίδια προϊόντα ( π.χ. λάστιχα ) και για τα δύο αμάξια, αλλά κάθε φορά που ο πελάτης θα πηγαίνει στην εκάστοτε κατηγορία για το αμάξι του, θα βλέπει μόνο αυτά που αφορούν άμεσα το μοντέλο του.
#4690
Πολύ ωραίο το extention και επικοινώνησα με τον κατασκευαστή γιατί ήθελα να μάθω για το αν η custom σελίδα που θα φτιάξω μπορεί να ενσωματωθεί στο menu. Αυτή η λειτουργία μου απάντησαν ότι θα μπορούσα να την έχω με κάποιο third party extention.

Εσείς έχετε χρησιμοποιήσει ώστε να μου προτείνετε κάποιο extention για το menu;

ευχαριστώ
#4693
Ποιο theme εχεις;

Αν ειναι το default, για οτιδηποτε περαν κανονικης κατηγοριας μου φαινεται θελεις extension.

Μπορεις ιδανικα, να δημιουργησεις μια κατηγορια, και ως κειμενο αυτης, να βαλεις τη σελιδα που θα φτιαξεις απο το page builder.
#4702
billkou έγραψε:Ποιο theme εχεις;
Μπορεις ιδανικα, να δημιουργησεις μια κατηγορια, και ως κειμενο αυτης, να βαλεις τη σελιδα που θα φτιαξεις απο το page builder.

Αυτή τη στιγμή πειραματίζομαι με το default theme. Πολύ έξυπνο αυτό που πρότεινες, θα ήθελα να μου πεις (αν είναι εφικτό) τι θα μπορούσα να κάνω για τα 2 σημεία που έχω σημειώσει στην παρακάτω φωτογραφία.

ευχαριστώ

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dionisis71 την 18 Ιουν 2017, 14:13, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
#4703
Καλημέρα, κατ'αρχάς η φωτογραφία στο post δεν φαίνεται σωστά αν θέλεις διόρθωσε το για να βλέπουν και οι υπόλοιποι :)

Για να μην φαίνεται το κείμενο κάτω κάτω που λέει πως δεν έχει προϊόντα κλπ εγώ έχω κάνει μία προσαρμογή στο category.tpl αρχείο ( εμένα βρίσκεται στη διαδρομή --> catalog/view/theme/journal2/template/product )

Θα βρεις σε ποιο σημείο αναφέρει κάτι τέτοιο : <?php if (!$categories && !$products) { ?>
<p><?php echo $text_empty; ?></p>

και θα πρέπει να σβήσεις το συγκεκριμένο section.

Αλλά πρέπει να είσαι προσεκτικός γιατί στο default theme δεν γνωρίζω ακριβώς αν είναι το ίδιο.

Σε κάθε περίπτωση, κάνεις backup το αρχείο το αρχικό, και κάνεις τις αλλαγές μετά.

Για το πάνω αριστερά που έχεις κυκλώσει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;
#4704
Δεν φαίνεται σωστά..; Δοκίμασα και με ανώνυμη περιήγηση και δεν βλέπω κάτι λάθος... Δεν φαίνεται καθόλου η φωτογραφία...;

Για το κείμενο κάτω κάτω θα δοκίμασα αυτό που μου προτείνεις.

Όσον αφορά αριστερά, με ενδιαφέρει να γράφει το νούμερο για τα προϊόντα, αλλά σε αυτήν την περίπτωση (custom page) θα ήθελα να μην εμφανίζεται (0), ή να το έκρυβα εντελώς. Πολύ φοβάμαι ότι αν το κρύψω εντελώς μετά δεν θα φαίνεται και στην default λειτουργία του eshop όπου και θα έπρεπε να φαίνεται..
#4705
Η συγκεκριμένη λειτουργία προκαλεί αργοπορία στην φόρτωση της σελίδας οπότε σου προτείνω να την απενεργοποιήσεις από τις ρυθμίσεις του διαχειριστικού.

Η φωτογραφία φαίνεται τώρα μια χαρά!
#4706
billkou έγραψε:Η συγκεκριμένη λειτουργία προκαλεί αργοπορία στην φόρτωση της σελίδας οπότε σου προτείνω να την απενεργοποιήσεις από τις ρυθμίσεις του διαχειριστικού.

μια χαρά..! Σε ευχαριστώ πολύ!

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!