OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν διαδικασίες εγκατάστασης / αναβάθμισης της εφαρμογής.
#4794
Καλησπέρα σε όλους !
Θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθεια σας όσον αφορά τη μεταφορά δεδομένων από 2.0.3.1 σε 2.3.0.2
Δεν έκανα αναβάθμιση αλλά εχω ξεκινήσει από την αρχή γιατί είχα προβλήματα με το παλιό ,όπως π.χ δεν γινόταν εγκατάσταση επεκτάσεων και έπεφτε το site .
#4795
Μεταφορά προϊόντων θέλεις να κάνεις;

Περίγραψε το πρόβλημα σου με περισσότερες λεπτομέρειες για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε!
#4796
Λοιπόν ,
Θέλω να μεταφέρω τα προϊόντα μου, τους πελάτες μου, τις παραγγελιες τους...
Σκέφτομαι και μου πρότειναν το Excelport (η αλήθεια είναι πως είναι λιγο ακριβό)
Επίσης θέλω να μου πει κάποιος αν γνωρίζει πως θα μεταφερθούν οι εικόνες των προϊόντων...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
#4797
Καλησπέρα,


ελπίζω να ξέρεις τι κάνεις γιατί θα αντιμετωπίσεις κάποια προβλήματα εάν θέλεις να μεταφέρεις στο 100% στην έκδοση που αναφέρεις. Υπάρχουν κάποια tables στη βάση της 2.3.0.2 που δεν υπάρχουν στην 2.0.3.1 και πάρα πολύ σημαντικό ότι έχεις αγοράσει ή ότι δωρεάν extension έχει βάλλει να κοιτάξεις να είναι συμβατό με την έκδοση 2.3.0.2.

Καλό θα ήταν αν δεν το έχεις ξανακάνει να το δώσεις σε κάποιον έμπειρο.

Το site είναι Live?
#4798
Μέχρι στιγμής εχω εγκαταστήσει το journal στο 2.3.0.2 και δυο extension που αγόρασα.
Εχω φτιάξει λοιπόν τα βασικά , sliders , logo, menu, footer...και νομίζω πως ήρθε η ώρα να βάλω τα προϊόντα μου, τους πελάτες μου και τις παραγγελιες τους...
Όλα αυτά δεν γίνονται live ,αγόρασα ένα νέο δοκιμαστικό domain το οποίο δεν είναι live
#4799
Το excelport είναι μια πολύ καλή λύση... αλλά με προσοχή ότι κάνεις αν και είσαι σε test mode... τις φωτογραφίες θα τις κρατήσεις ακριβώς στην ίδια τοποθεσία με το αρχικό site για να μην κάνεις αλλαγές πολλές ίσως χρειαστεί να τροποποιήσεις το αρχείο που θα σου παράγει το excelport μαζικά και να αλλάξεις την διαδρομή στο καινούριο site.

Παράδειγμα...

πες οτι είχες στον φάκελο c:/users/documents/images τις φώτο και ο καινούριος είναι d:/

τότε θα άνοιγες το αρχείο προϊόντων που σου παράγει το excelport και κάνεις find and replace όπου c:/ -> d:/

οπότε σε όλα θα γινόταν d:/users/documents/images για αυτό σου λέω κράτα τον φάκελο των εικόνων ακριβώς όπως είναι
#4800
Φυσικά μπορείς να κάνεις και export κάθε table στη βάση και μετά να το κάνεις import στην καινούρια αρκεί να έχει τα ίδια columns και έχει τα ρίσκα του...
#4801
Θα το κάνω με τον πρώτο τρόπο που μου αναφέρατε και ας ελπίσω να πάνε όλα καλά ...
Αν χρειαστώ βοήθεια θα επανέλθω !
Ευχαριστώ πολύ!!

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!